WordPress Kurulum Dersleri Hazırlık

Merhaba Değerli arkadaşlar bir kaç günlük aradan sonra wordpress derslerimize başlama imkanı buldum Allahın izniyle html derslerimizi bitirip wordpress kurulum ayar, tema, seo tümüyle derslerini göreceğiz günlük dersler şeklinde.

Derslerde göreceğimiz Konular

 • Domain (Domain Satın Alma)
 • Hosting (Hosting Satın Alma)
 • Dns Ayarları
 • Ftp Kurulum Ayarlar ve Kullanımı
 • Cpanel (Hosting Yönetim Paneli)
 • Veritabanı İşlemleri (Mysql Phpmyadmin)
 • WordPress Kurulum
 • WordPress Ayarlar
 • Tema Yükleme Editleme
 • WordPress Seo Ayarları

WordPress kurmak yani site yapmak için ciddi anlamda uğraşın arkadaşlar ücretsiz free hostinglerle zaman harcamayın emeğiniz boşa gider heba olur onun için yıllık en fazla 30 40 tl masraf ederek domain ve hosting satın alalım sitemize google adsense reklamı alarak o masrafın 10 katını kazanırsınız zaten.

Domain

Kendimize ait domain alalım arkadaşlar alacağınız domain öncelikli olarak com,net,org uzantılarını seçmeye özen gönsterin şayet doluysa farklı uzantılara yönelin.

Domain Satın Alma konusu için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Hosting

Hosting arkadaşlar domaine göre daha fazla önem arz ediyor alacağınız firmayı özenle seçmelisiniz. İngilizce bilginiz varsa hostgatorden alın derim dilerseniz sınırsız site barındırabileceğiniz hostingi aylık 15 TL ye alabilirsiniz.

Dilerseniz ben size sunucumdan yıllık 20 TL 1 GB Alan 5 Gb Trafik verebilirim detaylı bilgiye aşağıdan ulaşınız.

Hostig Özellikleri ve Satış İçin Tıklayınız

İlk Dersimiz

Yukarda birçok işlem saydım ilk dersimize arkadaşlar bundan sonraki ders neden derseniz hosting domaini olmayan arkadaşlar 1 2 gün içerisinde ayarlasınlar diye bekleyecez.

Bundan sonraki dersimiz ftp kurulum, site ayarları, bağlanma, ve wordpress dosyalarını hostingimize yüklemek olacak bunu yapabilmek için hosting domainiz şart derse katılacak arkadaşlar mutlaka hosting domaini olmalı daha öncede almış olanlar almasına gerek yok.

NOT: hosting alma imkanı olmayan arkadaşlara ücretsiz vereceğim.

Evet arkadaşlar bir sonraki dersimizde hızlı bir başlangıç yapıp 7 8 derste tüm wordpresi öğreneceğiz İnşeallah

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

13 comments

 1. hocam ..derslerinizle buraya kadar geldik html den oluşan bi site yaptım yalnız domain ve hosting konusunda kafam karıştı iki üç firma gezdim ..yani netten değil birebir .bir söyledikleri birini tutmuyor…ikisi toplam yıılk bana ne kadara patlar yeni öğreniyorum ..

 2. hocam hostinglerde yıllık 35-40 dedinizdenmi satın alalım normal dediğiniz?

 3. DeRsLere Devam EdicekMisiniz?

 4. hocam :)) dersler ne zaman başlıyacak kursa gidiyorken sizden çok daha fazla şeyler öğrendim ama 1 ayı geçkin zamandır dersiniz yok …bekliyoruz .hergün girip şampuan ve avon reklamı görmekten yani dersiniz bittiyse bilgilendiriseniz memnun oluruz sevgiler:)

 5. Hocam sayenizde html derleri bölümündeki herşeyi öğrendim ama hala site kuramıyorum……Hocam acil geri dönüün artık şu derlere…
  Bu arada samimi olmak gerekirse ben 2 senedir uğraşıyordum bişiler öğrenmek için ama hiçbişi öğrenmemişkern…Sayenizde şimdi html kodlarının ne işe yaradığını biliyorum…Bide üstüne wordpress falan eklenirse galiba Allah’n izniyle bende site kurmayı öğrenecem….Allaha emanet olun Hocam..

  • WEBMASTERYOLCU

   üstad ben size html dersleri site yapın dye öğretmedim tasarımın olmazsa olmazı diye öğrettim onu öğrenin wordpress joomla dersleri ilede site yapacağız html ise tema editlemelerde zorlanmadan yapmamızı sağlayacak

 6. Lütfen dersleri yarım bırakmayın hocam…Ve beni ekleyebilirmisiniz?

 7. Siz inanılmaz süpersiniz.. Abartıyı sevmem ama sizin gibi bu işi bilen yada şöyle dieyeyım anlatan kimseyı daha görmedim Hocam… Son surat sitenizden yararlanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir