WordPress Kurulum Dosyalar Yükleme İşlemi Ders1

Selamun aleykümmmmm değerli arkadaşlar uzun zamandır ertelediğimiz wordpress kurulum derslerine başlamış bulunmaktayız.

Daha öncede belirttiğim hosting ve domain gereksinimleri karşılandıysa çok güzel olur uygulamalarda sorun yaşamazsınız belirttiğim gibi fazla bir bütçe değil normal bir hosting + 1 yıllık domain 30 – 40 TL gibi bir ücret tutatcaktır şayet imkanı olmayan arkadaşlar sadece domain alsın hosting hizmetini ben ücretsiz sağlarım iletişimden yazmanız yeterli olacaktır.

WordPress Kurulum Derslerine Başlıyoruz

Evet arkadaşlar bir süredir ertelememin maksadı baştan sağma anlatmak yerine sizleri gerçek bir wordpress uzmanı olarak yetiştirmek tüm bildiklerimi uyguladıklarımı harfiyen anlatmaktır amacım inşeAllah derslerin sonundaki 20-30 ders sürecek günlük dersler şeklinde hepiniz wordpress konusunda gerçek anlamda tecrübe ve uygulamaya sahip olacaksınız.

WordPress Derslerinde Göreceklerimiz

Derslerimiz sıfırdan başlayanlara yönelik arkadaşlar yani paraşütle inmeyecez wordpress derslerine öncelikle wordpress kurulum için gerekli ne varsa onlarıda öğrenecez yani herşeyiyle wordpress dersleri olacak yeterki siz isteyin başaracağınıza inanın gerisi sorun değil

 • Ftp Kullanmayı Öğrenecez (Dosyalarımızı Sunucuya Yüklemek İçin)
 • Veritabanı Göreceğiz (Cms sistemlerin olmazsa olmazı veritabanı)
 • WordPress Kurulum, Ayarlama
 • WordPress Tema Yükleme ve Tema Editleme
 • WordPress Seo Ayarları (Googlede ilk sayfa için yapmamız gerekenler)
 • Eklentiler Sitemiz için gerekli ve extra özellik sağlayıcı eklentileir göreceğiz
 • WordPress E ticaret Sistemi (sitesinden satış yapmak isteyenler için)

Yukarda saydıklarımı 1 ay içerisinde adım adım uygulayarak göreceğiz arkadaşlar takıldığınız noktada o konuya yorum şeklinde sorabilirsiniz.

WordPress Kurulum Dosyaları Download

Bu işe ilk defa başlayanlar merak içinde kısaca özetliyim arkadaşlar wordpress uzman yazılımcılar (Webmasterler) tarafından geliştirilmiş bir tarz site yazılımı onlarca sayfadan oluşan dosyalardır arkadaşlar.

O dosyaları Ftp proğramı ile sunucumuza hostingimize yükleyip veritabanı etkileşimini yaptıktan sonra artık yönetim sayfasından ayarlar ve içerik girilen bir sistemdir.

WordPress Dosyaları Neden İndirilir

WordPress dosyaları her zaman için yazılımcının orjinal sitesinden indirin arkadaşlar

İndirme Adresi:  http://tr.wordpress.org/wordpress-3.0.4-tr_TR.zip

Bilgisayarınıza İndirin ve zipli dosyaya sağ tıklayarak açılan menüden klasöre çıkart tıklayınız.

Artık dosyalarımız bilgisayarımızda peki bilgisayarımızda site kuramıyacağımıza göre o dosyaları sunucuya yani hostingimize atmamız gerekecek o nasıl olacak derseniz ftp ile arkadaşlar hemen onuda özetliyim.

Ftp (File Transfer Protocol)

Ftp arkadaşlar dosyalarımızı resimlerimizi sitemize yani yayına göndermeye yarayan proğramlardır. Ftp sistemin adıdır ftp görevi gören onlarca proğram olsada en çok kullanılan 2 – 3 proğram mevcuttur bunlar Ace Ftp, Cute Ftp, Filezilladır.

Kullanacağımız FTP Proğramı

Derslerimiz esnasında benimde yıllardır kullandığım ace ftp üzerinden anlatacağım arkadaşlar kullanımı kolay ve basit arayüzü ile kullanışlı bir proğramdır.

Ftp Proğramı Download: http://www.inndir.com/AceFTP_Free-38522p.html

Yukardaki linkten proğramı indirin arkadaşlar kurun bilgisayarınıza kurulumda sorun yaşayan nasıl kurulacağını bilmeyen varsa onuda anlatırım gerekirse normal bilgisayar proğramları gibi kuruum yapınız.

Kurduktan sonra kapatabilirsiniz bu proğramla sunumuzu (hostingimize) bağlanarak indirdiğimiz wordpress dosyalarını yükleyeceğiz (upload) edeceğiz ve ve kuruluma başlayacağız arkadaşlar bir sonraki dersimizde

Bu dersimiz bu kadar bir sonraki ders görüşmek üzere Allaha emanet olsun arkadaşlar

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

7 comments

 1. allah senden razı olsun

 2. Bende hosting yok alan adıda yok bunu ücretsiz yapabileceiğimiz bir yer war mı ?

 3. benim wordpress blogum [orhanqapel.wordpress.com} var bunu ftp ile yönetebilirmiyim ?
  Acilen cevap verirseniz 🙂

  • WEBMASTERYOLCU

   Orhan: WordPress.com ücretsiz bir servis olması nedeniyle sadece yönetim paneli verir dosya kısmı vermez.

 1. Pingback: Webmasteryolcu Wordpress Kurulum Dersleri Ders 2 - Weeb's {Ahtapot Webmaster Forumu}}

 2. Pingback: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir