WordPress Kategori Sistemi ve Önemi

Dünyada en çok kullanılan site türü olan WordPress dikkatli kullanıldığın çok büyük başarılara imza atmaktadır. Bir çok insanın basite aldığı sadece blog gözü ile baktığı WordPress bir çok insan için kazanç kaynağı olabilmektedir. Sözü çok fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum konumuz WordPress kategori sistemi ve kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler olacak çünkü çok önemlidir.

WordPress Kategori

Bir ortamda 100 wordpress site yöneticisini toplasanız ve sorsanız kimler kategori yapısına, kısa açıklama ve Description (açıklama) kısmına önem veriyor dense 15 kişiyi geçmeyecektir. Can alıcı bir soru kaç kişinin wordpress kategorileri indexleniyor desek 50 kişiyi geçmeyecektir. Neden derseniz aşağıdaki başlık ile devam edelim dilerseniz.

WordPress Kategorileri (standart) Olarak İndexlenmez!
Kategorilerinizin google ve diğer arama motorlarında yer alabilmesi için seo eklentilerinden birisini kullanmalısınız. Ücretsiz versiyonu olan All in One SEO yada daha ileri seviye fakat 10 gün kullanım sonrası ücretli olan wpseo eklentisi kurup gerekli ayarları yapmadıkça sitenizde 100 tane kategori olsun hiç biri googlede yer almaz.

WordPress Kategori Oluşturma Teknikleri

WordPress kategori özelliğini bir zorunluluk olarak görmeyin bir avantaj olarak görmeli ve ona göre yapılandırmalısınız. Standart olarak gelen Genel kategorisini silme imkanınız olmadığı için düzenlemeli ve yeni kategoriler açarken bir kelimeyi hedefleyerek açmalısınız. Kategori adları: Bilgisayar, Cep Telefonu, İnternet gibi kısa ve rekabeti yüksek kategori ismlerinden kaçının kısa kısa başlıklara yer vermeyiniz.

İllaki bilgisayar ile ilgili bir kategori açmanız gerekirse Bilgisayar Satış Fiyatları, Bilgisayar Teknik Servisleri, 2. El Bilgisayar gibi kategoriler açarak gerekirse birden fazla kategoriye yer verebilirsiniz.

Örnek WordPress Kategori Hazırlama

Sizlere bir sitemden örnek vereceğim sitede sadece 3 kategori yer almakta tabiki herkesin projesine göre kategori sayı artacaktır. Kategori sayfamın ekran görüntüsünü inceleyin ve konumuza devam edeceğiz.

wordpress kategori

Kategoriler Avon bayan parfüm ve Avon erkek parfüm şeklinde burda hedeflenen kelimeler kategori adlarında yer verilmiş aynı olay linkte yer alacak olan yazı kısa ismindede tekrarlanmıştır. Örnek yazı yazağınızda Avon bayan parfüm başlığını atarsanız sistem onu link yapar burdada aynı mantıkla gidebiliriz.  Buraya kadar normal asıl önemli olanlardan biriside zorunlu olmadığı için bir çok insanın önemsemdiği ve hatta boş bıraktığı açıklama kısmı Kategori adı googlede title, açıklama kısmı ise googlede description olacağını lütfen aklınızdan bir an bile çıkarmayınız. WordPress kısaca açıklama yapmış fakat işin seo yönüne değinmediği için yeni başlayanlar bu bölümleri es geçmektedir.

WordPress Kategorileriniz Googlede İlk Sayfa
İnsanlar googlede bir kelimede yer etmek için illede yazı yada sayfaya gerek yoktur kategorileriniz ilede başarılı sıralamalar edebilirsiniz. bizzat yukarda gördüğünüz kategorilerimden bunu anlayabilirsiniz buyrun inceleyin.

http://www.avonparfum.net/parfum/avon-bayan-parfum Kategorisi googlede çok fazla bir çalışmama yapılmamasına sadece bazı sosyal ağlarda yer verilmesi ile Avon bayan parfüm kelimesinde 2. sırada Bayan Parfüm kelimesinde ise 15. sıradadır.

http://www.avonparfum.net/parfum/avon-erkek-parfum Yine yukarda belirttiğim gibi sadece bir kaç sosyal ağa eklenmesi ile Avon Erkek Parfüm 2. sırada olup yine yüzlerce sitenin ana kelimesi olan Erkek Parfüm kelimesinde 15. sıradadır. Lütfen dikkat bunlar yazı içerik değil sadece kategori güzel bir yönleri ise devamlı güncel olmalrı yeni konu eklendikçe kategoriler güncellenir.

WordPress Kategori Özet

Yukarda anlattıklarımı özetle toparlamak istiyorum kategorilerinizin indexlenmesi için seo eklentisi kurup gerekkli ayarları yapıyoruz. Kategori açarken kategori adının sadece sitede görünmeyeceğini aynı zamanda google title olduğunu unutmayarak en alt kısımdaki tanım alanını kesinlikle boş bırakmayarak mutlaka akıcı bir açıklama ile kategorinizi özetliyor googlede description olduğunu unutmuyoruz. Açtığınız kategori linklerini sosyal ağlarda paylaşarak abartmadan forum ve imleme sitelerinden link alacağız.

 

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

  1. Cem Akkılıç

    Arkadaş ilk okulu kaçta bıraktın? Rezalet bir Türkçen var. Yazı imla hataları ile dolu.

  2. Paylaşım için sağol. Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir