Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12

Merhaba değerli arkadaşlar tablolar sitelerin en çok kullanılan özelliklerinden biri olup tablo kullanmamızın amacı sayfamızdaki resim, yazı, video vs vs içeriğimizi sayfamızın istediğimiz noktasına yerleştirmemizi sağlar tablolara geçmeden önce bir önceki dersimizi hatırlayalım bakmayan arkadaşlarımız açısından.

Bir Önceki Ders: Web Tasarım Dersleri linkler Yazılara ve Resimlere Link Verme Ders 11

TABLOLAR

Tablolar Satır ve sütunların kesiştiği noktalara hücre denir değerli arkadaşlar. Bu hücrelerin her birine ayrı özellikler verebiliriz.

Tablolar yardımı ile sayfamızı satır ve sütunlara bölerek istediğimiz noktaya istediğimiz içeriği rahatça ve güvenle ekleyebiliriz.

Tablo hücreleri soldan sağa, yukardan aşağıya şeklinde oluşturulur. Önce satırlar satırlar oluşturulduktan sonra sütunlar oluşturulur.

<table></table>

Tablo oluşturmak için<table> etiketi kullanılır. Tablo bittikten sonra açmış olduğumuz <table> etiketi </table> etiketi ile mutlaka kapatılmalı ve tablomuzu sayfamızda görebilmek için border vermeliyiz yoksa tablo kenar çizgileri sayfada belirgin olmayacaktır.

<tr></tr>

Yukarda tablonun başlangıcını gördük arkadaşlar ve sadece <table> etiketi yeterli olmadığı için tablomuza satır eklememiz gerekir satır eklemek içinse <tr> etiketinden faydalanacağız. kaç satır oluşturacaksak okadar tr kullanmalıyız. Unutmamanız gereken sadece satırda bir işe yaramaz her satırda en az bir sütun olmak zorundadır onuda aşağıda görelim.

<td></td>

Yukarda tablo ve satır başlangıçlarını gördük arkadaşlar şimdi ise açtığımız satıra gerekli olan sütun oluşturma etiketini göreceğiz sütun oluşturmak için <td> etiketinden faydalanacağız her bir sütun için <td> kullanmalısınız.

Tablo Uygulaması

Tablo yapmak için gerekli işlemleri gördük arkadaşlar gerekenleri şimdi malzemeiz hazır peki ozaman ilk etapta basit bir tablo yapalım açıyoruz not defterimizi ve aşağıdaki kodları yazıp tablo1.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>
<tr>
<td> Tek Hücreli Tablo </td>
</tr>
</table>
</body>
</html>

Örnekte 1 satır 1 sütunluk bir tablo yapacağım.

Html Tablolara Giriş
Html Tablolara Giriş

Evet Arkadaşlar yukardaki örneği özetleyim <table> ile tablomu başlattım <tr> ile satır oluşturdum sadece satır bir işe yaramayacağı için satırın içine en az bir sütun eklemem gerekiyordu onuda <td> Tek Hücreli Tablo</td> ile ekledim tek hücre ekledim ve dedimki sütun bu kadar ve </tr> ile satırımıda kapattım bitti satır tamam sütun tamam ozaman tabloyuda </table> ile kapatttım

2 Satır Tek Sütunluk Tablo Uygulaması

İlk örneğimiz tek satır tek sütundu arkadaşlar bu örnekte ise artık bilgimizi becerimizi geliştiriyoruz ve 2 satır tek sütun olacak yine açıyoruz boş bir not defteri ve alttaki kodları yazıp farklı kaydetten dosya adı tablo2.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

<tr>
<td> Tablonun 2. Satırı </td>
</tr>

</table>
</body>
</html>

Tablo Satır Ekleme
Tablo Satır Ekleme

Hemen özetliyim arkadaşlar2 satır tek sütun demiştik

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

yukardaki kodlarda <tr> satır açar içine <td> Tablonun 1. Satırı </td> ile sütun eklenir biz tek sütun dedik 1 tane ekledik 2 yada daha fazla deseydik <td> Tablonun 1. Satırı </td> bu kısmı istedimiz sütun sayısınca satır içine eklemeliydik

<tr>
<td> Tablonun 1. Satırı </td>
</tr>

Yukardaki kodu 2 defa ekledik çünkü 2 satır istedim 3 satır isteseydim 3 defa eklenecekti.

2 Satır 2 Sütunluk Tablo Uygulaması

Yukardaki örnekler hep tek sütunluktu şimdi ise 2 satır 2 sütun yapalım aşağıdaki kodları yazın arkadaşlar tablo3.html olarak masaüstüne kaydedin.

<html>
<head>
<title>Web Tasarım Dersleri Tablolara Giriş Ders 12</title>
</head>
<body>
<table border=”1″>

<tr>
<td> 1. Satır 1. Sütun </td>
<td> 1. Satır 2. Sütun </td>
</tr>

<tr>
<td> 2. Satır 1. Sütun </td>
<td> 2. Satır 2. Sütun </td>
</tr>

</table>
</body>
</html>

Tablo Sütun Ekleme
Tablo Sütun Ekleme

Evet arkadaşlar bu örnekte ise satır içine 2 sütun ekledik 3 sütun deseydim satır içine 3 tane eklememiz gerekirdi bir sonraki dersimiz pazartesi o güne kadar bol bol uygulama yapın yani ben tekli ve 2li gösterdim diye buna takılmayın 3lü 5 li deneyin görün border değerini artırın görün nasıl olacak .

Tablo derslerimiz 3 yada 4 ders devam edecek arkadaşlar çünkü önemli ve içeriği geniş kapsamlıdır bir sonraki dersimizde Tablolara Arkaplan Rengi ve Arkaplan resmi Eklemeyi Göstereceğim Arkadaşlar Allaha Emanet Olun.

Yazılarım ve derslerim izin almaksıızn yayınlanabilir emeğe saygı için kaynak www.webmasteryolcu.com belirtirseniz sevinirim.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

6 comments

  1. çok sagol hocam.

  2. çok teşekkür ederim hocam,yüreğinize sağlık

  3. Yapılan Tablo Explorer da Açılıyo Yanlız Chrome da Açılmıyo Sıkıntı Çıkıyo Neden Yapar Böyle Bişeyi Bi Bilginiz Varmı Acaba ?

  4. yaaaa en az altı sutunluk tablo yokmu

  5. Çok teşekkürler, fevkalade yalın bir anlatım. Tebrik ediyorum, çalışmalarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir