Selamun aleyküm değerli arkadaşlar
Bu yazımda sizlere yaptığımız sitenin gelişim durumunu nasıl takip edeceğimizi birlikte yapacağımız detaylı uygulama ve kurulumla göreceğiz. Google analytics servisi kullanacağımız özellikle sitemizin ziyaretçi sayısı ve detayları görme imkanımız olacak bakalımmı bize sağladığı faydaları.

 • Sitenizin Saatlik Günlük Haftalık Aylık Detaylı Ziyaretçi Sayısını Görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin arama motoru arama kelimelerini görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizdeki gezdiği sayfalar ve sitede kalış süreleri
 • Farklı sitelerden sitenize verilen bağlantılar ile gelen ziyaretçiler görün

Başarılı br site isteyenler için mutlaka kullanılması gereken bu servis bir anlamda sitenizin check up sayılır sizin başarınızı ve dikkat etmenizi ön plana çıkaran sistem gerekli önlem almanız konusunda çok önemlidir. Peki önce google analytics eklentisini sitemize kuralım ve sonrasında analytics kayıt ve ayarlarla devam edelim.

Google Analyticator

Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim wordpress için analytics eklentisini kullanacağız hoş eklenti olmadan yapılmazmı yapılır fakat daha kolay ve düzenli olması için diğer türlü tema değiştirdiğinizde mutlaka tekrar kod eklemeniz gerekir. Yukarda belirttiğim eklenti için wordpress yönetimde eklentiler yeni ekle tıklayın ve açılan sayfada arama bloguna analytics yazın ilk çıkan eklenti ayrıca aşağıda eklentinin wordpress resmi site linki ve indirme linkini ekleyeceğim. Eklentiyi kurup etkinleştiriyoruz değerli arkadaşlar.

Google Analyticator Ayarları

İsteyen wordpress yçnetim panelinde arama yaparak eklentiyi kurabili isteyen bilgisayarına indirerek yükle komutu ile eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra wordpress ayarlar bölümünde bulunan Google Analytics linkine tıklayara açılan sayfada gerekli ayarları yapacağız fakat onun öncesinde şimdi geçiyoruz analytics kayıt ve site ekleme kısmına analyticator ayarlarına tekrar dönüş yapacağız.

Google Anatics Kayıt

Analytics hesabı olmayanlar için kyıt olacağız bir adet kayıt yeterli olup istediğiniz kadar site ekleyebilisiniz fakat tavsiyem her site için farklı hesap kullanın bir sorun olursa tüm siteleriniz ilişkilendirilip zarar görebilir. Kayıtta bir gmail hesabı kullanmanız daha kolay bir kayıt imkanı sağlayacaktır.

http://www.google.com/analytics/

Yukardaki linke tıklıyoruz arkadaşlar açılan sayfada Analytics Erişimi butonu altında bulunan Şimdi Kaydolun tıklıyoruz unutmayın sayfa üst kısmında dil seçeekleri var ordan türkçe seçili değilse seçin yoksa ingilizce dil olarak kayıt sayfası açılacaktır. Gmail hesabınız olduğunu düşünerek devam ediyorum giriş yapmadıysanız giriş yapmanızı isteyen bir ekran gelecek ve gmail kullanıcı adınız şifrenizle giriş yapınız.

Açılan sayfada Sign Up butonuna tıklıyoruz. Son güncellemelerde site kayıt esnasında ana dil ingilizce olmuş sorun  değil adımlar oldukça basittir. Sign Up butonuna tıkladığımızda bizi site bilgileri isteyen bir ekran karşılayacak arkadaşlar aşağıda açıklayacağım.

Account Name: hesap için bir isim verin
Website’s URL: Örnek: www.webmasteryolcu.com
Time zone: ülkemizi seçiyoruz
User Agreement kısmında bulunan açılır menüden yine ülkemizi seçerek sözleşmeyi türkçeye çevirip sıkılmazsanız okuyabilirsiniz. En altta bulunan sözleşme metnini onaylayan kutucuğu işaretleyin ve Create Account butonuna tıklayınız.

Analytics Site Kodu
Evet arkadaşlar yukardaki işlemi yaptığımızda karşımıza çıkan sayfada site bilgileri ve bir kod kümesi göreceksiniz Kod kümesi normal siteler için eklenti kullanmak ismeyen arkadaşlar içindir biz ise az yukarısında bulunan ve UA ile başlayan numaraları kopyalayarak sitemizin yönetim bölümüne önelim ve ayarlar kısmından yeni kurduğumuz eklenti olan Google Analytics linkine tıklıyoruz.

Örnek Kod: UA-27971903-1

Google Analyticator Ayarları

Eklentimizin ayar sayfasına girdiğimizde kırmızı bant şekinde bir uyarı göreceksiniz. Aktif etmemizi belirten hemen altında yer alan Disabled seçeneğini Enabled olarak değiştirip az altında bulunan kısıma ise google analytics sayfasından aldığımız UA ile başlayan numaraları yapıştırıp en alt kısımda bulunan Save Change butonuna tıklayarak eklenti ayarları ve wordpress ile ilgili kısmı tamamlamış oluruz butona tıkladığınızda kırmızı uyarıda kalkması gerekir.

Google Analytics Ayarları

Kayıt esnasında ingilizce açılan sayfa ingilizce devam edebilir bunun önüne geçmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan Settings butonuna tıklayarak açılan sayfada Language kısmından Türkçe seçerek Save User Settings tıklayarak türkçeleştirmiş olursunuz.

Analytics Eski Sürüm
Google analytics 2-3 ay önce güncellendi yeni ve karışık özellikler eklendi arkadaşlar biz ilk etapta eski sürümü kullanalaım kafanız karışmaması için sayfamız türkçeleştirkten sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan seçeneklerden Eski sürümü varsayılan yap diyoruz ve eski sürümde rapor kısmı karşımıza çıkacak ve durum kısmında ünlem işareti ile uyarı olacak çünkü tam hazır olmadığı için çalışmıyor son adımlar olarak ise açılan sayfada site adresimizn olduğu satırın en sağında düzenle – sil linkleri var düzenle linkine tıklayarak açılan sayfada İzleme Yüklenmedi hatası alacaksınız aşağıda resimde gördüğünüz gibi

Yukardaki resimdede gördüğünüz gibi Durumu kontrol Etme linkine tıklıyoruz. Açılan sayfada başarılı olması durumunda Veri Bekleniyor Analytics, başarılı bir şekilde yüklendi ve şu anda veriler toplanıyor. şeklinde yazı çıkar ve 1 saat içinde verileri raporları yayınlamaya başlar fakat olmazsa aynı işlemi tekrar deneyin düzenle, Durumu kontrol etme şeklinde defalarca yapıtığınız halde olmuyorsa eklentinizi ve UA kodunuzu kontol etmelisiniz.

Bir dersin daha sonuna geldik değerli arkadaşlar bana katlandığınız için saygılar sunuyorum evet biraz uzun oldu ama bende bu şekilde içim rahat ediyor detaylıca anlatarak Allaha emanet olun.

Bu yazıyı istediğiniz yerde alıntı göstererek yada göstermeyerek paylaşabilirsiniz. İnsanlar öğrensin başarsın bir Allah razı olsun diyen olursa ne mutlu bana

8 Comments

Add a Comment
 1. Selamün aleykum Hocam, Sizin derslerinizi severek takip ediyorum. Web konusunda sizin yazdıklarınızı takip ederek ve okuyarak, bayağı yol aldım. Çalışmalarınız için çok teşekkür ediyorum. Size bir sorum olacak. sitemde yazmış olduğum yazıları tamamının açık olmamasını, sadece 3-4 satır gözüksün okumak isteyenler için DEVAMI diye çıkması için hangi eklentiyi yüklemem gerekiyor. Siz ne tavsiye ediyorsunuz. teşekkür ederim kolay gelsin.

  1. ve aleyküm selam üstad wordpress için dilerseniz more butonundan faydalanabilir yada bir standarta bağlayım tek tek uğraşmayım dersen limit post eklentisi işini görecektir

 2. Süper bir eklenti ya teşekkür ederim.

 3. ya kolay gelsin ben settings var diosunuz ykarda sağda bulamadım türkçeleştiremedim yardımcı olurmusunuz

 4. Çok güzel bir makale olmuş.

 5. allah razı olsun kral adamsın…

 6. Esselamünaleyküm, evvela bizleri aydınlattığınız için sizlere teşekkür ediyorum Allah razı olsun. soruma gelince
  Windows hosting kullanıyorum Google Analytics kodu eklentisini bulup ekleyemiyorum. eklenti adresini ve birde nasıl ekleyeceğimi anlatırsanız menmun olurum
  Hayırlı akşamlar

  1. ve Aleyküm Selam osman analytics eklentisi sadece wordpress için diğer sistemler yada html siteelr için eklenti gerekmez google analytics sisteminin vereceği kodları sitene ekleyebilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018