Selamun aleyküm değerli arkadaşlar kurban bayramı arefesindeyiz şükürler olsun Allaha yarın kurban bayramı şimdiden tüm islam aleminin mübarek bayramını kutlarım büyüklerin ellerin küçüklerin gözlerinden öperim.

Bugünkü dersimiz arkadaşlar bir önceki dersimizin uygulama kısmı olacak geçen derste çerçeve ve iframe anlatmıştım ama uygulama yapmamıştım bugün uygulayacaz ve artık wordpress kurulum dersine başlayacaz son bir dersimiz kaldı kayan yazıları anlatacağım ve wordpress.

Bir önceki Dersimiz:Web Tasarım Dersleri Çerçeveler İframe Ders 17

Çerçeve Uygulaması

Öncelikle çerçeve içinde görüntülenecek sayfalar oluşturmalıyız arkadaşlar yada başka bir siteden çekilmeli ama biz kendimiz yapacağız iki adet sayfa oluşturacağız ilk sayfamızın arkaplanrengi kırmızı ikinci sayfamızın arkaplan rengi ise mavi olsun

sizde aşağıdaki uygulamaları yaparak sayfa1.html ve sayfa2.html olarak masaüstüne kaydedin.

1. Sayfa Kodları

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeve Sayfası 1</title>
</head>
<body bgcolor=”#FF0000″>
<h1>1. Sayfa</h1>
</body>
</html>

2. Sayfa Kodları

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeve Sayfası 2</title>
</head>
<body bgcolor=”#0000FF”>
<h1>2. Sayfa</h1>
</body>
</html>

Evet arkadaşlar Sayfalarımız hazır ve şimdi bir sayfayı yatayda iki eşit parçaya bölüp yukarda yaptığımız iki sayfayı ekleyelim

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeveler</title>
</head>
<frameset rows=”50%,50%”>
<frame name=”1″ src=”sayfa1.html”>
<frame name=”1″ src=”sayfa2.html”>
</frameset>
</html>

İframe Yatay Çerçeveler

İframe Yatay Çerçeveler

Evet arkadaşlar yukardaki gibi bir görünüm elde ettik yatay olarak böldüğümüzde şimdi ise dikey olarak çerçeve yapmayı bölmeyi görelim yine sayfa1.html ve sayfa2.html sayfasını kullanacağız ve bir önceki derste gördüğümüz bir kaç parametreyide uygulayalım.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeveler</title>
</head>

<frameset cols=”50%,50%”>
<frame name=”1″ src=”sayfa1.html” marginheight=”50″ marginwidth=”20″ scrolling=”no”>
<frame name=”1″ src=”sayfa2.html” marginheight=”50″ marginwidth=”20″ scrolling=”no”>
</frameset><noframes></noframes>

</html>

Evet arkadaşlar yukardaki örneğimizde hücrelerin yani çerçeve içindeki yazıların yerlerinide belirledim ve scrolling no diyerek kaydırma çubuğu olmasın dedim sizde uygulayıp cerceve2.html olarak kaydedin.

Dikey Çerçeveler

Dikey Çerçeveler

Ever değerli arkadaşlar hem yatayda hem dikeyde çerçeveleri öğrendik aslında pek kullanmayacaksınız ama bilin arkadaşlar karşınıza mutlaka çıkar ozaman şaşırmazsınız bu nediyerekten

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bundan sonraki 1 yada 2 dersimiz olacak onlarda kayan yazı ve resim oluşturma ile sayfalarımıza ses, müzik video ekleme olacak bunlar bitince wordpress, joomla, smf türü yazılımlar kurmayı öğrenecez arkadaşlar veritabanı etkileşimli sistemler.

Allaha emanet olun yazılarımı istediğini yerde izin almaksızın yayınlanabilir www.webmasteryolcu.com kaynak belirterek

4 Comments

Add a Comment
 1. Üstadım elleriniz dert görmesin gayet açıklayıcı olmuş iframe konusu..
  Sormak istediğim birşey var bilginiz dahilindeyse yanıtlarsanız ziyadesiyle işime yarayacak..
  bir yabancı siteden aldığım iframe kodları ile veri yayınlamaktayım. İframe koduyla aldğım verinin üstünde o yabancı sitenin reklamları çıkmakta. bu verilerin üstünde çıkan reklamlar kısmını maskelemenin bir yolu olarak oraya bizim sitenin bir bannerini resmini v.s gibi birşey yerleştirebilmemiz mümkün müdür ?

  1. Mehmet Ali: Allah razı olsun İframe oldukça özellikle olup, basit ayarlar ile sitenin belirli bir yerini yayınlama imkanı vardır. Aşağıda yer alan linkte kodları bulabilirsin. https://wmaraci.com/forum/webmaster-genel/iframe-sitenin-belirli-kismini-almak-148838.html

 2. FRAMLARIN İKİSİNİ YAPTIMDA AMA NASIL BİRLEŞTİRECEĞİMİ BİL
  MİYORUM

  1. Melek: Artık bunlara gerek olmadığı için fazla zaman kaybetmemelisiniz. Daha çok WordPress derslerine odaklanmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018