Dünyada en çok kullanılan site türü olan WordPress dikkatli kullanıldığın çok büyük başarılara imza atmaktadır. Bir çok insanın basite aldığı sadece blog gözü ile baktığı WordPress bir çok insan için kazanç kaynağı olabilmektedir. Sözü çok fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum konumuz WordPress kategori sistemi ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler olacak çünkü çok önemlidir.

WordPress Kategori

Bir ortamda 100 wordpress site yöneticisini toplasanız ve sorsanız kimler kategori yapısına, kısa açıklama ve Description (açıklama) kısmına önem veriyor dense 15 kişiyi geçmeyecektir. Can alıcı bir soru kaç kişinin wordpress kategorileri indexleniyor desek 50 kişiyi geçmeyecektir. Neden derseniz aşağıdaki başlık ile devam edelim dilerseniz.

WordPress Kategorileri (standart) Olarak İndexlenmez!
Kategorilerinizin google ve diğer arama motorlarında yer alabilmesi için seo eklentilerinden birisini kullanmalısınız. Ücretsiz versiyonu olan All in One SEO yada daha ileri seviye fakat 10 gün kullanım sonrası ücretli olan wpseo eklentisi kurup gerekli ayarları yapmadıkça sitenizde 100 tane kategori olsun hiç biri googlede yer almaz.

WordPress Kategori Oluşturma Teknikleri

WordPress kategori özelliğini bir zorunluluk olarak görmeyin bir avantaj olarak görmeli ve ona göre yapılandırmalısınız. Standart olarak gelen Genel kategorisini silme imkanınız olmadığı için düzenlemeli ve yeni kategoriler açarken bir kelimeyi hedefleyerek açmalısınız. Kategori adları: Bilgisayar, Cep Telefonu, İnternet gibi kısa ve rekabeti yüksek kategori ismlerinden kaçının kısa kısa başlıklara yer vermeyiniz.

İllaki bilgisayar ile ilgili bir kategori açmanız gerekirse Bilgisayar Satış Fiyatları, Bilgisayar Teknik Servisleri, 2. El Bilgisayar gibi kategoriler açarak gerekirse birden fazla kategoriye yer verebilirsiniz.

Örnek WordPress Kategori Hazırlama

Sizlere bir sitemden örnek vereceğim sitede sadece 3 kategori yer almakta tabiki herkesin projesine göre kategori sayı artacaktır. Kategori sayfamın ekran görüntüsünü inceleyin ve konumuza devam edeceğiz.

wordpress kategori

Kategoriler Avon bayan parfüm ve Avon erkek parfüm şeklinde burda hedeflenen kelimeler kategori adlarında yer verilmiş aynı olay linkte yer alacak olan yazı kısa ismindede tekrarlanmıştır. Örnek yazı yazağınızda Avon bayan parfüm başlığını atarsanız sistem onu link yapar burdada aynı mantıkla gidebiliriz.  Buraya kadar normal asıl önemli olanlardan biriside zorunlu olmadığı için bir çok insanın önemsemdiği ve hatta boş bıraktığı açıklama kısmı Kategori adı googlede title, açıklama kısmı ise googlede description olacağını lütfen aklınızdan bir an bile çıkarmayınız. WordPress kısaca açıklama yapmış fakat işin seo yönüne değinmediği için yeni başlayanlar bu bölümleri es geçmektedir.

WordPress Kategorileriniz Googlede İlk Sayfa
İnsanlar googlede bir kelimede yer etmek için illede yazı yada sayfaya gerek yoktur kategorileriniz ilede başarılı sıralamalar edebilirsiniz. bizzat yukarda gördüğünüz kategorilerimden bunu anlayabilirsiniz buyrun inceleyin.

http://www.avonparfum.net/parfum/avon-bayan-parfum Kategorisi googlede çok fazla bir çalışmama yapılmamasına sadece bazı sosyal ağlarda yer verilmesi ile Avon bayan parfüm kelimesinde 2. sırada Bayan Parfüm kelimesinde ise 15. sıradadır.

http://www.avonparfum.net/parfum/avon-erkek-parfum Yine yukarda belirttiğim gibi sadece bir kaç sosyal ağa eklenmesi ile Avon Erkek Parfüm 2. sırada olup yine yüzlerce sitenin ana kelimesi olan Erkek Parfüm kelimesinde 15. sıradadır. Lütfen dikkat bunlar yazı içerik değil sadece kategori güzel bir yönleri ise devamlı güncel olmalrı yeni konu eklendikçe kategoriler güncellenir.

WordPress Kategori Özet

Yukarda anlattıklarımı özetle toparlamak istiyorum kategorilerinizin indexlenmesi için seo eklentisi kurup gerekkli ayarları yapıyoruz. Kategori açarken kategori adının sadece sitede görünmeyeceğini aynı zamanda google title olduğunu unutmayarak en alt kısımdaki tanım alanını kesinlikle boş bırakmayarak mutlaka akıcı bir açıklama ile kategorinizi özetliyor googlede description olduğunu unutmuyoruz. Açtığınız kategori linklerini sosyal ağlarda paylaşarak abartmadan forum ve imleme sitelerinden link alacağız.

 

3 Comments

Add a Comment
  1. Arkadaş ilk okulu kaçta bıraktın? Rezalet bir Türkçen var. Yazı imla hataları ile dolu.

    1. İlkokulu’da okumadım. O yüzden

  2. Paylaşım için sağol. Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018