WordPress Dersleri Kategori Yazı Bağlantılar Ders 3

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar wordpress derslerimizin 3. dersinde sizlere wordpress sitelerde içerik eklemeyi anlatacağım. Dünkü dersimizde ftp ile yükleme ve veritabanı kurmayı ve son olarak wordpress kurulumunu anlatmıştım bakma imkanı olmayan arkadaşlarımız aşağıdaki linkten inceleyebilirler.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Dersleri Yükleme ve Veritabanı Ders 2

Evet arkadaşlar bende sizlerle uygulama amaçlı http://www.istanbulavcilar.com sitesine wordpres kurdum ve uygulamaları o sitede yapacağım ordanda örnekleri görme imkanınız olacaktır diyelim ve başlayalım allahın izniyle.

WordPress Kategori

WordPresste kategori mantığı tüm sitelerde geçerlidir arkadaşlar örnek bir video siteniz var olsun tüm videoları karışık koymak yerine Pop, Türk Halk Müziği, Arabesk şeklinde kategoriler açarak yazılarımızı uygun kategorilere eklemek daha uygun olacaktır.

WordPress Kategori Oluşturma

Açıyoruz arkadaşlar wordpress sitemizin yönetim bölümünü ve giriş yapıyoruz

WordPress Yeni Kategori Ekleme

Kategori eklemek için yönetim sayfasında yazılar bölümünden kategorile tıklıyoruz arkadaşlar

Wordpress Kategoriler Menüsü
Wordpress Kategoriler Menüsü

Evet arkadaşlar yazılar bloğunu hemen sağındaki ok işaretine tıklayın özellik penceresi açılır arkadaşlar alttaki bloklar kapalı şuan evet menüden kategoriler linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada kategori oluşturacağız

Wordpress Kategori Özellikleri
Wordpress Kategori Özellikleri

Evet arkadaşlar kategori sayfamız açıldı 4 ana özellikten oşuyor hemen bunları inceliyelim ve dikkat edilmesi gerekenleri ele alalım

 • İsim: bu kısıma yazılacak olan sitemizde görünecek kategori adıdır
 • Kısa isim: bu bölümde türkçe ve büyük harf kullanmıyoruz zira bu kısıma yazılan açtığımız kategonin link uzantısı olacaktır
 • Ebeveyn: açmak istediğimiz kategori istersek başka bir kategoriye alt kategori yapabiliriz burdan ana kategoriye seçerek
 • Açıklama: Kategori hakkında 3 4 kelime tanıtım metinleri ekleyin arkadaşlar google açısından faydalı olacaktır.

Evet arkadaşlar anlattıklarımı bir kategori ekleyerek aşağıdaki resimde hep birlikte görelim

Wordpress Kategori Kaydetme
Wordpress Kategori Kaydetme

Değerli arkadaşlar kategori eklerken yukarda bahsettiklerimi aynen uyguladım kısa isimde türkçe karakter ve büyük karakter kullanmadım açıklmada ise kategoriyi tanımlayıcı cümleler kurdum zira sitede o kategorinin üzerine maosla gelince o yazı görünür google için faydalıdır boş bırakmayın mutlaka 2 3 kelimelik birşeyler yazın kategori ekleme bu kadar arkadaşlar.

NOT: Kategori ekledim ama sitemde eklediğim kategori görünmüyor sorusuna yanıt vereyim şimdiden açtığınız kategorilere yazı eklemezseniz yani içerik o kategori boş olduğu için site anasayfanızda görünmez arkadaşlar.

WordPress Yazılar

WordPress yazılar kısmı belkide en çok kullanılan ve en önemli kısımdır arkadaşlar nerdeyse tüm içerik yazı ekleme ile mümkündür arkadaşlar.

WordPress Yazı Ekleme

Kategorimi oluşturdum şimdi o kategoriye ilk yazımı ekleyebilirim arkadaşlar

Wordpress Kategoriler Menüsü
Wordpress Yazı Ekle

Evet arkadaşlar yine yazılar bölümünden bu sefer ise Yeni Ekle linkine Tıklıyoruz ve açılan sayfada karşımıza bir yazı editörü ve mesaj kısmı çıkıyor .

Wordpress Yazılar Bölümü
Wordpress Yazılar Bölümü

Yazılar kısmında dikkat etmemiz ve kullanmamız gereken 4 ana kısım var arkadaşlar wordpress’in bu haliyle ilerde eklentiler ekleyecez yeni özellikler katacaz ozaman onlarıda anlatacağım şimdi standart bir wordpress ile uygulama yapıyoruz.

Başlık: Yazımızın başlığı hem sitede görünür hemde başlık link uzantısı olacaktır

Mesaj kısmı: ister yazı ister resim ister video yada hepsi birden html kodlama olarakta kullanabileceğiniz editör kısmı

Kategori: yazdığımız yazıyı hangi kategori veya kategorilerde yayınlamızı sağlar ister tek tek kategori istersek bir çok kategoride yayınlanır.

Etiket: yazımızla alakalı 2-3 etiket eklerseniz google aramalarında o kelimelerdede yazınızın çıkmasını sağlarsınız aşırıyada kaçmayın 2-3 kafi

WordPress Yazı Ekleme Uygulama

Evet arkadaşlar açtığım haber kategoriye bir haber ekledim kategorisini seçip yazı ile ilgili 2 etiket oluşturdum ve yayınla butonuna tıklayınca yazım yayınlandı uygulamayı örmek için http://www.istanbulavcilar.com adresinden bakabilirsiniz.

Wordpress Yazı Yayınlama
Wordpress Yazı Yayınlama

WordPress Bağlantılar

Bağlantılar arkadaşlar başka sitelere link verme işine yarar arkadaşınız dostunuz yada beğendiğiniz sitelerin linkini ekleyebilirsiniz.

Bağlantı eklemek yukarda anlattığım işlemler gibi önce kategori ekleriniz standart kategoriyi kullanmak istemezseniz sonra bağlantı ekle diyerek ekleyebilir düzenleyebilir.

Yazı ekleme kısmına ilerde yine dönecem arkadşalr şayet resim ekleme video ekleme ve html kodlarla çalışmayı gösterecem.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde wordpress ayarları kalıcı bağlantılar (yazı başlıklarının linkte görünmesi) ve eklenti eklemeyi göstereceğima rkadaşlar eklentiler ile sitemize seo sitemap ve birçok özelliği ekleyeceğiz arkadaşlar Allaha emanet olun

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

8 comments

 1. merhabalar, benim wordpress de yazı ekle deyince sağ tarafta kategoriler ve yazı yazdığımız yerin üzerinde ise araç çubukları gözükmüyor yardımcı olabilirseniz sevinim

 2. benim bir sorum olacak wordpres de oluşturulmuş bir sitem var. bir yazı yayınladığınızda aynı yazı sitede iki kere yayınlanmış görünüyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  • WEBMASTERYOLCU

   Hanifi: Muhtemelen tema özellikleri ve bileşenlerle alakalıdır. Bazı temalarda featured ve son yazılar olması nedeniyle normaldir. Düzelt imkanınız olmazsa bana mguvercin@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 3. hanifi nin yazmış oldugu ; benim bir sorum olacak wordpres de oluşturulmuş bir sitem var. bir yazı yayınladığınızda aynı yazı sitede iki kere yayınlanmış görünüyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  aynı sorun bende de var yardımcı olusanız sevinirim

 1. Pingback: WordPress Dersleri Ayarlar ve Kalıcı Bağlantılar Ders 4 | gicik.org

 2. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 4 - Weeb's {Ahtapot Webmaster Forumu}}

 3. Pingback: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir