Web Tasarım Dersleri Çerçeve ve İframe Uygulama Ders 18

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar kurban bayramı arefesindeyiz şükürler olsun Allaha yarın kurban bayramı şimdiden tüm islam aleminin mübarek bayramını kutlarım büyüklerin ellerin küçüklerin gözlerinden öperim.

Bugünkü dersimiz arkadaşlar bir önceki dersimizin uygulama kısmı olacak geçen derste çerçeve ve iframe anlatmıştım ama uygulama yapmamıştım bugün uygulayacaz ve artık wordpress kurulum dersine başlayacaz son bir dersimiz kaldı kayan yazıları anlatacağım ve wordpress.

Bir önceki Dersimiz:Web Tasarım Dersleri Çerçeveler İframe Ders 17

Çerçeve Uygulaması

Öncelikle çerçeve içinde görüntülenecek sayfalar oluşturmalıyız arkadaşlar yada başka bir siteden çekilmeli ama biz kendimiz yapacağız iki adet sayfa oluşturacağız ilk sayfamızın arkaplanrengi kırmızı ikinci sayfamızın arkaplan rengi ise mavi olsun

sizde aşağıdaki uygulamaları yaparak sayfa1.html ve sayfa2.html olarak masaüstüne kaydedin.

1. Sayfa Kodları

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeve Sayfası 1</title>
</head>
<body bgcolor=”#FF0000″>
<h1>1. Sayfa</h1>
</body>
</html>

2. Sayfa Kodları

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeve Sayfası 2</title>
</head>
<body bgcolor=”#0000FF”>
<h1>2. Sayfa</h1>
</body>
</html>

Evet arkadaşlar Sayfalarımız hazır ve şimdi bir sayfayı yatayda iki eşit parçaya bölüp yukarda yaptığımız iki sayfayı ekleyelim

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeveler</title>
</head>
<frameset rows=”50%,50%”>
<frame name=”1″ src=”sayfa1.html”>
<frame name=”1″ src=”sayfa2.html”>
</frameset>
</html>

İframe Yatay Çerçeveler
İframe Yatay Çerçeveler

Evet arkadaşlar yukardaki gibi bir görünüm elde ettik yatay olarak böldüğümüzde şimdi ise dikey olarak çerçeve yapmayı bölmeyi görelim yine sayfa1.html ve sayfa2.html sayfasını kullanacağız ve bir önceki derste gördüğümüz bir kaç parametreyide uygulayalım.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Çerçeveler</title>
</head>

<frameset cols=”50%,50%”>
<frame name=”1″ src=”sayfa1.html” marginheight=”50″ marginwidth=”20″ scrolling=”no”>
<frame name=”1″ src=”sayfa2.html” marginheight=”50″ marginwidth=”20″ scrolling=”no”>
</frameset><noframes></noframes>

</html>

Evet arkadaşlar yukardaki örneğimizde hücrelerin yani çerçeve içindeki yazıların yerlerinide belirledim ve scrolling no diyerek kaydırma çubuğu olmasın dedim sizde uygulayıp cerceve2.html olarak kaydedin.

Dikey Çerçeveler
Dikey Çerçeveler

Ever değerli arkadaşlar hem yatayda hem dikeyde çerçeveleri öğrendik aslında pek kullanmayacaksınız ama bilin arkadaşlar karşınıza mutlaka çıkar ozaman şaşırmazsınız bu nediyerekten

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bundan sonraki 1 yada 2 dersimiz olacak onlarda kayan yazı ve resim oluşturma ile sayfalarımıza ses, müzik video ekleme olacak bunlar bitince wordpress, joomla, smf türü yazılımlar kurmayı öğrenecez arkadaşlar veritabanı etkileşimli sistemler.

Allaha emanet olun yazılarımı istediğini yerde izin almaksızın yayınlanabilir www.webmasteryolcu.com kaynak belirterek

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

4 comments

 1. Üstadım elleriniz dert görmesin gayet açıklayıcı olmuş iframe konusu..
  Sormak istediğim birşey var bilginiz dahilindeyse yanıtlarsanız ziyadesiyle işime yarayacak..
  bir yabancı siteden aldığım iframe kodları ile veri yayınlamaktayım. İframe koduyla aldğım verinin üstünde o yabancı sitenin reklamları çıkmakta. bu verilerin üstünde çıkan reklamlar kısmını maskelemenin bir yolu olarak oraya bizim sitenin bir bannerini resmini v.s gibi birşey yerleştirebilmemiz mümkün müdür ?

 2. FRAMLARIN İKİSİNİ YAPTIMDA AMA NASIL BİRLEŞTİRECEĞİMİ BİL
  MİYORUM

  • WEBMASTERYOLCU

   Melek: Artık bunlara gerek olmadığı için fazla zaman kaybetmemelisiniz. Daha çok WordPress derslerine odaklanmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir