WordPress kurulum derslerinde sıfırdan wordpress kurmayı, tema yüklemeyi öğrendik arkadaşlar şimdi ise standart wordpress sitemizin işlevselliğini artıracak sitemizi yapı olarak güçlendirecek ve yeni özellikler katacak olan eklenti (plugin) kullanmayı anlatmaya çalışacağım.

WordPress Eklentileri

Plugin olarak adlandırılan ve herkesin yapabileceği basit yada gelişmiş özelliklere sahip küçük yazılım örnekleridir. WordPress resmi sitesinde ücretsiz dağıtılan bu eklentilerle sitelerinize yeni yeni özelliker eklemek mümkündür örnek olarak bir kaö özellik sayalım.

 • Seo Özellikleri Eklenebilir
 • Yazılarınızı Facebook Twitter Gibi Sosyal Alanlara Yayın İmkanı
 • Yazı ve Resimlerinizin Sitemap Haritaları
 • Thumbnail Eklentileri Yazılarınız İçin Küçük Resimler
 • Resimleriniz İçin Efektler ve Otomatik Boyutlandırmalar
 • Sayfa İçi Link Özelliği Eklenebilir
 • Video Ekleme Kolaylığı

Yukarda saydığım özelliklerden daha fazlası yapılabilmektedir.

WordPress Eklentilerini Tanıyalım

Derslerimizde önce eklentiyi detaylı olarak ele alacağız arkadaşlar kullanım amacı nedir sitemize faydası nedir ve nasıl kullanacağımızı nerden indireceğimizi yapılması gereken düzenlemeleri yazılarımda tek tek ele alacağız.

WordPress Popüler Eklentiler

2 Günde bir yayınlayacağım derslerimizde her derste 1 eklentiyi tanıyacaz faydalarını ve kullanım amacını görecez ilk etapta Türkiye ve dünyada WordPress site sahipleirnin en çok kullandığı wordpress eklentilerinden başlayarak sitelerimizi başarılı hale getireceğiz.

İlk Dersimiz Yarın www.webmasteryolcu.com sitesi ve bu Forumdada yayınlanacaktır.

4 Comments

Add a Comment
 1. s. hocam ben sturkmen teması ile ilgili birkaç soru sorucaktım arkadaşa sitesinden şablonu için soruları yolladım ama cevap gelmedi

  1-Popularity Contest eklentisini aktif ederken şu hatayı alıyorum ve aktif olmuyor.Hata şu: Incorrect table name ” on line: 255

  2-üst menüdeki rastgele yazı getirme ikonuna tıklayınca sayfa hata veriyor ve başka yerlere yönlendiriyor site içinden rastgeleyazı çağırmıyor.

  Umarım sorularımla sizi sıkmamışımdır yardımınız için şimdiden teşekkürler..

  1. üstad msn adresimi gönderdim size eklemeniz için

 2. üstadım msn adresinizi göremedim beni ekleyebilirmisiniz seyhmussoylemez@hotmail.com

 3. slm efendim ben sizin derslerinizde siz ne yaparsanız aynısını yaptım, ve en son sizin yüklediğiniz temayı yükledim fakat iletişim formuna gelince takılıp kaldım etkinleşmiyor ve etkinleştirme başarısız zaten var diye bir yazı çıkıyor ama ayarlar menüsüne baktığımda göremiyorum başka şekilde iletişim eklentisini temama nasıl yükleyebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018