Web Tasarım Dersleri Yazılar ve Biçimlendirme Ders2

Bir önceki dersimizde ne görmüştük arkadaşlar ve aynı zamanda ilk dersimizdi okuma fırsatı bulamayanlar bu derse başlamadan ona göz atarsa daha keyifli olur derslerin takibi arkadaşlar.

Bir Önceki Dersimiz: Temel Html ve Html Sayfa Bölümleri Ders1

Devamında bugünkü dersimiz ise html yazılar ve yazıalrı biçimlendirme ile başlıkları görecez nedir bu biçimlendirme derseniz

 • Başlıklar
 • Kalın Yazılar (Bold)
 • İtalik (Yatık Yazılar)
 • Altı Çizili Yazılar

Bu dersimizde yukardaki örnekleri ele alıp uygulama yapacağız arkadaşlar sizlerde farklı örneklerle bol bol uygulama yapmanızı tavsiye ederim.

Başlıklar

Html kodlarda başlık etiketi arkadaşlar sayfa içerisinde kullanacağınız yazıların boyutlarını belirlemek için kullanabileceğimiz kodlar.

Başlık Değerleri standart olarak 1 den 6ya kadar farklı değerle istediğimiz büyüklükte başlığı seçebiliriz yalnız ve yalnız dikkat etmeniz gereken yazı editörlerinde rakam büyüdükçe yazı karakteri her zamn büyür 12 olan bir karakteri 18 yaparsanız mutlaka karakter büyür html başlık değerlerinde ise aksine rakam büyüdükçe karakter küçülür arkadaşlar.

1 den 6 ya kadar başlık değerlerimizin olduğunu belirttik bu durumda 1 en büyük başlık 6 ise en küçük başlık olacağı muhtemeldir şimdi başlıkları html kodlamada kullanımını görelim arkadaşlar.

Html Başlık Kodlarının Kullanımı

<h1> Webmasteryolcu H1 Başlık</h1>
<h2> Webmasteryolcu H2 Başlık</h2>
<h3> Webmasteryolcu H3 Başlık</h3>
<h4> Webmasteryolcu H4 Başlık</h4>
<h5> Webmasteryolcu H5 Başlık</h5>
<h6> Webmasteryolcu H6 Başlık</h6>

 Evet arkadaşlar şimdi uygulama zamanı açıyoruz not defrerimizi ve yukardaki başlık kodlarını kopyala yapıştır yapmadan yazıyoruz ve farklı kaydet diyerek dosya adına basliklar.html adını verip masaüstüne kaydediyoruz hata olmadığı sürece aşağıdaki görüntüyü almalısınız.

 
 
 

Html Başlıklar
Html Başlıklar

Başlıklar Nerede Kullanılır?

Bu tamamen size kalmış arkadaşlar bir ipucu vermek gerekirse yukarda kırmızı ile yer alan Başlıklar Nerede Kullanılır? yazısı aslında bir başlıktır bu şekilde istediğinizi yapabilirsiniz.

Html Kalın (Bold) Yazmak

Html tümüyle eylem bekleyen bir dildir arkadaşlar siz belirtmedikçe brşey yapmaz siz tek tek belirtmek zorundasınız yazınızın bir kısmı yada hepsini kalın (bold) yazmak isterseniz bunun için <b>Yazılar</b> etiketini kullanacağız arkadaşlar

Html İtalik (Yatık) Yazmak

Yazılarınıı yatık (italik) yazmak içinde arkadaşlar ihtiyacımız olan etiket <i>Yazılar</i> olarak kullanabiliriz.

Html Altı Çizili Yazılar Yazmak

Yazılarınızda altı çizili kısım yada tümünü yapmak isterseniz yukardaki kodlara benzer şekilde <u>Yazılar</u> kullanabiliriz.

Html Üzeri Çizili Yazılar

Pek kullanışlı olmasada bilmenizde fayda var bir yazının üzerini çizmek için <s>Yazılar</s> etiketini kullanabiliriz.

Html Satır Atlama

Normal yazı yazarken satır sonuna gelip entere basıp alt satıra insekte htmlde bu faydası olmaz onun için satır atlanacak yere <br> kullanacaz.

Paragraf Oluşturma

Paragraf oluşturmak için <p>Yazılar</p> kodları arasında kalan yazılar paragraf şeklinde görüntülenir </p> etiketi kapandıktan sonra yazılacak yazılar satır başından görüntülenmeye devam eder arkadaşlar.

Biçimlendirmelerin Uygulaması

Yukarda anlatmış olduğum etiketlerin html kodlarda uygulaması sizlerde boş bir not defteri açıp verdiğim kodları aynen farklı örneklerlede deneyerek bolca uygulayın.

<b>Webmasteryolcu Koyu Yazı</b>    <br>
<u>Webmasteryolcu Altı Çizili</u>  <br>
<i>Webmasteryolcu Yatık Yazı</i>   <br>
<s>Webmasteryolcu Üstü Çizili</s>  <br>
<b><u><i>Webmasteryolcu Koyu Altı Çizili ve Yatık Yazı</i></u></b>

Kodlarımızı yazdıktan sonra farklı kaydet diyerek bicimler.html olarak masaüstüne kaydedin arkadaşlar hata olmadığı sürece aşağıdaki resimdeki görüntüyü alırsınız.

Html Yazı Biçimlendirme
Html Yazı Biçimlendirme

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar diğer dersimizde daha keyifli hale gelecek kodlamalar emin olun Allaha emanet olun

Tüm yazılarımı kullanacağınız yerde Kaynak: www.webmasteryolcu.com şeklinde kullanabilirsiniz.

Sonraki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Sağa Sola Ortalama Komutları

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

13 comments

 1. s.a adkur yönetimindensiniz.Fakat maillerime bayadır cevap verilmiyor.Yoksa kapanacakmı site.Lütfen mailleri kontrol edermisiniz

  • WEBMASTERYOLCU

   ve aleyküm selam hocam ben izindeyim arkadaşlar biraz bocalamış olabilir. bana gönderdiğiniz emaili cevap verdim sorunuzu cevap olarak alayım.

   Kapanma konusunda kapanmaya sebep bir durum görünmüyor çok şükür

 2. BU SİTE ARKADAŞLAR TAM BİR DEV KÜTÜPHANE NE ARARSANIZ VAR BEN BURDAN ADMİNE ULAŞTIM ANINDA 5 DK GEÇTİ GEÇMEDİ CEVAP GELDİ.TEŞEKKÜRLER ADMİN.AYRICA ADKUR REKLAMIDA HERKESE TAVSİYE EDERİM.NE DE OLSA BU SİTEDEKİ ADMİNİMİZ DE İŞİN İÇİNDE.SEN HARİKASIN ADKUR VE SEN MÜTHİŞSİN WEBMASTERYOLCU.COM

 3. h0cam bnm anlamadıım bişey var bu derste
  Html Başlık Kodlarının Kullanımı

  Webmasteryolcu H1 Başlık

  Webmasteryolcu H2 Başlık

  Webmasteryolcu H3 Başlık

  Webmasteryolcu H4 Başlık

  Webmasteryolcu H5 Başlık

  Webmasteryolcu H6 Başlık
  başlık k0dlarını yazarken ile satır atlamadık ama yazınca satır atlamış 0lu0 ilede denedim yine satır atlıy0r.yani başlık yazınca başlıktan s0nraki yazılar 0t0matik satırmı atlıy0 demek bu.teşekkürler.saygılar

 4. hocam başlık adlarını nasıl olur diye kendi adımla yaptım çok güzel oldu
  sonraki ders ne zaman?

  • WEBMASTERYOLCU

   Dersler 2 günde bir yayınlyorum bugün 10. dersimiz yayınlandı 11. dersimiz çarşamba günü olacak ama ondan önceki dersleri mutlaka takip edin arkadaşlar yoksa 1. sınıftan 4. sınıfa atlamaya benzer sıkılırsınız

 5. Yazılar gibi kodları nereye girebilirim???

 6. Hocam ellerinize sağlık ve çookkkkkkk teşekkürler bu paylaşımlarınız için . Takipdeyimm

 7. Bence resim öğretmeninin verdiği ödeve göre çok güzel bir site ama aradığımı hala bulamadım.

 8. hocam orneklerinizde verdiginiz kodları aynen yazıyorum notdefterine farklıkaydet diyorum masaustune ama bana masaustunde bır yazıbelge acıyor ve aynı htm kodları oldugu gıbı icinde. websayfasında ve donusmus olarak acmıyor nedendır acaba ne yapabılırım? emeklerinize tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir