WordPress Seo Dersleri

WordPress Seo Dersleri

Selamun aleyküm çok değerli arkadaşlar kafam esti yeni bir proje ile karşınızdayım projemiz Seo dersleri yönünde olacaksada temeli wordpress seo dersleri şeklinde olacaktır. Neden WordPress derseniz dünya genelinde yayın yapan web sitelerin temelinde wordpress kullanıldığı yapılan arraştırmalar ile bilinmektedir. Mevzu bahis wordpress seo dersleri olsa bile öğreneceğiniz olayın temeli arkadaşlar öğreteceğim teknikleri tüm sitelerinizde kullanabilirsiniz.

Seo Derslerinin Gerekliliği
Allahın izniyle sıfırdan web tasarım dersleri, wordpress dersleri vs yayınladık bir çok saygı değer arkadaşım sıkılmadan uyguladı ve merdivenlerde bir adım çıktı şimdi ise 2. adım için hazırlanıyoruz değerli arkadaşlar. Lakin ikinci adımda sadece sıfırdan web tasarım öğrenenler değil bu işi öğrenmiş fakat siteme ziyaretçi gelmiyor, Sitem googlede üst sıralara çıkmıyor diyen arkadaşlarımızla devam edeceğiz.

Wordpress seo dersleri

Sitem Var Ama Ziyaretçi Yok
Şikayetlerden birisi bu ve çok popüler yalanda değil doğru emek çekti site kurdu içerik girdi ama istediği beklediği hedef gerçekleşmemiştir. Hedef nedir siteyi yaparkan kişi öğrenmek için yapılsada sonrasında daha güzeli, beğenileni ve yapana kazanç sağlayanı istenir. Siteyi yaptım adreste belli e sunucudada sorun yok ama siteye gelen gidende yok işte seo burada devreye giriyor. Ya bir seo uzmanı bulup basacaksınız parayı yaptıracaksınız.. Bu işten para kazansamda tavsiye etmiyorum tavsiyem öğrenmeniz yönünde olacaktır.

Google Yükselmek İçin Seo Öğrenmelisiniz
Seo öğrenmek için iki nedeniniz olmalı siteniz başarılı + ziyaretçilerin memnun kaldığı bir site bunun için seo gerekir değerli arkadaşlar bilmiyorum olabilir ne var bunda bir zamanlar bende bilmiyordum bir zaman sonra sende bu kelimeyi başkasına diyeceksin.

WordPress Seo Dersleri İçeriği

Evet arkadaşlar sizden tek isteğim emek, sabır ve beğenirseniz Allah razı olsun kelimesini içinizdende olsa demeniz şeklinde olacaktır. WordPress Seo Dersleri dilerseniz ders içeriği ve öğreneceklerimizi yine başlıklar halinde ve açarak anlatacağım eklemek istediğiniz şunuda anlatsan fena olmaz dediğiniz birşey varsa aşağıdaki yorum formundan yazınız.

Seo İçin Site İncelemeyi Öğrenecez
Bu daha çok sitesi olanlar için geçerli yeni site yapacaklarda kurallara uyabilirler. Sitemizi inceliyecez nerde eksik nerde fazla, nerde olması gereken yok sitemizi vereceğim seo standartları kapsamında inceleyip herkes sitesinin reçetesini kolayca çıkarabilir hale gelecek öyleki öğrenince insanlara ücretli ücretsiz site analizleri yapabileceksiniz.

Makale (Site İçerik) Yazımı Ve Dikkat Edilecekler
Seo için olmazsa olmazlardan birisi özgünlük yenilik farklılıktır. Daha önce 500 sitede yayınlanmış yazıyı yayınlamak size bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir. Biz farklı olanı yazacağız illede o 500 sitede yayınlanan yazı kullanılması gerekirse kopyalamak yerine kafamızda yorumlayıp değişiklik yaparak yazacağız yazıda anlatılan aynı fakat anlatım şekli o 500 siteden farklı olmalıdır.

Makale yazarken seo kurallarına uymayı göreceğiz her makalede mutlaka h1, h2,h3 başlıkları yanısra bold, italik ve underline kurallarına göre önem verdiğimiz kelime yerleşimini sergileyeceğiz.

Site İçi Düzenleme
Sitemizin ana sayfa ve tekil yazı sayfalarında olması gereken ve olmaması gerenleri ortaya koyarak fazlalık ve gereksizleri kaldırıp olması gerekenleri ekleyeceğiz.

WordPress Seo Eklentileri
Wordpress sistemlerin olmazsa olmazı eklentiler sitemizin daha işlevsel ve seo yönünde daha gelişmiş hale getirmek için gerekli eklentileri kurmayı ve ayarlama ile kullanımlarını göreceğiz.

Meta Kuralları
Wordpress seo dersleri ile en önemli hususlardan birisi yazı ve ana sayfanın farklı title, description, ve keywordlerden oluşmasını ve metaların olması gereken kuralları uygulamalı olarak göreceksiniz.

Dış Seo İşlemleri
Sitemizde iç seo düzenlemesi ve makale yazımını öğrenip içerik girmeye başlayınca sitemizin desteklenmesi konusuna döneceğiz doğallıktan ödün vermeden nasıl diğer sitelerde sitenizin tanıtımı yapılır uygulamalı olarak göreceğiz.

Bacllink Alım İşlemleri
Yine dış seo işlemlerinden birisi olan sitenize ve alt sayfalarınıza backlink alım işlemi ve hangi sitelerden nasıl backlink alınacağı nelere dikkat edileceğiniz bizzat göreceğiz.

Sosyal Medya Kullanımı
Olmazsa olmazlardan biriside sosyal medya ayağıdır. Facebook, Twitter, Google+, Friendfeed, Digg, Delicious,Digoo, Stumpleupon vs vs gibi sosyal medya artık bir webmasterin alet çantası kadar önemlidir. Bu mecraları en iyi şekilde nasıl kullanırız bizzat ekndi sayfalarımda uygulamaları göstereceğim.

Paravan Site Kurulum ve Kullanımı
Sitenizi googlede üst sıralara çıkarmanın bir parçasıda paravan siteler kurup sitenizi beslemektir. Bizler bunu ücretsiz servisler olan blogger, wordpress, tumblr, blog gibi servislerden sitemizin domainini ve içeriği ile uyumlu siteler yaparak faydasını göreceğiz.

Webmaster Site Yöneticileri
Sitenizin durumu, hataları gibi durumları kontrol edebileceğiniz google site yöneticisi ve bing webmaster tool ve son olarak çıkan yandex webmaster sayfasına kayıt olu sitemizi ekleyerek daha hızlı index ve daha fazla ziyaretçi çekmeyi göreceğiz.

Sitemap ve Robots.txt Kullanımı
Bir sitenin kurulduğu andan itibaren olması gereken sitemap.xml (Site haritası) ve arama motorlarına yön veren şunu indexle bunu görme diye komut verebileceğiniz robots.txt standart olarak yoktur biz ekleyecez ayarlarını yapacağız.

WordPress Seo Dersleri Başlıyor

Evet arkadaşlar bir site belirleyin daha önce olan yada yeni yapabileceğiniz derslerde vereceğim teknikleri uygulayın siteniz 1 ay gibi bir sürede yaşayacağı farkı ve edineceğiniz tecrübeyle diğer sitelerinizide süper konuma getirmenin verdiği heyecan ve güveni hiç birşeyde bulamayacaksınız. WordPress seo dersleri için hazırsanız Allahımın verdiği imkanla bende bildiğimin tamamını anlatmaya hazırım rabbim utandırmasın inşeAllah

Kaynak: WordPress Seo Dersleri

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

3 comments

  1. Dersler ne zaman başlayacak.Bilgi verirmisiniz.
    okankrcn[at]gmail.com

  2. Dersleriniz için gerçekten teşekkür ediyorum. Benim gibi bu işe yeni başlayanlar için bulunmaz bilgiler veriyorsunuz. Diğer yazılarınızı da okudum. İnanın derslerin devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Ancak sizden bir ricam olacak, özellikle backlink ve link inşası konularını anlatırken ingilizce siteler için yani sadece google.com.tr değilde google.com aramaları içinde yapacaklarımızı belirtirseniz çok memnun olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir