Bir önceki dersimizde ne görmüştük arkadaşlar ve aynı zamanda ilk dersimizdi okuma fırsatı bulamayanlar bu derse başlamadan ona göz atarsa daha keyifli olur derslerin takibi arkadaşlar.

Bir Önceki Dersimiz: Temel Html ve Html Sayfa Bölümleri Ders1

Devamında bugünkü dersimiz ise html yazılar ve yazıalrı biçimlendirme ile başlıkları görecez nedir bu biçimlendirme derseniz

 • Başlıklar
 • Kalın Yazılar (Bold)
 • İtalik (Yatık Yazılar)
 • Altı Çizili Yazılar

Bu dersimizde yukardaki örnekleri ele alıp uygulama yapacağız arkadaşlar sizlerde farklı örneklerle bol bol uygulama yapmanızı tavsiye ederim.

Başlıklar

Html kodlarda başlık etiketi arkadaşlar sayfa içerisinde kullanacağınız yazıların boyutlarını belirlemek için kullanabileceğimiz kodlar.

Başlık Değerleri standart olarak 1 den 6ya kadar farklı değerle istediğimiz büyüklükte başlığı seçebiliriz yalnız ve yalnız dikkat etmeniz gereken yazı editörlerinde rakam büyüdükçe yazı karakteri her zamn büyür 12 olan bir karakteri 18 yaparsanız mutlaka karakter büyür html başlık değerlerinde ise aksine rakam büyüdükçe karakter küçülür arkadaşlar.

1 den 6 ya kadar başlık değerlerimizin olduğunu belirttik bu durumda 1 en büyük başlık 6 ise en küçük başlık olacağı muhtemeldir şimdi başlıkları html kodlamada kullanımını görelim arkadaşlar.

Html Başlık Kodlarının Kullanımı

<h1> Webmasteryolcu H1 Başlık</h1>
<h2> Webmasteryolcu H2 Başlık</h2>
<h3> Webmasteryolcu H3 Başlık</h3>
<h4> Webmasteryolcu H4 Başlık</h4>
<h5> Webmasteryolcu H5 Başlık</h5>
<h6> Webmasteryolcu H6 Başlık</h6>

 Evet arkadaşlar şimdi uygulama zamanı açıyoruz not defrerimizi ve yukardaki başlık kodlarını kopyala yapıştır yapmadan yazıyoruz ve farklı kaydet diyerek dosya adına basliklar.html adını verip masaüstüne kaydediyoruz hata olmadığı sürece aşağıdaki görüntüyü almalısınız.

 
 
 

Html Başlıklar

Html Başlıklar

Başlıklar Nerede Kullanılır?

Bu tamamen size kalmış arkadaşlar bir ipucu vermek gerekirse yukarda kırmızı ile yer alan Başlıklar Nerede Kullanılır? yazısı aslında bir başlıktır bu şekilde istediğinizi yapabilirsiniz.

Html Kalın (Bold) Yazmak

Html tümüyle eylem bekleyen bir dildir arkadaşlar siz belirtmedikçe brşey yapmaz siz tek tek belirtmek zorundasınız yazınızın bir kısmı yada hepsini kalın (bold) yazmak isterseniz bunun için <b>Yazılar</b> etiketini kullanacağız arkadaşlar

Html İtalik (Yatık) Yazmak

Yazılarınıı yatık (italik) yazmak içinde arkadaşlar ihtiyacımız olan etiket <i>Yazılar</i> olarak kullanabiliriz.

Html Altı Çizili Yazılar Yazmak

Yazılarınızda altı çizili kısım yada tümünü yapmak isterseniz yukardaki kodlara benzer şekilde <u>Yazılar</u> kullanabiliriz.

Html Üzeri Çizili Yazılar

Pek kullanışlı olmasada bilmenizde fayda var bir yazının üzerini çizmek için <s>Yazılar</s> etiketini kullanabiliriz.

Html Satır Atlama

Normal yazı yazarken satır sonuna gelip entere basıp alt satıra insekte htmlde bu faydası olmaz onun için satır atlanacak yere <br> kullanacaz.

Paragraf Oluşturma

Paragraf oluşturmak için <p>Yazılar</p> kodları arasında kalan yazılar paragraf şeklinde görüntülenir </p> etiketi kapandıktan sonra yazılacak yazılar satır başından görüntülenmeye devam eder arkadaşlar.

Biçimlendirmelerin Uygulaması

Yukarda anlatmış olduğum etiketlerin html kodlarda uygulaması sizlerde boş bir not defteri açıp verdiğim kodları aynen farklı örneklerlede deneyerek bolca uygulayın.

<b>Webmasteryolcu Koyu Yazı</b>    <br>
<u>Webmasteryolcu Altı Çizili</u>  <br>
<i>Webmasteryolcu Yatık Yazı</i>   <br>
<s>Webmasteryolcu Üstü Çizili</s>  <br>
<b><u><i>Webmasteryolcu Koyu Altı Çizili ve Yatık Yazı</i></u></b>

Kodlarımızı yazdıktan sonra farklı kaydet diyerek bicimler.html olarak masaüstüne kaydedin arkadaşlar hata olmadığı sürece aşağıdaki resimdeki görüntüyü alırsınız.

Html Yazı Biçimlendirme

Html Yazı Biçimlendirme

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar diğer dersimizde daha keyifli hale gelecek kodlamalar emin olun Allaha emanet olun

Tüm yazılarımı kullanacağınız yerde Kaynak: www.webmasteryolcu.com şeklinde kullanabilirsiniz.

Sonraki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Sağa Sola Ortalama Komutları

13 Comments

Add a Comment
 1. Pingback: Web Tasarım Dersleri Temel Html ve Sayfa Bölümleri Ders1 | Web Teknolojileri
 2. s.a adkur yönetimindensiniz.Fakat maillerime bayadır cevap verilmiyor.Yoksa kapanacakmı site.Lütfen mailleri kontrol edermisiniz

  1. ve aleyküm selam hocam ben izindeyim arkadaşlar biraz bocalamış olabilir. bana gönderdiğiniz emaili cevap verdim sorunuzu cevap olarak alayım.

   Kapanma konusunda kapanmaya sebep bir durum görünmüyor çok şükür

 3. BU SİTE ARKADAŞLAR TAM BİR DEV KÜTÜPHANE NE ARARSANIZ VAR BEN BURDAN ADMİNE ULAŞTIM ANINDA 5 DK GEÇTİ GEÇMEDİ CEVAP GELDİ.TEŞEKKÜRLER ADMİN.AYRICA ADKUR REKLAMIDA HERKESE TAVSİYE EDERİM.NE DE OLSA BU SİTEDEKİ ADMİNİMİZ DE İŞİN İÇİNDE.SEN HARİKASIN ADKUR VE SEN MÜTHİŞSİN WEBMASTERYOLCU.COM

 4. h0cam bnm anlamadıım bişey var bu derste
  Html Başlık Kodlarının Kullanımı

  Webmasteryolcu H1 Başlık

  Webmasteryolcu H2 Başlık

  Webmasteryolcu H3 Başlık

  Webmasteryolcu H4 Başlık

  Webmasteryolcu H5 Başlık

  Webmasteryolcu H6 Başlık
  başlık k0dlarını yazarken ile satır atlamadık ama yazınca satır atlamış 0lu0 ilede denedim yine satır atlıy0r.yani başlık yazınca başlıktan s0nraki yazılar 0t0matik satırmı atlıy0 demek bu.teşekkürler.saygılar

  1. Ali Sadece başlıklara özel satır atlama koduna gerek yoktur.

 5. hocam başlık adlarını nasıl olur diye kendi adımla yaptım çok güzel oldu
  sonraki ders ne zaman?

  1. Dersler 2 günde bir yayınlyorum bugün 10. dersimiz yayınlandı 11. dersimiz çarşamba günü olacak ama ondan önceki dersleri mutlaka takip edin arkadaşlar yoksa 1. sınıftan 4. sınıfa atlamaya benzer sıkılırsınız

 6. Yazılar gibi kodları nereye girebilirim???

  1. Sorunu tam anlayamadım dostum

 7. Hocam ellerinize sağlık ve çookkkkkkk teşekkürler bu paylaşımlarınız için . Takipdeyimm

 8. Bence resim öğretmeninin verdiği ödeve göre çok güzel bir site ama aradığımı hala bulamadım.

 9. hocam orneklerinizde verdiginiz kodları aynen yazıyorum notdefterine farklıkaydet diyorum masaustune ama bana masaustunde bır yazıbelge acıyor ve aynı htm kodları oldugu gıbı icinde. websayfasında ve donusmus olarak acmıyor nedendır acaba ne yapabılırım? emeklerinize tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018