WordPress Dersleri Ayarlar ve Kalıcı Bağlantılar Ders 4

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar ftp kullanımı, veritabanı kurulum ve wordpress kurmayı öğrendik geride kalan 3 derste wordpress kurmakla bitmeyeceği aşikar arkadaşlar o nedenle ayarlar ve seoya yönelik çalışmalara başlıyoruz. Öncelik bir önceki dersimizi hatırlayalım inceleme imkanı olmayan arkadaşlarımız için.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Dersleri Kategori Yazı Bağlantılar Ders 3

WordPress Site Ayarları

WordPress yönetime girince ayarlar kısmı menünün en alt kısmında yer alır arkadaşlar

Wordpress Ayarlar Menüsü
Wordpress Ayarlar Menüsü

WordPress ilk kurulduğunda standart ayar menüsü budur arkadaşlar şayet eklentiler ekledikçe (Eklentileri bir sonraki derste anlatacağım) ayar menümüz genişleyecek yeni özellikler eklenecektir.

Ayarlar kısmında en çok kullanılan Kalıcı Bağlantılar kısmıdır linklerin html çevrilmesi o kısımdan yapılmakta ve bizde o bölüme ağırlık vereceğiz diğerleri standart basit ayarlar ihtiva etmektedir.

WordPress Genel Ayarlar

Ayarlar menüsünde yer alan Genel linkine tıkladığınızda yapabileceğiniz ayarlar aşağıda sıralıyorum arkadaşlar.

 1. Site Başlığı ve Slogan (Description) Belilenebilir (All İn seo Pack) Eklentisi İle Daha Gelişmiş Yapacağız
 2. Site Url adresi ayarlanabilir sitenizin adres başında www yer almıyorsa burdan eklenebilir
 3. Sitenizin Email adresi zaman ve saat ayarlarıda bu kısımdan yapılabilir

WordPress Okuma Ayarları

Bu Kısımda arkadaşlar sitemizin ana sayfasında son eklenen yazılardan kaç tane yayınlanacağı veya seçeceğiniz bir sayfanın yayınlanması mümkündür içerik türünüzün kodlama türünü seçebilirsiniz srtandart olarak tüm dünyada kullanılan utf8 seçilidir.

WordPress Tartışma (Yorum) Ayarları

WordPress tartışma ayarları kısmı ise tamamen ziyaretçilerinizn yazılarınıza yorum ayarları arkadaşlar yorum ayarlarında yeni yorum yapıldığında mutlaka beklenmeyi alınmasını ayarlayın yoksa sitenizde spam ve reklam yorumlardan geçilmez.

WordPress Ortam Ayarları

Ortamdan kastı sitenize ekleyeceğiniz resimler ve boyut ayarları arkadaşlar sitenize eklenen resimlerin boyutlarını değiştirilebilir sunucunuza yüklenen resimler için uploads klasörü yerine dilerseniz sizin seçeceğiniz bir klasöre yüklenir.

Tavsiyemde bu yöndedir herkes uploads klasörü kullanır siz farklılık yapın spam gibi durumlara karşı önlem olur

WordPress Gizlilik Ayarları

Bu kısımda sadece iki seçenek var arkdaşlar siteniz google ve diğer arama motorlarında yayınlansınmı yayınlanmasınmı soruyor ziyaretçi için arama motorları şart hatta ilk sayfaya çıkmak için çabalıyoruz taktir ederisnizki.

WordPress Kalıcı Bağlantılar

Evet arkadaşlar wordpressin en önemli yerlerinden birine geldik seo için olmazsa olmazlarından biriside adresimizin html çevrilmesidir

Standart çevrilmemiş bir adres rakalamlardan oluşur id=122445 vs bu şekilde yada aşağıdaki linkte olduğu gibi

https://www.webmasteryolcu.com/?p=123

Googlede üst sıralara çıkma ve aranan kelimede buşunmak için sayfa adınız yada konu adınız linkte geşmeli arkadaşlar

Örnek: WordPress Dersleri diye bir yazım var standart link https://www.webmasteryolcu.com/?p=357 şeklinde

Peki öyle değilde: https://www.webmasteryolcu.com/wordpress-dersleri.html şeklinde olsa

Süper olur WordPress Dersleri aramasında üst sıralarda çıkmayı %50 garantilemiş olursunuz peki şimdi bunu nasıl yapacağımız görelim

Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları
Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantılardan özel yapıyı seçiyoruz arkadaşlar benim örnekte kullandığım yapı konuadi.html şeklinde yapı oluşturur siz dilerseniz farklı yapılarda kullanabilirsiniz aşağıdaki seçeneklerden

1) 2021 : yıl
2) 10 : ay
3) %day% : gün
4) %postname% : içerik ismi
5) %post_id% : içerik numarası
6) %category% : kategori ismi

NOT: Linklerin mutlaka kısa olmasına dikkat edin kısa link avantaj sağlar uzun linkler google açısından sıkıntı teşkil edebilir.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde eklentiler ve eklenti kurmayı öğreneceğiz değerli arkadaşlar Allaha emanet olun.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

10 comments

 1. dersleriniz harika gidiyor hevesle takip ediyorum teşekkür ederim.

 2. hocam dersleriniz ne zaman devam edecek acaba sabırsızlıkla bekliyorum.

 3. merhaba dersler için teşekür ederim emeğine sağlık.sitede olan bütün linklerin html olmasını nasıl sağlarım.Ben yaptım ama sadece postname türkçesi(gönderilen konular) da html gerçekleşti sitedeki bütün linkler için ne yapmam gerekiyor.
  Ayrıca bildiğiniz üçretsiz güvenlik kodu eklentisi biliyorsanız paylaşabilirmisiniz.

 4. hocam güsel hoş eline sağlikda benm kafama bişi takildi

  bunu Nasıl yapcaz Standart çevrilmemiş bir adres rakalamlardan oluşur id=122445 vs bu şekilde yada aşağıdaki linkte olduğu gibi

 5. Hocam selamlar. Wordpresi hostingime kurduktan sonra yeni temamı yükledim.Fakat genel ayarlar kısmına girdiğimde gizlilik ayarlarını bulamıyorum.Nereden bulacağım konusunda acilen yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

  • Mustafa: Gizlilik ayarları derken Google indexlemesi ile alakalı mı? Sorun buysa okuma ayarları kısmına tıkla

 1. Pingback: WordPress Dersleri Ayarlar ve Kalıcı Bağlantılar Ders 4 | gicik.org

 2. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 5 - Weeb's {Ahtapot Webmaster Forumu}}

 3. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 5

 4. Pingback: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir