Web Tasarım Dersleri Sağa Sola Ortalama Komutları Ders3

Merhaba değerli arkadaşlar geçenki dersimizdi yazıların biçimlendirmeyi ele almıştık neydi bunlar bold, italik , altı çizili, üstü çizili yazmak ve satır ve parağraf komutlarını görmüştük inceleme imkanı bulamayan arkadaşlar aşağadaki linkten bakabilir.

Web Tasarım Dersleri Yazılar ve Biçimlendirme Ders2

Bugünkü dersimizde ise hizalamaları ele alacağız arkadaşlar her tasarımda mutlaka kullanmanız gereken bir özelilik.

Hizalama arkadaşlar htmlde yazdığınız bir yazı, resim, yada tablolar aksini belirtmedikçe ekranın soluna ve üstüne yaslanmış olarak karşımıza çıkar bizde bunu ekranda düzgün görüntü alabilmek için hizalama komutlarını kullanacağız.

Geçen Derste paragraf etiketinden bahsederken <p></p> etiketini görmştük şimdi bu etiketin ayrıca farklı amaçlar içinde kullanabileceğini göreceğiz.

P etiketi ile align parametresi ortak kullanılabilir. Align parametresi sayfa içerisinde yazımızın konumunu ayarlamak için kullanıcaz nedir bu konum sağa yasla sola yasla yada ortala şeklinde bir parametredir arkadaşlar.

<p align=”left”> Yazıyı Sola Hizalamak için Kullanılır.

<p align=”center”> Yazıyı Ortalamak İçin Kullanılır (Ortalama sadece ekran sağ soluna göre ortalamadır)

<p align=”right”> Yazıyı Sağa Yaslamak İçin Kullanılır

Hemen Bir Uygulama Yapalım Arkadaşlar

 
<html>

<head>

<title> Webmasteryolcu İle Web Tasarım Dersleri</title>

</head>

<body>

<p align="left"> Webasteryolcu.com Yazımız Sola Yaslanmış</p>

<p align="center"> Webasteryolcu.com Yazımız Ortalanmış Durumda</p>

<p align="right"> Webasteryolcu.com Yazımız Sağa Yaslanmış</p>

</body>

</html> 

Yukardaki kodları not defterimizle yazıp farklı kaydet diyerek dosya adı: hizalama.html olarak masaüstüne kaydediyoruz arkadaşlar.

Hata yapmadığınız sürece aşağıdaki göründeki tasarımı elde etmelisiniz şimdi bu örnekle bolca uygulmalar yapınız arkadaşlar.

Html Yazıları Hizalama Kodu
Html Yazıları Hizalama Kodu

Bugünkü dersimizde bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimiz yatay çizgiler ve çizgilerin boyutlandırılması renklendirilmesi ile ilgili olacaktır.

Yazılarımı izin almaksızın yayınlanabilir yayınladığınız sayfalarda mutlaka Kaynak: www.webmasteryolcu.com şeklinde belirtmek kaydı ile yayınlanabilir arkadaşlar .

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

14 comments

 1. tesekkurler sabırsızlıkla devamını bekliyoruz.saygılar bye..

 2. Benim çalışmamda yazıların tümü sola yaslanmış biçimde… Tekrar tekrar kontrol ettim ancak olmadı. Nedenini bilmiyorum.

 3. Birkaç kere daha denedim. Kodlarda hiçbir hata yok. Kopyala yapıştır yaptığımda bir sorun yok. Ancak yeniden ve hatasız girmeme rağmen aynı sonucu elde edemedim.Selamlar…

 4. sorun çözülmüştür. silebilirsiniz. Şu ” işareti yanlış yerden (2nin üzerindeki yerden girdiğimden oluyormuş.

 5. Doğukan SAHİL

  Eyv. Kursa Gdiyorum Süppersiniz phoshop dersinde gölge yapmak istiyorum paylaşırmısın paylaşınca mail atın Lütfen

 6. Teşekkürler işime yaradı.

 7. Teşekkür Ederim Bilgin İçin Yalnız Sağa, Sola Ve ortalandığında Yazılar Düz izada olmuyor aşağı kaymalar olur bunu nasıl çözicez bilgilendirirsen sevinirim. Teşekkürler.

 8. arkadaşlar ben bunu yaptım ama ben kendim yazının ne ortada nede solda ikisinin arasında yazmak istiyorum bana gösterirseniz sevinirim
  çalışmanız çok güzel olmuş elinize sağlık :))))

 9. Bu sağa ve sola yaslama işlemini aynı satırda farklı komutlarla yapmamız mümkün mü ? Eğer onuda gösterirseniz sevinirim

 10. teşekkürler hoca 1 + verdi 🙂

 11. Benim bir sorum olacaktı da ,ben
  <a hrf= ile bir siteye link oluşturuyorum linkin yazı rengini büyüklüğünü kalınlığını değiştirebiliyorum yazı tipide değişiyor herşeyi değişiyor ama linkin konumunu değiştiremiyorum yani sayfaya ortalayamıyorum text-assign denedim assign(çalışmadı) yardım edebilirmisiniz acaba ?

 12. saol abi629+8

 1. Pingback: Webmasteryolcu ile Web Tasar?m Dersleri Ders4 | Her Bi Şey var bu sitede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir