Web Tasarım Web Proğramlama Farkı

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar uzun zaman oldu yazmayalı, Allahın izniyle yeniden yazmaya devam ediyorum. Eğitim sitelerine gelen yorumlardan bir konu dikkatimi çekti, insanlar web tasarımcı olmak istşyor ama nereden başlayacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Özellikle ücretli hizmet veren özel kurslarda karşınıza çıkan Web Tasarım ve Web Proğramlama arasındaki farkı anlatacağım. Seçim yapmak size kalmış diyeceğim ama maalesef %90’ınızın seçim yapmak gibi bir hakkı olmayacaktır. Çünkü bu eğitimler bir merdiven olarak düşünün ilk önce hangi basamağı göreceğiz. İlk basamak web tasarım eğitimi olduğunu belirterek konuya devam ediyorum.

Web Tasarım Kursu İle Yapabilecekleriniz
Bu eğitim webmasterlik alanında atılacak ilk adım olup, web tasarım alanında alacağınız eğitimler her ne kadar yetersiz ve kısıtlı imkan sunsada aslında size temelini öğretmektedir. Örnek vermek gerekirse, ilkokula başlayan bir çocuğun okuma yazma öğrenmesi gibidir.

HTML İşaretleme Dili Öğreneceksiniz
Sitemizde sizlere aktarmaya çalıştığım HTML dersleri web tasarım kurslarının ana eğitim alanıdır. Bu kurslarda sıfırdan HTML eğitimleri verilmekte olup, bu öğrendiğiniz HTML işaretleme dili ile basit ve amatörcede olsa web siteler yapacaksınız.

Photoshop, Flash Kısmen CSS
Bildiğiniz gibi web siteleri sadece yazılardn oluşmaz yanında grafik (resim) kullanmak gerekir. Web alanında kullanacağımız resimler ise sitemize göre ayarlanmış, boyutlandırılmış olmalıdır. Bunun için yine web tasarım kursunda sizlere resim düzenleme için Photoshop, hareketli resimler ve bannerler içinde Flash öğretilmektedir.

Dreamweaver İle Pratik Tasarım
Eğitim ilk günleri HTML öğrenme süreci aklınızd kalıcı ve eliniz alışması için not defteri ile yapılsada sonrasında çok keyif alacağınız bir proğram olan Dreamweaver kullanacaksınız. Örnek tablo ekleyeceğinizde onlarca sütun, satır kodları yazmak yerine proğrama kaç sütun, kaç satır ve boyutları girip OK tıklamanızla tablonuz hazır hale gelecektir.

CSS Dersleri Pür Dikkat Dinlemelisiniz
Son yıllard özellikle gereksinim haline gelen CSS sitelerinizi daha güzel ve arama motorlarının istediği formatta tasarlamış olacaktır. O nedenle HTML tek başına bir işe yaramaz. Tamam site yaparsınız ama siteniz çok kaba ve düzensiz görünebilir. CSS ile tablo yapma gereği kalmadan div ile istediğinizi yaparsınız.

Web Tasarım Sonrası Web Proğramlama
Yukardaki web tasarım eğitimini aldık, web tasarımı yapıyor fakat yaptığınız statik ve özelliksiz siteler sizleri tatmin etmiyorsa, şimdi ikinci basamağa çıkma zamanıdır. Web Proğramlama kursu ile web yazılım dile öğreneceğiz. Ücretsiz Web Proğramala kursu yada özel kurslardan yararlanarak PHP yada ASP yada her ikisini öğrenmek sizlere web alanında sınırsız bir imkan sunacaktır.

Veritabanı Bilgisi Öğreneceksiniz
HTML siteler yaparken bilgileri hep kodlar içine ekledik, ama web proğramlama durum farklı bilgileri, veritabanında saklayacağız. Düşünün bir alışveriş sitesi kullanıcılarınızın bilgileri ulu orta olabilir mi? tabiki hayır o nedenle MySQL gibi yaygın bir veritabanı eğitimi alarak web proğramlama alanındada başarı sağlayacağız.

Ücretsiz Web Tasarım ve Web Proğramlama Kursları
İstanbulda yaşayanlar için örnek vermek gerekirse, yaygın olarak hizmet veren İsmek kurslarından yararlanabilirsiniz. Ücretsiz ve MEB onaylı sertifika imkanı sunan bu kurslardan yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz. Sorularınız varsa iletin biraz sohbet edelim.

https://www.ismekkurs.com/web-tasarim-kursu
https://www.ismekkurs.com/ismek-web-programlama-kursu

Web Kursları

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir