Web Tasarım Dersleri Çerçeveler İframe Ders 17

Merhaba değerli arkadaşlar kurban bayramına 2 gün kaldı güzel bir tatil insanları bekliyor ve bizde hız kesmeden derslerimize devam ediyoruz artık derslerimiz proje uygulamalı geçecek sayfaları oluşturmayı ve yayınlamayı göreceğiz bundan sonraki derslerde bugün çerçeveleri görecez onun öncesinde bir önceki dersimizi hatırlayalım.

Bir Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Cellspacing ve CellPadding Kullanımı Ders 16

Çerçeveler

Çerçeveler arkadaşlar html sayfalarımızda kullanılan tablolalara alternatif bir yapı olarak belirtebiliriz.
Çerçeveler birden fazla html sayfayı birleştirerek tek sayfa şeklinde göstermemizi sağlamaktadır.

Çerçeve Kullanmanın Avantajları

 1. Sayfanın daha çabuk açılmasını sağlar
 2. Web sayfasının boyutu daha küçük olabilir
 3. Tablo ile yapılan tasarıma göre daha az zaman alır

Çerçevelerde Kullanılan Etiketler

Çerçeve dedik şöyle güzel böyle güel dedik peki nasıl yapacaz ne kullanacaz hangi etiketlerden faydalanacaz şimdide bunu görelim arkadaşlar.

<frameset></frameset>

Frameset etiketi arkadaşlar çerçeve için kulanılan etiketimizdir. Çerçeve yapısını oluşturabilmek için frameset etiketi ile cols ve rows parametrelerini kullanacağız peki nedir bu cols ve rows parametreleri ne işe yarar şimdide onları ele alalım tanıyalım.

Rows

Rows parametresi arkadaşlar sayfayı yatay olarak bölümlere ayırmamızda kullanılır. Cols değeri verirken boyutlandırmalar % ve piksel olarak belirtmek mümkündür.

Çerçeve boyutları belirtilirken arada , virgül kullanılmalıdır. Şayet boyutlandırma % olarak belirtilecekse % işareti boyut değerinden sonra yazılmalıdır örnek: 70% şeklinde

Rows parametresine verdiğimiz değerler aynı zamanda sayfada yer alack çerçeve sayısınıda belirler.

Cols

Sayfayı dikey olarak bölümlere ayırmaya yarayan bir parametredir

Rows Parametresi Kullanım Örnekleri

<frameset cols=”20%,50%,30%”>

<frameset cols=”200,100,500″>

<frameset cols=”20%,200,*”>

Yukarda verdiğim örnekleri hemen özetliyim arkadaşlar ne işe yarayacaklarını.

 1. Örnek %100 e tamamlanacak şekilde bir boyutlandırma yaptım ve % olarak değer atadım
 2. Örnek ise piksel değeri kullanarak boyutlandırma yapılmasını istedim
 3. Örnek ise ilk bölümde sayfanın %20sini verdim ikinci bölüm ise piksel cinsinden 200piksel deim üçüncü bölüm ise kalan kısmın hepsini ona aktarılmasını istedim * işareti ile

<frame>

Frame arkadaşlar hangi bölümde hangi sayfanın gösterileceğini belirlemizi sağlar. isterseniz bir siteyi frame ile kendi sitenizde bile yayınlayabilirsiniz ne işe yarar derseniz mesela haber blokları vardır sitelerin verdiği onu kendi sitenizde yayınlayabilir ama iframe ile çekilen içerik googlede size bir fayda sağlamaz.

<frame> Parametreleri

 • Name: bu parametre ile çerçeveye isim verebilirsiniz arkadaşlar
 • Noresize: hazırladığınız pencerenin ziyaretçi tarafından değiştirlmesini istemiyorsak kullanabiliriz
 • Src: çerçevede hangi sayfanın açılacağını belirtmek için gereken parametre
 • Scrolling: Çerçevenin içinde açılmasını istediğiniz sayfa sığmazsa kaydırma çubukları oluşturur
 • Yes: yukardaki Scrolling parametresinde kullanılır yes dersek kaydırma çubuğu çıkar
 • No: yes değerinin tam tersi işlem yapar
 • Auto: yes ve no belirtme gerekmeksizin bu değer sığmama durumunda otomatik kaydırma oluşturur
 • Marginheight: çerçevede sayfamızdaki ilk nesne ile üstten bırakılacak boşluğu ayarlar
 • Marginwidth: çerçevede sayfamıdaki ilk nesne ile soldan bırakılacak boşluğu ayarlar

Uygulamaları bir sonraki derste yapacağız arkadaşlar şimdi bu derste fazlada kafanız karışmasın bugünlük bu kadar bir sonraki dersimizde görüşmek dileği ile Allaha emanet olun

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

 1. süperdiii…. :::)

 2. çççççççççççooooooooooooookkkkkkkkkkkkgüzelllllllllllllllllllllllllll

 3. Emeğinize sağlık çok yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir