WordPress Dersleri Tema Düzenleme Ders 7

WordPress Tema Düzenleme

Merhaba değerli arkadaşlar wordpress derslerimizin 7. dersinde sizlere wordpress temalarını kendinize göre özgünleştirme yani kodlarda düzenleme yapma ingilizce tema ise türkçeleştirmeyi kısaca anlatacağım.

Tema düzenlemeye geçmeden bir önceki dersimiz olan wordpress tema yükleme ve kurulum dersimizi inceleme imkanı olmayanlar için link aşağıdadır.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Tema Yükleme

Evet arkadaşlar bir önceki dersimizde seçtiğimim basit görünümlü bir tema üerinde sizlere anlatım ve uygulama yapacağım bundan sonraki derslerde uygulama ve yapılanları görmek için aşağıdaki sitemden bakabilirsiniz.

 

WordPress tema yüklemeyi öğrendik arkadaşlar şimdi yüklediğimiz temalara hükmetmeyi öğreneceğiz aşağıdaki resimde temanın ilk yüklenmiş hali mevcut düzenleme yaptıkça yeni görünümünü siteden görebilirsiniz.

Wordpress Tema Bölümleri
WordPress Tema Bölümleri

Yukardaki resimde kullanacağım temanın düzenleme yapılmamış sadece yüklenmiş hali mevcut arkadaşlar ayrıca resim üzerinde bölümleri işaretledim temanın parçalarını görmektesiniz.

WordPress Tema Bölümleri

WordPress php tabanlı bir sistemdir arkadaşlar php’nin en güzel özelliği bir kaç php sayfanın bir sayfa oluşturması yani alt-üst-orta için ayrı ayrı sayfalar yapılıp monte edilmesi gibi birşey wordpress temalarıda bu şekilde oluşmaktadır.

 • header.php Üst kısım temanın üst kısmı header.php dosyasında yer alan kodlarda mevcuttur.
 • footer.php Alt kısım temanın alt kısmı footer.php dosyasında yer almaktadır kodları
 • sidebar.php Yen Menü şayet kullanılan temada sağ ve sol yan varsa 2 adet sidebar dosyası olur
 • index.php veya home.php bu tür dosyalar ise sayfamızın ana sayfası ve orta kısmıdır.
 • single.php Tekil yazı sayfasının olduğu kısım yani yazdığınız bir yazıyı gördüğünüz sayfa
 • page.php Sayfa wordpress iki tür içerik eklenir yazı olarak sayfa olarak sayfalar page.php yazılar single.php olarak anılır
 • comments.php Yorum kısmı yorum kısmında yapılacak düzenleme için kodlarımız comment.php yada comments.php olur

Peki yukarda verdiğimiz kısımları nerede görebilir nasıl düzenleriz şimdidide onu görelim arkadaşlar.

 

WordPress Tema Editör

WordPress temalarını yönetimden yapabildiğimiz gibi bilgisayarımızda düzenleyip yüklemekte mümkündür ilerleyen dönemlerde bunuda göreceğiz.

WordPress temamızı düzenlemek için wordpress yönetimdeki iken Görünüm kısmına tıklıyoruz ve açılan menüde Editör tıklıyoruz arkadaşlar.

Wordpress Tema Editör
WordPress Tema Editör

Editör kısmına tıkladığımızda sağda tema bölümlerinin olduğu kısım ve ortada ise temamızın css dosyası açılacaktır. yapmamız gereken sağdaki sayfalardan düzenlememiz gerekeni tıklamak ve açılan kodlara müdahale etmektir.

Temamızda yapacağımız düzenleme bu dersimizde sadece türkçeleştirmek olacaktır arkadaşlar.

 • Categories = Kategoriler
 • Recent Post = Son Yazılar
 • Archive = Arşiv
 • Pages = Sayfalar
 • Search = Arama
 • Calendar = Takvim

Yukarda verdiğim isimler sadece bir örnek arkadaşlar isteyen istediğini yazabilir son yazılar yerine yeni yazılarda olabilir vs vs

Wordpress Tema Left Sidebar
WordPress Tema Left Sidebar

Yukardaki resimde tema düzenleme kısmı ve düzenlenen sayfa olarak sol yan kısım yani left sidebar açık arkadaşlar temanın sol kısmı yani ne var o kısımda kategori, son yazılar, arşiv kısmı ingilizce olarak yazılmış onları türkçeleştirip kendime göre yazdıktan sonra altta yer alan Dosyayı güncelle butonuna tıklayarak düzenlememi kaydediyorum.

Evet arkadaşlar tema düzenleme kısaca bu şekilde ilerleyen günlerde daha derinlemesine kodlama şeklinde anlatacağım değerli arkadaşlar yaptığım düzenlemeleri www.antiksehirler.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde wordpress bileşenler olacak arkadaşlar temamızı bileşenler ile zenginleştirme imkanımız olacak Allaha emanet olun değerli arkadaşlar

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

16 comments

 1. üstad teşekkürler paylaşım için faydalı bilgiler bu sitelerde paylaş kodlarını nerden bulucaz paylaşabilirmisin acaba teşekkürler…

 2. Selamlar,

  Benim wordpress ekranımda Görünüm menüsünde,

  Temalar
  Bileşenler
  Menüler
  Extralar
  Ipad
  Typekits fonts
  CSSi düzenle var.Editör seçeneği yok.Acaba nasıl bulabilirim?

  • WEBMASTERYOLCU

   Sizin kullandığınız size özel hosting domain yani özel kurulum değil wordpress sitesinin hazır subdomain dağıtımı olduğu için farklı

 3. hocam iyi günler bunları blogcudak ibloğumuza sitinizin ismini vererek koyabilirmiyiz

 4. İsa Küçükoğuz

  azizim sen bilgileri paylaş ben tüm sponsor linklerini tıklıyorum. Sonuçta ücret ödemiyoruz bedavadan ders alıyoruz. Bari böyle bir desteğimiz dokunabilirse ne ala.

 5. hiç karşılıksız böyle bilgileri paylaşmanız çok güzel tebrik ve taktir ediyorum..bende sponsorlara tıklıyorum..

  zaten bi kaç haftaya kadar sizden domain adı almayaı düşünüyorum kendi çapımda birşeyler yapıyım diyorum 😀

  • WEBMASTERYOLCU

   Biz doman satmıyoruz üstad reklamada tıklamanıza gerek yok ihtiyacınız olmadan lakin iyiliğim olduysa bir Allah razı olsun sözü yeterlidir

 6. degerli hocam sayfanıza raslamış olmak benim icin cok buyuk bir sans oldu okuduklarımla ve takıp edebıldıgım yere kadar cok buyuk faydanızı gordum allah sizden razı olsun. ama ne varki bazı kısımları bulamadım veya acamadım ama yınede cok buyuk faydanızı gordum bu alanda acemı bırı olarak bende kendı capımda bir blog yaptım ve bir yorumda yazdıgınız kelımelerden cesaretle blogumda sizin yazılarınızı paylastım elbette sizi kaynak olarak gostererek.
  elbette takıldıgım bılmedıgım zorlandıgım cok yerler var . arada yardımlarınızı dılersem yardımcı olabılırsenız cok sevınecegim.blogsayfamın adresi:
  kervan.websitem.info elbette girip bakacak olursanız bircok eksiklikler ve yanlıslıklar goreceksiniz ama umuyorum zamanla hepsini düzeltirim.
  saygıyla sevgiyle hoscakalın

 7. Allah razı olsun verdiğin bilgiler için http://www.hasemamodelleri.com

 8. Meraba, oncelıkle bılgı paylasımınız ıcın tesekkur edıyorum. bırsorum olacaktı yükledıgım vıdeoların kapak resımlerı cıkmıyor nasıl ekleyebılırım. yardımınız ıcın tskler sımdıden

 1. Pingback: Anonim

 2. Pingback: Wordpress Dersleri Wordpress Bileşenler ve Ayarları | Webmaster

 3. Pingback: WordPress Dersleri Bileşenler Ders 8 | gicik.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir