Merhaba arkadaşlar wordpress eklenti dersleirmizin ilkinde sitemap (site haritası) eklentilerini ela alacağız faydaları kullanım alanlarını ve kurulum kullanım ayarlarını bu sersimizde görmüş olacağız.

WordPress Site Haritaları

Öncelikle sitemap arkadaşlar türü ne olursa olsun tüm sitelerde mutlaka ve mutlaka bulunması gereken bir özelliktir. Olmaması hayati tehlikemidir tabiki değildir ama sitenizin başarılı ve otoriter olması için atılması gereken adımlardan biriside sitemap özelliğinin aktif ve güncel olarak kullanılmasıdır.

Sitemap Türleri: sitemap olarak wordpress sitelerimizde kullanabileceğimiz 3 çeşit eklenti bulunmaktadır.

  • Yazı ve Sayfalar İçin Sitemap
  • Resimler İçin Sitemap
  • Ve Videolar İçin Sitemap

Yukarda saydıklarım arasında ilk 2 eklentiyi aktif olarak kullanacağız değerli arkadaşlar.

Sitemap Amacı ve Avantajları

Site haritamız sayesinde google ile daha iletişim halinde olacağız sitemize eklenen, yazı, resim ve sayfaları eklendiği an itibari ile googleye bildirecek google botlarıda sitenizi saniyeler içinde indexlenmesine olanak sağlayacaktır.

Sitemap Seo Ektikisi: Botlara kolaylık sağlamak adına bir sayfada toplanan tüm linkler arama motoru botlarına sunulmaktadır. Bu şekilde olan bir site arama motorları nezdinde başarılı olarak algılanacaktır.

Sitemap Eklentisi

Şimdi eklentimizi tanımaya ve kullanmaya başlıyoruz wordpress sitemizde menüden Eklentiler kısmına gerelerek Yeni ekle tıklıyoruz arkadaşlar açılan sayfada ara linkine tıklayarak açılan sayfada eklenti ismini yazarak arama yapacağız.

Eklenti İsimleri: Size benimde kullanmış olduğum eklenti isimleirni verecem milyonlarca site tarafından kullanılan

  • Google XML Sitemap
  • İmage Stemap

İlk olarak Google  XML  Sitemap eklentisini kurup etkinleştiriyoruz.

Google XML Sitemap

Eklentiler yeni ekleye tıkladıktan sonra ara linkine tıklayıp eklenti adını yazaraz yada bu eklentiyi popüler linkine tıklayarakta bulmanız mümkündür. Aşağıda Eklentiyi arama ve çıkan sonuçlarda eklentinin yeri görünmektedir.

Not: Şimdi güncelle yazısı sizde çıkmayabilir çünkü o eklenti bend ekurulu olduğu için öyle sizde ise Şimdi Kur yazması gerekir.

Google XML Sitemap Arama Ekranı

Google XML Sitemap Arama Ekranı

Wordpress Sitemap Eklentileri

WordPress Sitemap Eklentileri

Sitemap Eklentisi Kurulum

Şimdi kur butonuna tıkladığınızda yükleyip etkinleştiriyoruz arkadaşlar. Yükleme işi bitince wordpress menü ayarlar kısmında XML-Sitemap adında bir ayar linki oluşacak oraya tıklıyoruz ve eklenti ile ilgili ayarlarımızı yapıyoruz.

Resim Sitemap Eklentisi

Resimlerinizin google görsel aramalarında daha çok çıkması ve üst sıralarda olması için mutlaka google image sitemaps kullanmalısınız. Eklentimizin adı Google XML Sitemap for Images

Yukarda anlattığım şekilde arama yaparak bulup kuruyoruz etkinleştiriyoruz ayarlar içinse wordpress menüsünde Araçlar kısmında İmage Sitemap linkine tıkladığınızda açılan sayfada Generatr İmage Sitemap butonuna tıklamanız yeterlidir.

NOT: bu eklenti yeni eklenen konu ve resimleri otomatik görmez yeni yazı sayfa eklediğinizde içinde resim varsa güncellenmek adına Generate butonuna tıklayınız.

Siteden Sitemap Sayfasına Link Verme

Sitenizin alt kısmından mutlaka sitemap sayfanıza link verin arkadaşlar örnek olarak https://www.webmasteryolcu.com/sitemap.xml şeklinde link oluşmaktadır.

Sitemap Google Site Yöneticisi

Sitemapınızın daha etkin olması için ayrıca google site yönetici araçları kullanarak sitemapınızı googleye bildirmelisiniz çok yakında site yöneticisi araçlarını detaylı olarak kayıt olma ve kullanımını anlatacağım arkadaşlar.

2 Comments

Add a Comment
  1. eklentiyi kurdum ancak sitemap.xml yaratmıyor ne yapmalıyım 😕

  2. Güzel arkadaşım ama daha detaylı anlatabilsen keşke insallah en kısa zamanda detaylıda anlatırsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018