Web Tasarım Dersleri Tablolara Arkaplan Vermek Ders 13

Merhaba değerli arkadaşalr bir önceki dersimizde tablolara girmiştik ve basitçe tablo eklemyi görmüştük bu dersimizdede tablo hücrelerine arkaplan rengi ve arkaplan resmi kullanmayı göreceğiz.

Öncelikle bir önceki derse inceleme imkanı olmayan arkadaşlar mutlaka onu inceleyerek bu derse geçsin tablo yapmayı o derste anlattım burada değinmeyeceğim bir önceki dersimiz aşağıda.

Bir Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12

Tablolara Arkaplan Renk Vermek

Daha öncede değinmiştim arkaplan renk konusuna işte orda öğrendiğiniz hemen buarada karşınıza çıkacak ve hıır gibi yetişecek arkadaşlar.

Bgcolor

Bgcolor ile arkaplan rengi vereceğimizi belirtiyorduk arkadaşlar daha önce sayfamızın arkaplan rengi için kullandık şimdi ise tablomuzun hücre veya hücrelerine arkaplan rengi vermek için kullanacağız.

Dikkat etmeniz gereken bgcolor parametresi table etiketi ile kullanılırsa tüm tabloya renk verir<tr> parametresi ile kullanılırsa tüm satırın arkaplan rengini düzenler etki eder değerli arkadaşalr.

<td> etiketi ile kullanıldığında ise yalnıca istediğiniz belirttiğiniz hücrenin arkaplan rengini ayarlar.

Tablolara Arkaplan Rengi Uygulaması

Evet değerli arkadaşlar açıyoruz not defterimizi ve başlıyoruz aşağıdaki kodları yazmaya aşağıdaki örnek 2 satır 2 sütunluk bir tablonun ilk satırına tüm satır olmak üzere arkaplan rengi kırmızı olacak 2. satır ise sadece bir hücreye yeşil rengi vereceğim kodları yazıp farklı kaydetten tablorenk.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Arkaplan rengi Ders 13</title>
</head>
<body>

<table border=”1″>
<tr bgcolor=”red”>
<td>1. Satır 1. Sütun</td>
<td>1. Satır 2. Sütun</td>
</tr>

<tr>
<td bgcolor=”green”> 2. Satır 1. Sütun</td>
<td>2. Satır 2. Sütun</td>
</tr>
</table>

</body>
</html>

Evet arkadaşlar yukardaki örneği özetliyim hemen 2 uygulama yaptık <tr bgcolor=”red”> burda ilk satır olarak ne dedim satıra renk vereceğim dedim satır kodumuz neydi <tr> o nedenle tr içine arkaplan kodunu ekledim.

2. satır ise sadece bir hücreye (Sütun) renk vereceğim dedim bunun içinse tüm satırı kaplamak yerine renk vereceğim hücrenin koduna eklemek gerekti <td bgcolor=”green”> ve 2. satırda 2 hücre vardı bense ilk hücreye ekledim.

Tablo Arkaplan Renk
Tablo Arkaplan Renk

Evet arkadaşlar tabloya arkaplan rengini vermeyi öğrendik ve şimdi geçiyoruz tablomuzda arkaplan resmi kullanmaya yani istediğimiz bir resmi tablomuzda arkaplan resmi yapacaz yani şunuda unutmayın o resim sizin içerik eklemenizi eklemez yazıda ekleyebilir tabloya şık görünüm sağlar.

Tablolara Arkaplan Resmi Ekleme

Background Daha öncede bu konuyu görmüştük arkadaşlar arkaplan resmi ekleme dersinde şimdi bunu tabloda uygulama yapacağız istediğimiz bir resmi arkaplan resmi yapma öncelikle yukarda tüm tabloyamı yada satıramı yada istediğimiz bir sütunamı renk verecez şeklinde anlattım yine aynı durum geçerli resmi tüm tabloyamı tüm satıramı yada istediğiniz hücreye eklemek için yukardaki teknik geçerli yine.

Dikkat etmeniz gereken tablo boyutunuz ile resim boyutu aynı olsun yoksa resim büyük olursa resmin bir kısmı görünmez bu uygulamamızda hepimiz aynı resmi kullanalım aşağıda vereceğim resmi masaüstüne arkaplanresmi.jpg olarak kaydedin arkadaşlar.

ve aşağıdaki kodları not defterinizle yazın ve tabloda bir fark olacak tabloya boyut vereceğim onu siz görmediniz onu bir sonraki derste detaylı göreceğiz ve kodları yazınca tabloresim.html şeklinde masaüstüne kaydedin resim ve sayfamı aynı yerde olmalı yoksa resim yolu belirtmediğimiz için resim görüntülenmez.

Uygulamada ben tüm tabloya arkaplan resmi uygulayacağım.

Bu Resmi Masaüstünüze arkaplanresmi.jpg adı ile kaydedin
Bu Resmi Masaüstünüze arkaplanresmi.jpg adı ile kaydedin

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Arkaplan Resmi Ders 13</title>
</head>
<body>

<table width=”400″ height=”250″ border=”1″ background=”arkaplanresmi.jpg”>
<tr>
<td>1. Satır 1. Sütun</td>
<td>1. Satır 2. Sütun</td>
</tr>

<tr>
<td>2. Satır 1. Sütun</td>
<td>2. Satır 2. Sütun</td>
</tr>
</table>

</body>
</html>

Tablolara Arkaplan Resmi
Tablolara Arkaplan Resmi

Evet arkadaşlar bu örnekte tüm tabloya uygulanması için tablo koduma müdahale ettim satıra yada sütuna eklemek isteseydim ilk örneğimizdeki kurallar geçerli olacaktı.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde tablo boyutlandırmaları göreceğiz tablomuz bizim istediğimiz gibi olacak sayfamızın istediğimiz kısmına gerekirse tüm sayfayı kaplarız.

Arkadaşlar ben bunları size html site yapın diye anlatmıyorum tasarımın temelini bilin diye öğretiyorum bunları bitirip veritabanlı sitelere geçecez bu mantığı öğrenince onlarda kral gibi eserler ortaya koyacaksınız az daha sabredin Allaha emanet olun.

Derslerimi sitenizde yada farklı alanlarda yayınlamak için izne gerek yok www.webmasteryolcu.com kaynak belirtmeniz dahilinde.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

  1. Hocam ALLAH razı oLsun..

  2. lütfen yardım edin..bir tabloya resim eklemeye çalışıyorum ama iki resim yanyana olacak nasıl yapıcam ben bunu

  3. farklı hücrelere farklı resim nasıl eklicez yardım edin

  4. tablo da yazıyı nasıl renklendireceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir