WordPress Analytics Eklentisi

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar
Bu yazımda sizlere yaptığımız sitenin gelişim durumunu nasıl takip edeceğimizi birlikte yapacağımız detaylı uygulama ve kurulumla göreceğiz. Google analytics servisi kullanacağımız özellikle sitemizin ziyaretçi sayısı ve detayları görme imkanımız olacak bakalımmı bize sağladığı faydaları.

 • Sitenizin Saatlik Günlük Haftalık Aylık Detaylı Ziyaretçi Sayısını Görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin arama motoru arama kelimelerini görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizdeki gezdiği sayfalar ve sitede kalış süreleri
 • Farklı sitelerden sitenize verilen bağlantılar ile gelen ziyaretçiler görün

Başarılı br site isteyenler için mutlaka kullanılması gereken bu servis bir anlamda sitenizin check up sayılır sizin başarınızı ve dikkat etmenizi ön plana çıkaran sistem gerekli önlem almanız konusunda çok önemlidir. Peki önce google analytics eklentisini sitemize kuralım ve sonrasında analytics kayıt ve ayarlarla devam edelim.

Google Analyticator

Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim wordpress için analytics eklentisini kullanacağız hoş eklenti olmadan yapılmazmı yapılır fakat daha kolay ve düzenli olması için diğer türlü tema değiştirdiğinizde mutlaka tekrar kod eklemeniz gerekir. Yukarda belirttiğim eklenti için wordpress yönetimde eklentiler yeni ekle tıklayın ve açılan sayfada arama bloguna analytics yazın ilk çıkan eklenti ayrıca aşağıda eklentinin wordpress resmi site linki ve indirme linkini ekleyeceğim. Eklentiyi kurup etkinleştiriyoruz değerli arkadaşlar.

Google Analyticator Ayarları

İsteyen wordpress yçnetim panelinde arama yaparak eklentiyi kurabili isteyen bilgisayarına indirerek yükle komutu ile eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra wordpress ayarlar bölümünde bulunan Google Analytics linkine tıklayara açılan sayfada gerekli ayarları yapacağız fakat onun öncesinde şimdi geçiyoruz analytics kayıt ve site ekleme kısmına analyticator ayarlarına tekrar dönüş yapacağız.

Google Anatics Kayıt

Analytics hesabı olmayanlar için kyıt olacağız bir adet kayıt yeterli olup istediğiniz kadar site ekleyebilisiniz fakat tavsiyem her site için farklı hesap kullanın bir sorun olursa tüm siteleriniz ilişkilendirilip zarar görebilir. Kayıtta bir gmail hesabı kullanmanız daha kolay bir kayıt imkanı sağlayacaktır.

http://www.google.com/analytics/

Yukardaki linke tıklıyoruz arkadaşlar açılan sayfada Analytics Erişimi butonu altında bulunan Şimdi Kaydolun tıklıyoruz unutmayın sayfa üst kısmında dil seçeekleri var ordan türkçe seçili değilse seçin yoksa ingilizce dil olarak kayıt sayfası açılacaktır. Gmail hesabınız olduğunu düşünerek devam ediyorum giriş yapmadıysanız giriş yapmanızı isteyen bir ekran gelecek ve gmail kullanıcı adınız şifrenizle giriş yapınız.

Açılan sayfada Sign Up butonuna tıklıyoruz. Son güncellemelerde site kayıt esnasında ana dil ingilizce olmuş sorun  değil adımlar oldukça basittir. Sign Up butonuna tıkladığımızda bizi site bilgileri isteyen bir ekran karşılayacak arkadaşlar aşağıda açıklayacağım.

Account Name: hesap için bir isim verin
Website’s URL: Örnek: www.webmasteryolcu.com
Time zone: ülkemizi seçiyoruz
User Agreement kısmında bulunan açılır menüden yine ülkemizi seçerek sözleşmeyi türkçeye çevirip sıkılmazsanız okuyabilirsiniz. En altta bulunan sözleşme metnini onaylayan kutucuğu işaretleyin ve Create Account butonuna tıklayınız.

Analytics Site Kodu
Evet arkadaşlar yukardaki işlemi yaptığımızda karşımıza çıkan sayfada site bilgileri ve bir kod kümesi göreceksiniz Kod kümesi normal siteler için eklenti kullanmak ismeyen arkadaşlar içindir biz ise az yukarısında bulunan ve UA ile başlayan numaraları kopyalayarak sitemizin yönetim bölümüne önelim ve ayarlar kısmından yeni kurduğumuz eklenti olan Google Analytics linkine tıklıyoruz.

Örnek Kod: UA-27971903-1

Google Analyticator Ayarları

Eklentimizin ayar sayfasına girdiğimizde kırmızı bant şekinde bir uyarı göreceksiniz. Aktif etmemizi belirten hemen altında yer alan Disabled seçeneğini Enabled olarak değiştirip az altında bulunan kısıma ise google analytics sayfasından aldığımız UA ile başlayan numaraları yapıştırıp en alt kısımda bulunan Save Change butonuna tıklayarak eklenti ayarları ve wordpress ile ilgili kısmı tamamlamış oluruz butona tıkladığınızda kırmızı uyarıda kalkması gerekir.

Google Analytics Ayarları

Kayıt esnasında ingilizce açılan sayfa ingilizce devam edebilir bunun önüne geçmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan Settings butonuna tıklayarak açılan sayfada Language kısmından Türkçe seçerek Save User Settings tıklayarak türkçeleştirmiş olursunuz.

Analytics Eski Sürüm
Google analytics 2-3 ay önce güncellendi yeni ve karışık özellikler eklendi arkadaşlar biz ilk etapta eski sürümü kullanalaım kafanız karışmaması için sayfamız türkçeleştirkten sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan seçeneklerden Eski sürümü varsayılan yap diyoruz ve eski sürümde rapor kısmı karşımıza çıkacak ve durum kısmında ünlem işareti ile uyarı olacak çünkü tam hazır olmadığı için çalışmıyor son adımlar olarak ise açılan sayfada site adresimizn olduğu satırın en sağında düzenle – sil linkleri var düzenle linkine tıklayarak açılan sayfada İzleme Yüklenmedi hatası alacaksınız aşağıda resimde gördüğünüz gibi

Yukardaki resimdede gördüğünüz gibi Durumu kontrol Etme linkine tıklıyoruz. Açılan sayfada başarılı olması durumunda Veri Bekleniyor Analytics, başarılı bir şekilde yüklendi ve şu anda veriler toplanıyor. şeklinde yazı çıkar ve 1 saat içinde verileri raporları yayınlamaya başlar fakat olmazsa aynı işlemi tekrar deneyin düzenle, Durumu kontrol etme şeklinde defalarca yapıtığınız halde olmuyorsa eklentinizi ve UA kodunuzu kontol etmelisiniz.

Bir dersin daha sonuna geldik değerli arkadaşlar bana katlandığınız için saygılar sunuyorum evet biraz uzun oldu ama bende bu şekilde içim rahat ediyor detaylıca anlatarak Allaha emanet olun.

Bu yazıyı istediğiniz yerde alıntı göstererek yada göstermeyerek paylaşabilirsiniz. İnsanlar öğrensin başarsın bir Allah razı olsun diyen olursa ne mutlu bana

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

 1. Selamün aleykum Hocam, Sizin derslerinizi severek takip ediyorum. Web konusunda sizin yazdıklarınızı takip ederek ve okuyarak, bayağı yol aldım. Çalışmalarınız için çok teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacak. sitemde yazmış olduğum yazıları tamamının açık olmamasını, sadece 3-4 satır gözüksün okumak isteyenler için DEVAMI diye çıkması için hangi eklentiyi yüklemem gerekiyor. Siz ne tavsiye ediyorsunuz. teşekkür ederim kolay gelsin.

  • WEBMASTERYOLCU

   ve aleyküm selam üstad wordpress için dilerseniz more butonundan faydalanabilir yada bir standarta bağlayım tek tek uğraşmayım dersen limit post eklentisi işini görecektir

 2. Süper bir eklenti ya teşekkür ederim.

 3. ya kolay gelsin ben settings var diosunuz ykarda sağda bulamadım türkçeleştiremedim yardımcı olurmusunuz

 4. Çok güzel bir makale olmuş.

 5. allah razı olsun kral adamsın…

 6. Osman Yıldırım

  Esselamünaleyküm, evvela bizleri aydınlattığınız için sizlere teşekkür ediyorum Allah razı olsun. soruma gelince
  Windows hosting kullanıyorum Google Analytics kodu eklentisini bulup ekleyemiyorum. eklenti adresini ve birde nasıl ekleyeceğimi anlatırsanız menmun olurum
  Hayırlı akşamlar

  • WEBMASTERYOLCU

   ve Aleyküm Selam osman analytics eklentisi sadece wordpress için diğer sistemler yada html siteelr için eklenti gerekmez google analytics sisteminin vereceği kodları sitene ekleyebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir