WordPress Seo Eklentisi Seçimi

Selameun laeyküm değerli arkadaşlar sizlere site yapmanın ve başarılı olmanın basit ayrıntılarından bir örnek vermek istiyorum. Bunun içinde en çok kullanılan CMS yazılım sistemi ve açık kaynak olarak dağıtılan wordpress ile giriş yapacağım.

WordPress Seo Eklentisi

Şunu unutmayın arkadaşlar nasılki bilgisayar bilmenin sınırı yoksa seo kavramıda onun kadar farklı ve yüzlerce çeşitten oluşmaktadır. Bazı arkadaşlara sorsan dersin özgün içerik yaz tanıtım yazısı al backlink al bitti evet söyledikleri mantıklı ama bir araya getirilmesi gereken parçaların sadece %10 meydana gelmiş olur yine başarırsınız belki ama %10luk başarı payı alırsınız.

WordPress Seo Eklentisi Neden Gerekli

WordPress ilk kurulduğunda arkadaşlar yeni doğmuş bebeğe benzer herkeste aynı görünüm aynı sistem aynı ayar hatta örnek olması için eklenen aynı yazı ve sayfa merhaba dünya bunu görmeyen yoktur. Önemli olan o merhabayı aşıp işe koyulmak ilk yapılması gereken çalışmalardan birisi olarak sitemize iç seo çalışması yapmaktır. İç seo alışması başında sitemizin ve linklerimiz arama motorlarının istediği kıvama getirmek istenmeyen yada hoş olmayan durumları engelleyici çalışma yapmaktır.

Tüm Yazılar İçin Farklı Meta

WordPress ilk kurulduğu gibi yazı sayfa eklerseniz yazınızı yazar kategori seçer eklemek isterseniz etiket ekler yayınlarsınız. WordPress standart hali budur son versiyonda dahil olmak üzere böyle devam ediyor. Burda eksik kalan bir durum var nedir yaptığımız yazının yada sayfanın title, açıklama ve anahtar kelimeleri yok bu şekilde onlarca yazı yazarsanız tüm yazılarınızın metaları aynı olur spam ve tekrarlaycı içerik olmaktan dolayı bir başarı elde edemez hatto googlede ceza bile alma ihtimaliniz bulunmaktadır.

WordPress Seo Eklentisi Önemi

Başarıyı amaçlayan bir webmaster için seo eklentisi sitenin beyni olarak algılanmalıdır arkadaşlar her sitede mutlaka olması gereken hatta ilk etapta kurulup ayarları yapılması gereken eklentilerin başında gelmektedir. Seo eklentisi size tüm sayfalarınız ve yazılarınız için metaları girme imkanı sunar girmeniz gereken maksimum harf sayısını belirtir ve sizin girdiğiniz karakter sayısını hesaplayarak limiti aşmanızı önler.

WordPress Seo Eklentisi Seçimi

Size 2 farklı seo eklentisi söyleyeceğim arkadaşlar seçim noktanız eminimki maddiyattan olacaktır. Ücretsiz wordpress seo eklentisi olan All İn Seo Pack ve Wpseo ilk seçenek size daha alışık geldi diğerine göre çünkü yüzbinlerce kullanan var ücretsiz olması nedeyle tercih sebebidir. Fakat diğeri belkide ilk defa duydunuz yada ücretli diye hep pas geçtiniz unutmayın arkadaşlar iyiler hep değerli olur mercedes ile fiat marka araçların aynı kalitede olmadığı gibidir.

Wpseo & All İn Seo Pack Farkı

en büyük farkları biri ücretli biri ücretsiz olması arkadaşlar desemde sakın sadece ücret olarak algılamayın wpseo arkadaşlar diğeri 10 ayar sunuyorsa wpseo size 100 ayar sunacaktır o nedenle ucuzdur deyip all in seo pack eklentisine mahkum olmayın başarıyı daha hızlı adımlarla yakalamk için bir çok seo hakında bilgi veren siteler gibi sizde ne yapın edin para biriktirin gerekirse alın bir wpseo eklentisi 1 ayda göreceğiniz başarı ve farka şaşıracaksınız. Allaha emanet olun

Not: ben neden wpseo kullanmıyorum çalıştığım firmanın sitelerine kulalnmak üzere aldık wpseo lisansı yanlış anlamasınlar diye siteme kurmuyorum bende sizler gibi ücretsiz takılıyorum fakat daha çok diğer faktörlerede takılıyorum.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir