Web Tasarım Dersleri Yazılar ve Renkler Ders5

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar web tasarım derslerimizin 5. dersinde sizlere html yazılar ve yazılara renk verme boyut verme ve yazı tipini belirleme yanı sıra sayfamızın görünüm açısından arkaplan renk ayarlarını anlatacağım . Bu derse geçmeden önce bundan önceki dersimizi inceleme imkanı olmayan arkadaşlarımız için link aşağıda takip açısından mutlaka göz atın diyorum ve başlıyorum.

Bir Önceki Dersimiz: Web Tasarım Dersleri Html Yatay Çizgiler Ders4

<font></font>

Font etiketi arkadaşlar sayfamızda kullandığımız yazıları şekillendirmeye yarar nedir bu şekiller dersek

 • Yazılara Renk Verme
 • Yazı Boyutlarını Ayarlama
 • Yazı Tipini Ayarlama

Olarak yukarda saydığım özellikler için <font></font> etiketlerindne faydalanacağız değerli arkadaşlar.

Color

Color bilirsiniz ingilizcede renk demektir arkadaşlar html içeriği ingilizce olarak oluşmaktadır bunuda aklınızda bulundurun diyorum ve devam ediyorum.

Color parametresi ise arkadaşlar yazımızın yada yazılarımızın renklerini belirlememize olanak sağlar sıkça kullanılan bir özelliktir.
Yazıların renk değerini belirlemek için 2 seçenek var demiştim daha öncede neydi bunlar hemen aşağıda ele alalım.

Yazılara Renk Vermek

 1. Yazılara RGB Renk Kodları ile Renk Verilir.
 2. Yazılara Renklerin İngilizce Karşılığı Olarak Renk Verilir.

En Sık Kullanılan RGB Renk Kodları

Siyah: #000000
Beyaz: #FFFFFF
Kırmızı: #ff0000
Mavi: #0000ff

en sık kullanılan renk kodları yukarda verdim renk kodlarını araştırın arkadaşlar aklınızda bulunsun.

Face

Face parametresi arkadaşlar yazılarımızın yazı tipini belirlemeye yarar standart yazı tipini kullanmak istemiyorsanız bu parametreyi kullanarak değer olarakta yazı karakter ismini belirmeliyiz örnek verdana, tahoma, arial şeklinde karakterler.

Size

Size parametresimizde yine çok kullanılan bir parametre olup yazılarımızın boyutunu belirlemeye yarar hani not defteri yada office proğramlarında yazıyı seçip karakteri ayarlarızya buda onun anuel versiyonu 🙂 değerli arkadaşlarım.

NOT: Yukarda belirttiğim parametreler sadece etiketleri arasında kullanılabilir ve değer taşır font karakterleri dışında kalan yazılara değer katmaz işlem yapamaz buda aklınızda bulunsun.

Yazılar ve Biçimlendirme Uygulaması

Aşağıda vereceğim örneği sizde boş bir not defteri açıyoruz arkadaşlar ve yazıyoruz kopyala yapıştır kolaylığına kaçmanız sizin öğrenmenizi kodları ezberlemenizi engeller yazın arkadaşlar kodlara aşina olun yazarak ve yazınca farklı kaydet diyerek dosya adı yazilar.html olarak kaydedin neden yazılar.html değilde yazilar.html derseniz ilk dersimde değinmiştim html türkçe karakter kabul etmez demiştim bu bilgiyide tazelemiş olayım.

<html>
<head>
<title>Webmasteryolcu İle Webtasarım Dersleri Ders5</title>
</head>
<body>
<font size=”6″ face=”Times New Roman” color=”red”> Font Etiketini Kullanmayı Öğrendim </font>
Bu Yazı Standart Yazılacak Çünkü Font Etiketleri Dışında Kaldı <br />
<font size=”5″ face=”Courier New” color=”FF0000″> Burada RGB Renk Kodu Kulandım Diğeri ingilizce İdi Renk Kodu </font>

</body>
</html>

Html Yazılara Renk ve Boyutlandırma
Html Yazılara Renk ve Boyutlandırma

Evet arkadaşlar yukardaki örnekte ne yaptık onu ele alalım ve özetliyim

<font size=”6″ face=”Times New Roman” color=”red”> Font Etiketini Kullanmayı Öğrendim </font>

font size ile yazı boyutumun 6 olmasını istedim face ise yaşı karakterim Times New Roman olsun dedim ve color ilede renk kodumu ingilizce olarak kırmızı olmasını belirttim red diyerek.

Bu Yazı Standart Yazılacak Çünkü Font Etiketleri Dışında Kaldı <br />

Bu örnek ise size font etiketi dışında kalan yazıların naış devre dışı kalacağını göstermek için yaptım standart olur

<font size=”5″ face=”Courier New” color=”FF0000″> Burada RGB Renk Kodu Kulandım Diğeri ingilizce İdi Renk Kodu </font>

Bu örnekte ise ilk örneğime ek olarak renk kodumu ingilizce değilde RGB olarak kullandım yine kırmızı yazdım ama RGF renk kodu ile FF0000 olarak belirttim.

Şimdi arkadaşlar sizlerde farklı örneklerle bol bol uygulama yapın sadece kırmızıya yada farklı karakterlere takılmayın farklı seçenekleri deneyin görün.

Bugünkü dersimizde bu kadar bir sonraki dersimiz Allah iizn verirse Sayfalarımızın arkaplan renkleri ve sayfamızda kullanacağımız listelemeleri anlatacağım arkadaşlar.

Tüm derslerim istediğiniz sitelerde kaynak www.webmasteryolcu.com belirtmek üzere yayınlayabilirsiniz

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

5 comments

 1. hocam kayan yazı komutunun degişik şekilleri yok mu acaba…

 2. usta harıkasın

 3. Yunus Emre CeyLan

  Hocam sağolun ya cok iyi geldi 😀

 4. Harika bir ders teşekkür ederiz =) Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir