WordPress Tema Düzenleme

Merhaba değerli arkadaşlar wordpress derslerimizin 7. dersinde sizlere wordpress temalarını kendinize göre özgünleştirme yani kodlarda düzenleme yapma ingilizce tema ise türkçeleştirmeyi kısaca anlatacağım.

Tema düzenlemeye geçmeden bir önceki dersimiz olan wordpress tema yükleme ve kurulum dersimizi inceleme imkanı olmayanlar için link aşağıdadır.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Tema Yükleme

Evet arkadaşlar bir önceki dersimizde seçtiğimim basit görünümlü bir tema üerinde sizlere anlatım ve uygulama yapacağım bundan sonraki derslerde uygulama ve yapılanları görmek için aşağıdaki sitemden bakabilirsiniz.

 

WordPress tema yüklemeyi öğrendik arkadaşlar şimdi yüklediğimiz temalara hükmetmeyi öğreneceğiz aşağıdaki resimde temanın ilk yüklenmiş hali mevcut düzenleme yaptıkça yeni görünümünü siteden görebilirsiniz.

Wordpress Tema Bölümleri

WordPress Tema Bölümleri

Yukardaki resimde kullanacağım temanın düzenleme yapılmamış sadece yüklenmiş hali mevcut arkadaşlar ayrıca resim üzerinde bölümleri işaretledim temanın parçalarını görmektesiniz.

WordPress Tema Bölümleri

WordPress php tabanlı bir sistemdir arkadaşlar php’nin en güzel özelliği bir kaç php sayfanın bir sayfa oluşturması yani alt-üst-orta için ayrı ayrı sayfalar yapılıp monte edilmesi gibi birşey wordpress temalarıda bu şekilde oluşmaktadır.

 • header.php Üst kısım temanın üst kısmı header.php dosyasında yer alan kodlarda mevcuttur.
 • footer.php Alt kısım temanın alt kısmı footer.php dosyasında yer almaktadır kodları
 • sidebar.php Yen Menü şayet kullanılan temada sağ ve sol yan varsa 2 adet sidebar dosyası olur
 • index.php veya home.php bu tür dosyalar ise sayfamızın ana sayfası ve orta kısmıdır.
 • single.php Tekil yazı sayfasının olduğu kısım yani yazdığınız bir yazıyı gördüğünüz sayfa
 • page.php Sayfa wordpress iki tür içerik eklenir yazı olarak sayfa olarak sayfalar page.php yazılar single.php olarak anılır
 • comments.php Yorum kısmı yorum kısmında yapılacak düzenleme için kodlarımız comment.php yada comments.php olur

Peki yukarda verdiğimiz kısımları nerede görebilir nasıl düzenleriz şimdidide onu görelim arkadaşlar.

 

WordPress Tema Editör

WordPress temalarını yönetimden yapabildiğimiz gibi bilgisayarımızda düzenleyip yüklemekte mümkündür ilerleyen dönemlerde bunuda göreceğiz.

WordPress temamızı düzenlemek için wordpress yönetimdeki iken Görünüm kısmına tıklıyoruz ve açılan menüde Editör tıklıyoruz arkadaşlar.

Wordpress Tema Editör

WordPress Tema Editör

Editör kısmına tıkladığımızda sağda tema bölümlerinin olduğu kısım ve ortada ise temamızın css dosyası açılacaktır. yapmamız gereken sağdaki sayfalardan düzenlememiz gerekeni tıklamak ve açılan kodlara müdahale etmektir.

Temamızda yapacağımız düzenleme bu dersimizde sadece türkçeleştirmek olacaktır arkadaşlar.

 • Categories = Kategoriler
 • Recent Post = Son Yazılar
 • Archive = Arşiv
 • Pages = Sayfalar
 • Search = Arama
 • Calendar = Takvim

Yukarda verdiğim isimler sadece bir örnek arkadaşlar isteyen istediğini yazabilir son yazılar yerine yeni yazılarda olabilir vs vs

Wordpress Tema Left Sidebar

WordPress Tema Left Sidebar

Yukardaki resimde tema düzenleme kısmı ve düzenlenen sayfa olarak sol yan kısım yani left sidebar açık arkadaşlar temanın sol kısmı yani ne var o kısımda kategori, son yazılar, arşiv kısmı ingilizce olarak yazılmış onları türkçeleştirip kendime göre yazdıktan sonra altta yer alan Dosyayı güncelle butonuna tıklayarak düzenlememi kaydediyorum.

Evet arkadaşlar tema düzenleme kısaca bu şekilde ilerleyen günlerde daha derinlemesine kodlama şeklinde anlatacağım değerli arkadaşlar yaptığım düzenlemeleri www.antiksehirler.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde wordpress bileşenler olacak arkadaşlar temamızı bileşenler ile zenginleştirme imkanımız olacak Allaha emanet olun değerli arkadaşlar

16 Comments

Add a Comment
 1. Pingback: Anonim
 2. Pingback: Wordpress Dersleri Wordpress Bileşenler ve Ayarları | Webmaster
 3. üstad teşekkürler paylaşım için faydalı bilgiler bu sitelerde paylaş kodlarını nerden bulucaz paylaşabilirmisin acaba teşekkürler…

  1. Ben teşekkür ederim yazıların altında gerekli butonlar mevcut

 4. Selamlar,

  Benim wordpress ekranımda Görünüm menüsünde,

  Temalar
  Bileşenler
  Menüler
  Extralar
  Ipad
  Typekits fonts
  CSSi düzenle var.Editör seçeneği yok.Acaba nasıl bulabilirim?

  1. Sizin kullandığınız size özel hosting domain yani özel kurulum değil wordpress sitesinin hazır subdomain dağıtımı olduğu için farklı

 5. Pingback: WordPress Dersleri Bileşenler Ders 8 | gicik.org
 6. hocam iyi günler bunları blogcudak ibloğumuza sitinizin ismini vererek koyabilirmiyiz

  1. sitemin ismini vermedende kullanabilirsin maksat daha fazla kişi faydalansın

 7. azizim sen bilgileri paylaş ben tüm sponsor linklerini tıklıyorum. Sonuçta ücret ödemiyoruz bedavadan ders alıyoruz. Bari böyle bir desteğimiz dokunabilirse ne ala.

 8. hiç karşılıksız böyle bilgileri paylaşmanız çok güzel tebrik ve taktir ediyorum..bende sponsorlara tıklıyorum..

  zaten bi kaç haftaya kadar sizden domain adı almayaı düşünüyorum kendi çapımda birşeyler yapıyım diyorum 😀

  1. Biz doman satmıyoruz üstad reklamada tıklamanıza gerek yok ihtiyacınız olmadan lakin iyiliğim olduysa bir Allah razı olsun sözü yeterlidir

 9. degerli hocam sayfanıza raslamış olmak benim icin cok buyuk bir sans oldu okuduklarımla ve takıp edebıldıgım yere kadar cok buyuk faydanızı gordum allah sizden razı olsun. ama ne varki bazı kısımları bulamadım veya acamadım ama yınede cok buyuk faydanızı gordum bu alanda acemı bırı olarak bende kendı capımda bir blog yaptım ve bir yorumda yazdıgınız kelımelerden cesaretle blogumda sizin yazılarınızı paylastım elbette sizi kaynak olarak gostererek.
  elbette takıldıgım bılmedıgım zorlandıgım cok yerler var . arada yardımlarınızı dılersem yardımcı olabılırsenız cok sevınecegim.blogsayfamın adresi:
  kervan.websitem.info elbette girip bakacak olursanız bircok eksiklikler ve yanlıslıklar goreceksiniz ama umuyorum zamanla hepsini düzeltirim.
  saygıyla sevgiyle hoscakalın

 10. Allah razı olsun verdiğin bilgiler için http://www.hasemamodelleri.com

 11. Meraba, oncelıkle bılgı paylasımınız ıcın tesekkur edıyorum. bırsorum olacaktı yükledıgım vıdeoların kapak resımlerı cıkmıyor nasıl ekleyebılırım. yardımınız ıcın tskler sımdıden

  1. temanızı görmek gerekir büyük ihtimalle özel alan belirtilmesi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018