Web Tasarım Dersleri Ses Müzik Video Ekleme Ders 20

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar html derslerimizin sonuna geldik 20. dersimizide allahın izniyle yayınladık peki bittimi tabiki hayır sırada ftp, cpanel, veritabanı konularını öğrenerek cms sistemler nedir bunlar wordpress, joomla, phpnuke, xoops ve forum sistemleri vb, smf, phpbb vb veritabanı gerektiren sistemleri kurulum, ayar, seo, tema yükleme düzenlemelerini görüp mükemmel siteler yapacaz çevremizin site ihtiyaçlarını karşılayıp maddi açıdan kazanç sağlayacağız.

Son dersimizde sayfamızda kullanacağımız ses, müzik ve videoların eklenmesi ve özelliklerini göreceğiz

Bir Önceki Ders: Web Tasarım Dersleri Kayan Yazılar Yapmak Ders 19

İnternet Sayfalarına Ses Eklemek

Günümüzde çok kullanılmasada hala revaçta hani bir siteye girersinizde bir kaç saniye sonra müzik başlar işte bu (flash siteler hariç) bgsound etiketi ile yapılır arkadaşlar.

Bgsound ile eklenen müziklere ziyaretçileriniz müdahale edemez bgsound etiketine loop parametresi eklendiğinde müziğin kaç kez çalınacağı belirlenir 5 dersek 5 kez çalar ve son verir

NOT: loop değeri -1 yaparsanız müzik sürekli çalacaktır.

Sayfamıza Ses Ekleme Uygulaması

Uygulamada müik tekrarını ben 3 olarak verecem siz istediğiniz kadar artırın azaltın

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Sayfaya Ses Müzik Ekleme Ders20</title>
</head>
<body>

<bgsound src=”Fonmuzik.wma” loop=”3″ />

</body>
</html>

Yukarda dikkat etmeniz gereken src ile müziğin yolunu belirtmeniz bu konu daha önce resim eklemelerde detaylı anlattım.

Video Eklemek

Yazıda anlatacağım video ekleme türü kendi sitemiden video yayını yapmak şeklinde arkadaşlar video sitelerinde yayınlanan videoları sitemizden video sitesinin vereceği link ile kolayca yayınlanabilir.

<embed>

Sayfamızda kullanıcı kontrollü video eklemek için <embed> etiketinden faydalanacağız

<embed> Parametreleri

Parametreler ile ziyaretçilerimiz izledikleri videonun kontrolü sağlayacaklardır nedir bu parametreler aşağıda görelim.

 • Width: Video oynatıcının genişliğini piksel cinsinden ayarlar.
 • Height: Yukardaki işlemin tersine yüksekliğini ayarlar.
 • Loop: Videomuzun kaç kez tekrarlanacağını belirleriz
 • Autostart: bu parametre videonun başlangıç açılış şeklini belirler ve 2 değer alır  true dersek otomatik başlar false kullanıcı başlatır

NOT: Loop değeri videolarda 2 değer alır ve 0 (sıfır) dersek video bir kez tekrarlar 1 dersek sürekli oynayacaktır.

Video Ekleme Uygulaması

Benim yapacağım video uygulaması özellikleri video genişlik ve yükseklik 250 piksel video otomatik başlasın ve 1 kez tekrarlasın şeklinde bir uygulama yapacam sizler farklı denememeler yapınız.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Sayfaya Video Ekleme Ders20</title>
</head>
<body>

<embed src=”videoadi.mpeg” width=”250″ height=”250″ loop=”0″ autostart=”true”>

</body>
</html>

Evet arkadaşlar video eklemeyide anladık sakın sunucunuzdan yayınlamayın yoksa bantwidth su gibi gider video sitelerine yükleyin videoyu oradan aldığınız linkle yayınlayın koskoca haber siteleri bile bunu yapıyor bazıları.

Bugünkü dersimi bu kadar arkadaşlar ayrıca bugün wordpress derslerimie başlıyoruz takip ettiğiniz ortam yada resmi sitemiz olan www.webmasteryolcu.com sitemizden wordpress derslerinide takip edebilirsiniz.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

6 comments

 1. Hocam kolay gelsin ben facebooktan video kodlarını aldım kendi siteme ekledim yalnız notfont diye uyarı veriyor ekleyip yayınlayamadım yardımcı olabilirmisiniz?

 2. teşekkürler.

 3. hocam var olan bir sitenin html sini nasıl alabiliriz mesala webmasteryolcu sitesinin html sini almak istesem önümde bulunan sayfadan bunu nasıl yapacağım

 4. explorer de görünüm içerisindeki kaynak tıkla açılan pencere sana html kodlarını verecek… chrome kullanıyorsan sağ tıkla sayfa kaynağını görüntüleye tıkla okadar
  html kodları karşına çıkacaktır (sayfa içerisinde neyin nerede olduğunu görmekse niyetin sağ tıkla öğeyi denetle de altda pencere açılacak oradan üzerine geldiğin öğenin yerinide gösterecektir 😉

 5. teşekkürler..

 6. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir