WordPress Dersleri Eklentiler Kurulum Ayarlar

WordPress Eklentiler

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar wordpress derslerimize bir süre ara vermek zorunda kalmıştım bazı sağlık sorunlarımdan dolayı tekrardan kaldığımız yerden devam edeceğiz Allahın izniyle arkadaşlar.

WordPress derslerini bitirip seo dersleri vereceğim herkes sitesini sektöründe en üst sıraya hilesiz, para harcamadan emek çekerek alnımızın teriyle nasıl çıkaracağımızı anlatacağım seo derslerimizde tüm konular olacak site içi seo, site dışı seo, optimizasyon , backlink aklınıza gelen herşey bulunacaktır.

Dönelim dersimize arkadaşlar bir önceki dersimiz yeni kurmuş olduğumuz wordpress sitemizin ayarları idi inceleme imkanı bulamayan arkadaşlar aşağıdaki linkten bakabilir bugünkü dersimiz wordpress eklentiler, Eklenti kurulumu ve ayarları şeklinde olacaktır.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Ayarları

WordPress eklentileri arkadaşlar örnek verecek olursak bir insanın kalp, göz, böbrek gibi wordpress içinde hayati öneme sahiptirler bu konuda pek bilgili ve kullandığımız söylenemez.

WordPress ilk kurduğunuzda yeni doğmuş bebek gibi çaresiz beklentilerinizi karşılayamayan bir sistemdir madem kurulumu yaptık madem biz bu işi biliyoruz ozaman onu geliştireceğiz yeni yeni özellikler katacağız bunuda eklentiler sayesinde yapabiliriz arkadaşlar.

WordPress ücretsiz binlerce eklenti mevcuttur 1 dakikada ulaşıp yükleyebileceğiniz.

WordPress Önemli Eklentiler

WordPress binlerce eklenti olduğunu söyledik bunların içinde en önemli 2 eklentiye yer vereceğim arkadaşlar dersimiz içinde sitenizde mutlaka ve mutlaka kurmanız gereken kurmasam sorun olurmu hayır olmaz ama bşarılıda olmanız güçleşir .

Önem verdiğim 2 eklenti birisi seo amaçlı olup her sayfaya özel meta (Title, Description, Keyword) yani her yazımızı sayfamızın meta kısmını belirleyip googlede daha rahat üst sıraya çıkabilir görünürlüğünüz artacaktır.

Bir Diğer önem verdiğim eklenti ise sitemap eklentisi mutlaka her sitede olması gereken sitemap eklentisi tüm linklerinizi bir xml sayfada toplar ve google botlarına sunarak sitenizin indexlenme hızını maksimuma çıkartır.

Eklentilere ilerleyen günlerde yine dönecez işe yarar eklentileri tek tek tanıtıp kurulum ayar hepsini anlatacağım şimdiyukarda bahsettiğim iki eklentiyi kurup ayarlarını yapacağız hep birlikte.

WordPress Eklenti Kurulumu

WordPress eklenti kurmanın bir çok yöntemi var arkadaşlar eklenti dosyasını bilgisayara indirerek ftp ile plugins klasörüne yükleme, yine bilgisayara indirdiğimiz dosyayı wordpress yönetimden upload ederek bir diğer yönetimide wordpress yönteimden eklentiler kısmından yeni ekle diyerek en basit yolu budur bunu kullanalım.

Wordpress Eklentiler
WordPress Eklentiler

Evet arkadaşlar eklenti eklemek için yönetimde eklentiler kısmına gelerek Yeni ekle butonuna tıklıyoruz ve açılan sayfada popüler linkine tıklayacağız popüler denmesinin amacı en çok kullanılan eklentilerin listelenmesidir arkadaşlar

Wordpress Popüler Eklentiler
WordPress Popüler Eklentiler

Popüler linkine tıkladığınızda en popüler eklentiden aşağı doğru sıralanan sayfalanan bir liste göreceksiniz ilk sayfada size bahsettiğim iki eklentide yer almaktadır arkadaşlar.

 • All in One SEO Pack
 • Google XML Sitemaps

İlk eklentimiz olan All in seo pack eklentisini bularak hemen altında bulunan şimdi kur linkine tıklayarak tıklayarak açılan küçük bir menüde tamam diyerek onaylanır

Wordpress Eklenti Kurulumu
WordPress Eklenti Kurulumu

Açılan sayfada eklentiyi etkinleştir linkine tıklıyoruz arkadaşlar ve eklentimiz kuruldu ama yönetimdede üst kısımda kırmızı bir bant oluştu bu kurduğumuz eklentinin ayar ve aktif edilmesi gerektiğini belirten bir uyarı hemen eklentimize gereken ayarı yapacağız.

WordPress Eklenti Ayarları

Eklentimiz kuruldu hazır arkadaşlar 1 dakikalık bir zaman ayırıp aktif edip gerekli ayarları yapacağız hemen wordpress yönetimde sağ menüde yer alan ayarlar kısmına gelip kurduğumuz eklentinin adı All İn One Seo linkini bulup tıklıyoruz

All in One SEO Pack Ayarları
All in One SEO Pack Ayarları

Resimde önemli 4 nokta var arkadaşlar

 1. Enabled Seçerek Aktif ediyoruz
 2. Ana sayfa başlığı ana sayfanızın googlede title kısmını yazıyoruz (En fazla 60 karakter)
 3. Ana sayfa açıklamızı description yazıyoruz (En fazla 160 karakter)
 4. Etiket keywordler pek önemi yoktor sitenizle alakalı aralarında virgül koyarak 3-4 yazın

En altta yer alan seçenekleri güncelle butonuna tıklayın aktif edin kırmızı uyarı bandıda bu sayede kalkacaktır.

 • All in One SEO Pack Kullanımı

Kullanımı çok basittir arkadaşlar yazı sayfa hazırlarken n altta all in one seo pack kısmı var başlık, açıklama, anahtar kelime kısmından oluşan o kısmı yukarda anlattığım gibi yazınıza uygun şekilde doldurmak hepsi bu

Google XML Sitemaps Eklentisi

Bu eklentide yukarda anlattığım gibi popüler eklentilere girin arkadaşlar listede bulun şimdi kur diyerek kurun ve yine ayarlar kısmına bakıyoruz XML- Sitemap adında yer alır tıklayın ve açılan sayfada ilk defa oluşturmanız gerektiğini söyler oluşturuyorsunuz ve ayarlar aynen standart kalmalı .

Örnek Sitemap

Sitemap eklentisi sitenize sitemap.xml şeklinde sayfa oluşturur

Örnek: https://www.webmasteryolcu.com/sitemap.xml şeklinde görebilirsiniz kendi site adresinizdede

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde wordpress tema yüklemeyi tema ayarlarını göreceğiz Allaha emanet olun Değerli arkadaşlar.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

10 comments

 1. Tşk ederim Paylaşımın için Adminim

 2. hocam eklenti kurmak istediğim zaman hata veriyor. google-sitemap-generator.tmp için fopen() tutucusu açılamadı.yardımcı olurmusun.

 3. merhaba;
  elimde pulunan pdfleri direk olarak wordpresse atmak istiyorum bunu eklenti kurararak yapacağm lakin hangi eklentiyi ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum

  • WEBMASTERYOLCU

   Eklenti kurmanıza gerek yok ortam menüsünden resim ekler gibi yükleyebilir sistemin vereceği linki kullanabilirsiniz.

 1. Pingback: Anonim

 2. Pingback: Wordpress Tema Dersleri Wordpress Temaları Yükleme | Web Teknolojileri

 3. Pingback: WordPress Tema Yükleme Ders 6 | gicik.org

 4. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 6 - Weeb's {Ahtapot Webmaster Forumu}}

 5. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 6

 6. Pingback: WordPress Tema Yükleme Ders 6 | duyur.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir