Web Tasarım Dersleri Html Yatay Çizgiler Ders4

Web Sayfalarınızda Kullanacağınız Yatay Çizgiler İçin HR Parametresinden Faydalanacağız Yatay Çizgilerin Boyutları ve Renklendirilmesinide Bu dersimizde Ele Alacağız Arkadaşlar.

Öncelikle Bir Önceki Dersimizi İncelemeyen Arkadaşlar Orayada Bakarsa Takılmazlar.

Bir Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Sağa Sola Ortalama Komutları Ders3

<hr>

Parametresi Arkadaşlar Web sayfamızda yatay çizgi çizmemize yarar dedik ve bu parametrenin ek özellikler katmamızı sağlayacak etiketleri bulunmaktadır nedir bunlar.

  • Yatay Çigilere Boy Vermek
  • Yatay Çizgilere Renk Vermek

Şeklinde Özellikleri Kullanabiliriz değerli arkadaşlar.

Yatay Çizgilere Boy Vermek Width

Width Parametresi ile arkadaşlar hr etiketi ile kullandığımızda yatay çizgimizin boyutunu yani genişliğini belirlemeye yardımcı olur .

Width parametresinin değeri ölçüm olarak piksel yada % oranı ile belirtebiliriz .

Yatay Çizgi Etiketi Kullanımı

<hr width=”200″> yada <hr width=”40%”> şeklinde ister piksel istersek % oranı ile boyut verilebilir

Yatay Çizgilerde Size Parametresi

Size Parametresi hr etiketi ile kullandığımızda çizginin dikeyde boyutunu belirlememizi sağlar

Yatay Çizgilere Renk Vermek Color

Color parametresi hr etiketi ile kullandığımızda yatay çigimizin rengini belirlememizi sağlar arkadaşlar. Renk değeri vermek için gerek RGB renk kodları olabileceği gibi gerekse gerekse rengimizin ingilizce karşılığı olan renk adı ilede değer atayabiliriz.

Yatay Çizgi Renk Uygulaması

<hr color=”red”> yada <hr color=”FF0000″> şeklinde belirleyebiliriz örnekte red biliyorsunuz ingilizce kırmızı demek FF0000 ise renk kodlamasında kırmızı demektir. RGB renk kodlarını inceleyerek çok kullanılan renk kodlarını az çok ezberleyin.

Yatay Çizgileri Hizalamak

Align parametresi daha önceki derslerimizdede değinmiştik hatırlarsanız align hr etiketi ile kullanıldığında yatay çizgimizin hizalanmasını sağlar arkadaşlar değer olarak left, right, center yani sağa sola ve ortala şeklinde hizalama yapabiliriz arkadaşalar.

Yatay Çizgi Uygulaması

Boş bir not defteri açıyoruz arkadaşlar benim yaığım kodları aynen sizde kopyala yapıştır yapmadan yazın ve farklı kaydet diyerek dosya adına cizgiler.html adını vererek masaüstüne kaydedin

<html>
<head>
<title> Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri 4 </title>

</head>

<body>
Webmasteryolcu Sitesinden Öğrenecekleriniz
<hr size=”5″ align=”left” color=”red”>
Html Kodlamalar<br>
Ftp Kullanımı<br>

<p align=”right”>
Derslerin Devamında Öğrenecekleriniz
</p>

<hr width=”200″ size=”5″ align=”right” color=”green”>
<p align=”right”>
Php Mysql<br>
Cms Hazır Sistemler<br>
Wordpress<br>
Joomla<br>
</p>

<p align=”center”>
Derslerin Sonunda Kazancınız
</p>

<hr width=”50%” size=”5″ align=”center” color=”blue”>
<p align=”center”>
Web Tasarlayabilecek<br>
Php Siteler Yapabileceksiniz<br>
Kazanç sağlayacaksınız<br>
</p>

</body
</html>

Html Yatay Çizgiler
Html Yatay Çizgiler

Şimdi ne yap ığımı özetliyim akadaşlar ilk uygulamada çizgi yüksekliği 5 olan sola yaslı kırmızı renkte çizgi çiz dedim ve yazılar

2. uygulama ise piksel cinsinden 200 boyutunu vererek sağa yaslı dikey boyutu 5 olan yeşil renkte çizgi çizdim ve yazılar ekledim.

3. uygulama ise boyutu piksel olarak değilde % oranıyla belirledim ve ortalı olmasını dikey boyutunun 5 renginin mavi olmasını istedim.

Bugünki dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde Allah kısmet ederse renkler ve arkaplanlara geçeceğiz.

Derslerimi istediğiniz sayfa yada sitede yayınlayabilir www.webmasteryolcu.com kaynak olarak belirmek suretiyle.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

6 comments

  1. hocam head di kapatmamışsın sorun olmazmı o?

  2. Paylaşım İçin Ve Anlatım İçin Tşklr.

  3. yok kardeşim sorun olmaz headi kapatmaman.

  4. hocam bu siteyi çok sevdim ben yazıları hep takip ediyorum. ödevleride yapıyorum.şöle ufaktan bi takılayım dedim 😀 kusura bakma.

  5. Ben yapamadım 2 saat uğraştım kodları yazdım ama hizalar yok yazı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir