Selamun aleyküm değerli arkadaşlar bu konumuzda tüm dünyanın beğenerek kullanmış olduğu WordPress’in farklı bir özelliğini ön plana çıkarıp kullanıı, ayarları ve wordpress seo açısından gerekliliğini göreceğiz. WordPress kalıcı bağlantı ayarları  wordpress’in standart özellikleri arasında olup bu özelliği kullanmak için herhangi bir eklenti yada farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları

Değerli arkadaşlar sitenizin başarılı olması, arama motorlarından ilk sayfalarda yer almasını sağlayacak özelliklerden biriside WordPress kalıcı bağlantı ayarları olduğunu kimse inkar edemez. O halde bu konuya hakim olmanız en iyi ayarı uygulamanız ve işlemleri wordpress sitenizi ilk kurduğunuz anda yapmanız gerektiğini hatırlatarak devam ediyoruz.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları nedir?
Aşağıda uygulamalı göreceğimiz permalink özelliğini şimdi daha net anlayacaksınız.

WordPress Standart Şekli: https://www.webmasteryolcu.com/?p=1467
Kalıcı Bağlantı Ayarlanmış Şekli: https://www.webmasteryolcu.com/wordpress-seo-dersleri.html

Evet arkadaşlar yukarda iki farklı url bağlantı yolu görülmektedir. Farklı görüldüğüne sakın aldanmayın ikiside aynı yazıya aittir. ilk sıradaki WordPress kalıcı bağlantı ayarları henüz yapılmamış hali olup hemen altındaki ise WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapılmış isteğe göre özelleştirilmiş halidir. Peki inceleyin yapıyı ve şuna karar verin hangisi daha mantıklı arkadaşlar?

WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapma

Değerli meslektaşlarım aşağıda kulalnabileceğiniz permalink yöntemleri ve uygulanmış halini bulacaksınız. Verilen linkler yine yukardaki linkin farklı varyasyonlarıdır.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları uygulanışı?
Evet arkadaşlar ayar yapmak için wordpress yönetim panelinden ayarlar menüsüne geliyoruz ve kalıcı bağlantılar tıklıyoruz. Açılan sayfada yukardaki resme benzer site adresinizin yer aldığı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Standart olarak 5 farklı permalink ayarı bulunmakta olup bir tıkla seçerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Standart permalink ayarlarından sizlere tavsiyem yazı ismi olacaktır. Aşağıda örnek olarak göreceğiniz yapıdadır.

www.webmasteryolcu.com/wordpress-seo-dersleri

Nasıl daha şık ve kullanışlı dimi sizlerde bu yapıda kullanmak için yapmanız gereken yazı ismi seçeneğini işaretlemektir. Farklı özellikler içinse özel yapı seçeneğini kullanmalısınız.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları Özel Yapı
Tamamen size kalmış url yapısı oluşturmanızı sağlayacak bu özellik kalıcı bağlantılar sayfasında en son seçenektir. Neler yaoılabilir derseniz çok fazla özellik sunmaktadır.

Uzantı ekleyebilirsiniz: /%postname%.html, /%postname%.php
Kategori + Konu Adı: %category%/%postname%/
Tarih + Konu Adı: /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı?

Değerli arkadaşlar yukarda özelliğin amacını ve bize sunduğu imkanları gördük şimdi ise nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz onu kısaca anladıktan sonra permalink seçeneklerini göreceğiz.

  • Kısa Olmalı (Google kısa linkleri sever)
  • Anlamlı Olmalı (Linki okuyan ziyaretçi anlamalı)
  • Akılda Kalıcı Olmalı (Ziyaretçiniz sayfanızı aklında tutabilmeli)

Seo Uyumlu WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı ayarları ziyaretçiden çok google seo optimizasyon için önemlidir. Örnek WordPress Seo Dersleri şeklinde bir konu eklediniz siteadi.com/123456 – siteadi.com/wordpress-seo-dersleri sizce googlede hangisi daha başarılı olur tabiki 2. seçenek google aranan kelime için ilk etapta domain adına bakar domain adında anahtar kelime geçmiyorsa konu adına bakar aranan kelime konu adında varsaki var başarı sağladınız demektir. Aranan kelime WordPress Seo Dersleri ama linkte siteadi.com/123456 geçiyor başarı zor gelir.

Akılda kalıcı olmalı bir ders yayınladınız ziyaretçiniz inceledi aklına takılan bir nokta var tekrar o sayfaya girmek istediğinde siteadi.com/wordpress-seo-dersleri şeklinde hatırlayıp girebilmelidir. Ama diğer yapıda /123456 yok 7mi yok sonunda .html var .php mi yok olmadı asp vardı sanırım diye düşünmemeli googlede sayfanız her zaman sıralamasında sabit kalamayacağı için tekrar bulamayabilir. Bir diğer yönü ise aynı ziyaretçicinin sitenize site adresinizi yazarak giriş yapması google açısından ziyaretçi memnuniyeti olarak algılanır ve siteniz başarılı siteler arasında yer alacaktır.

Evet değerli arkadaşlar bir anlatımında daha sonuna gelmiş bulunsamda bana her konuda sorabileceğinizi unutmayın ttüm arkadaşlarıma başarılı çalışmalar diliyorum.

Kaynak: WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018