WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar bu konumuzda tüm dünyanın beğenerek kullanmış olduğu WordPress’in farklı bir özelliğini ön plana çıkarıp kullanıı, ayarları ve wordpress seo açısından gerekliliğini göreceğiz. WordPress kalıcı bağlantı ayarları  wordpress’in standart özellikleri arasında olup bu özelliği kullanmak için herhangi bir eklenti yada farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları

Değerli arkadaşlar sitenizin başarılı olması, arama motorlarından ilk sayfalarda yer almasını sağlayacak özelliklerden biriside WordPress kalıcı bağlantı ayarları olduğunu kimse inkar edemez. O halde bu konuya hakim olmanız en iyi ayarı uygulamanız ve işlemleri wordpress sitenizi ilk kurduğunuz anda yapmanız gerektiğini hatırlatarak devam ediyoruz.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları nedir?
Aşağıda uygulamalı göreceğimiz permalink özelliğini şimdi daha net anlayacaksınız.

WordPress Standart Şekli: https://www.webmasteryolcu.com/?p=1467
Kalıcı Bağlantı Ayarlanmış Şekli: https://www.webmasteryolcu.com/wordpress-seo-dersleri.html

Evet arkadaşlar yukarda iki farklı url bağlantı yolu görülmektedir. Farklı görüldüğüne sakın aldanmayın ikiside aynı yazıya aittir. ilk sıradaki WordPress kalıcı bağlantı ayarları henüz yapılmamış hali olup hemen altındaki ise WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapılmış isteğe göre özelleştirilmiş halidir. Peki inceleyin yapıyı ve şuna karar verin hangisi daha mantıklı arkadaşlar?

WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapma

Değerli meslektaşlarım aşağıda kulalnabileceğiniz permalink yöntemleri ve uygulanmış halini bulacaksınız. Verilen linkler yine yukardaki linkin farklı varyasyonlarıdır.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları uygulanışı?
Evet arkadaşlar ayar yapmak için wordpress yönetim panelinden ayarlar menüsüne geliyoruz ve kalıcı bağlantılar tıklıyoruz. Açılan sayfada yukardaki resme benzer site adresinizin yer aldığı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Standart olarak 5 farklı permalink ayarı bulunmakta olup bir tıkla seçerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Standart permalink ayarlarından sizlere tavsiyem yazı ismi olacaktır. Aşağıda örnek olarak göreceğiniz yapıdadır.

www.webmasteryolcu.com/wordpress-seo-dersleri

Nasıl daha şık ve kullanışlı dimi sizlerde bu yapıda kullanmak için yapmanız gereken yazı ismi seçeneğini işaretlemektir. Farklı özellikler içinse özel yapı seçeneğini kullanmalısınız.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları Özel Yapı
Tamamen size kalmış url yapısı oluşturmanızı sağlayacak bu özellik kalıcı bağlantılar sayfasında en son seçenektir. Neler yaoılabilir derseniz çok fazla özellik sunmaktadır.

Uzantı ekleyebilirsiniz: /%postname%.html, /%postname%.php
Kategori + Konu Adı: %category%/%postname%/
Tarih + Konu Adı: /2021/10/%day%/%postname%/

WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı?

Değerli arkadaşlar yukarda özelliğin amacını ve bize sunduğu imkanları gördük şimdi ise nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz onu kısaca anladıktan sonra permalink seçeneklerini göreceğiz.

  • Kısa Olmalı (Google kısa linkleri sever)
  • Anlamlı Olmalı (Linki okuyan ziyaretçi anlamalı)
  • Akılda Kalıcı Olmalı (Ziyaretçiniz sayfanızı aklında tutabilmeli)

Seo Uyumlu WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı ayarları ziyaretçiden çok google seo optimizasyon için önemlidir. Örnek WordPress Seo Dersleri şeklinde bir konu eklediniz siteadi.com/123456 – siteadi.com/wordpress-seo-dersleri sizce googlede hangisi daha başarılı olur tabiki 2. seçenek google aranan kelime için ilk etapta domain adına bakar domain adında anahtar kelime geçmiyorsa konu adına bakar aranan kelime konu adında varsaki var başarı sağladınız demektir. Aranan kelime WordPress Seo Dersleri ama linkte siteadi.com/123456 geçiyor başarı zor gelir.

Akılda kalıcı olmalı bir ders yayınladınız ziyaretçiniz inceledi aklına takılan bir nokta var tekrar o sayfaya girmek istediğinde siteadi.com/wordpress-seo-dersleri şeklinde hatırlayıp girebilmelidir. Ama diğer yapıda /123456 yok 7mi yok sonunda .html var .php mi yok olmadı asp vardı sanırım diye düşünmemeli googlede sayfanız her zaman sıralamasında sabit kalamayacağı için tekrar bulamayabilir. Bir diğer yönü ise aynı ziyaretçicinin sitenize site adresinizi yazarak giriş yapması google açısından ziyaretçi memnuniyeti olarak algılanır ve siteniz başarılı siteler arasında yer alacaktır.

Evet değerli arkadaşlar bir anlatımında daha sonuna gelmiş bulunsamda bana her konuda sorabileceğinizi unutmayın ttüm arkadaşlarıma başarılı çalışmalar diliyorum.

Kaynak: WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir