WordPress Sitemap Eklentileri

Merhaba arkadaşlar wordpress eklenti dersleirmizin ilkinde sitemap (site haritası) eklentilerini ela alacağız faydaları kullanım alanlarını ve kurulum kullanım ayarlarını bu sersimizde görmüş olacağız.

WordPress Site Haritaları

Öncelikle sitemap arkadaşlar türü ne olursa olsun tüm sitelerde mutlaka ve mutlaka bulunması gereken bir özelliktir. Olmaması hayati tehlikemidir tabiki değildir ama sitenizin başarılı ve otoriter olması için atılması gereken adımlardan biriside sitemap özelliğinin aktif ve güncel olarak kullanılmasıdır.

Sitemap Türleri: sitemap olarak wordpress sitelerimizde kullanabileceğimiz 3 çeşit eklenti bulunmaktadır.

  • Yazı ve Sayfalar İçin Sitemap
  • Resimler İçin Sitemap
  • Ve Videolar İçin Sitemap

Yukarda saydıklarım arasında ilk 2 eklentiyi aktif olarak kullanacağız değerli arkadaşlar.

Sitemap Amacı ve Avantajları

Site haritamız sayesinde google ile daha iletişim halinde olacağız sitemize eklenen, yazı, resim ve sayfaları eklendiği an itibari ile googleye bildirecek google botlarıda sitenizi saniyeler içinde indexlenmesine olanak sağlayacaktır.

Sitemap Seo Ektikisi: Botlara kolaylık sağlamak adına bir sayfada toplanan tüm linkler arama motoru botlarına sunulmaktadır. Bu şekilde olan bir site arama motorları nezdinde başarılı olarak algılanacaktır.

Sitemap Eklentisi

Şimdi eklentimizi tanımaya ve kullanmaya başlıyoruz wordpress sitemizde menüden Eklentiler kısmına gerelerek Yeni ekle tıklıyoruz arkadaşlar açılan sayfada ara linkine tıklayarak açılan sayfada eklenti ismini yazarak arama yapacağız.

Eklenti İsimleri: Size benimde kullanmış olduğum eklenti isimleirni verecem milyonlarca site tarafından kullanılan

  • Google XML Sitemap
  • İmage Stemap

İlk olarak Google  XML  Sitemap eklentisini kurup etkinleştiriyoruz.

Google XML Sitemap

Eklentiler yeni ekleye tıkladıktan sonra ara linkine tıklayıp eklenti adını yazaraz yada bu eklentiyi popüler linkine tıklayarakta bulmanız mümkündür. Aşağıda Eklentiyi arama ve çıkan sonuçlarda eklentinin yeri görünmektedir.

Not: Şimdi güncelle yazısı sizde çıkmayabilir çünkü o eklenti bend ekurulu olduğu için öyle sizde ise Şimdi Kur yazması gerekir.

Google XML Sitemap Arama Ekranı
Google XML Sitemap Arama Ekranı
Wordpress Sitemap Eklentileri
WordPress Sitemap Eklentileri

Sitemap Eklentisi Kurulum

Şimdi kur butonuna tıkladığınızda yükleyip etkinleştiriyoruz arkadaşlar. Yükleme işi bitince wordpress menü ayarlar kısmında XML-Sitemap adında bir ayar linki oluşacak oraya tıklıyoruz ve eklenti ile ilgili ayarlarımızı yapıyoruz.

Resim Sitemap Eklentisi

Resimlerinizin google görsel aramalarında daha çok çıkması ve üst sıralarda olması için mutlaka google image sitemaps kullanmalısınız. Eklentimizin adı Google XML Sitemap for Images

Yukarda anlattığım şekilde arama yaparak bulup kuruyoruz etkinleştiriyoruz ayarlar içinse wordpress menüsünde Araçlar kısmında İmage Sitemap linkine tıkladığınızda açılan sayfada Generatr İmage Sitemap butonuna tıklamanız yeterlidir.

NOT: bu eklenti yeni eklenen konu ve resimleri otomatik görmez yeni yazı sayfa eklediğinizde içinde resim varsa güncellenmek adına Generate butonuna tıklayınız.

Siteden Sitemap Sayfasına Link Verme

Sitenizin alt kısmından mutlaka sitemap sayfanıza link verin arkadaşlar örnek olarak https://www.webmasteryolcu.com/sitemap.xml şeklinde link oluşmaktadır.

Sitemap Google Site Yöneticisi

Sitemapınızın daha etkin olması için ayrıca google site yönetici araçları kullanarak sitemapınızı googleye bildirmelisiniz çok yakında site yöneticisi araçlarını detaylı olarak kayıt olma ve kullanımını anlatacağım arkadaşlar.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

2 comments

  1. eklentiyi kurdum ancak sitemap.xml yaratmıyor ne yapmalıyım 😕

  2. Güzel arkadaşım ama daha detaylı anlatabilsen keşke insallah en kısa zamanda detaylıda anlatırsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir