WordPress Sitenizin Açılış Hızı

Merhaba değerli arkadaşlar son zamanlarda googlenin önem verdiği algoritmalardan biriside sayfanın açılış hızı performansı başta gelmektedir. Bu dersimizde sitemizin açılış hızı gecikmesine neden olan faktörleri görüp sitemizin 2 ayrı kuruluş tarafından testini yapıp başarısız olanlar için bir sonraki yazımda hızı engelleyen faktörlere neşter vuracaz inşeAllah.

Siteler Neden Yavaş Açılır
Sunucu bazlı faktörler, lokasyon bazlı faktörler hostinginizin yurtdışında olması, sayfanızdaki resimlerin boyutları büyük olması, çok fazla flash kullanmak, css dosyaları çok ve dağınık olması gibi onlarca faktör bulunmakta şimdi aşağıdaki linkte sitemizi ölçecez ve ayrıntılı rapor alacağız.

Gtmetrix
Aşağıda vereceğim linkte arkadaşlar kullanımı oldukça basit ingilizce olsada test sonunda size yazı ile derece verecek A başarılı, B idare Eder, C Önlem al, D Acil önlem al ve düzenleme yap şeklinde ve rakamla verdiği derece ise 100 üzerinden hesaplama yapmakta ve mutlak mertebe 85 üzerine çıkmalıyız. 85 göremeyen arkadaşlar ile bir sonraki yazımda önlem alarak dereceyi nasıl arttığını göreceksiniz.

Site Hız Testi: http://www.gtmetrix.com

Siteye girince Analyze Performance of: kısmının altında yer alan url kısmına sitenizi yazın ve Go Butonuna tıklayın arkadaşlar. 10 saniye gibi bir tarama süresi sonucunda ekranda verileri karşınıza dökecektir.

Bende sizler gibi hem yazı yazarken hemde uygulama yapacağım fakat sizin bekletinizin tam tersi çıkacak. 🙁 diğer sitelerimle uğraşmaktan hiç vakit bulamadım bu sitenin performansına vakit ayırmaya aşağıda derecem baya bir düşük çıkacak olsun sitenizin puanı düşük çıkması sizi endişeye sevketmesin bir sonraki yazımızda nasıl yükselteceğimizi göreceğiz bende uygulama yaparak sitemden faydalarını göreceksiniz.

Evet sonuçları gördüğünüz https://www.webmasteryolcu.com hüsran yani burda şunu anlıyoruz arkadaşlar bahçeye ektiğiniz domates biber mutlaka yetişir verim verir ama iki türlü verir bunlardan biri ekip arada bir zararlı otları temizleyip diplerini çapalayarak ve arada destekleyici hayvan gübresi ile toprağı destekleyerek daha verimli olur. ama sadece diker arada bir sularsak yukarda gördüğünüz benim performans gibi olur site yapmak kurmak yazı yazmakla bitmiyor arkadaşlar. Sitenizi test edin optimize etmek zamana uydurmak gerekiyor anlayacağınız.

Dediğim gibi benimki kötü çıktı diye üzülmek yerine sitemizin hastalıklı bölgelerine gerek antibiyotik gerekirse kangren olmuş o bölgeyi sitemizden söküp atacaz yoksa siteniz uzun zamanda başarısı olsada çok ağır olacaktır. Bir sonraki yazımda arkadaşlar sitelerimizi hızlandırmaya yönelik ayarlar, optimizasyonlar, ve performans artırıcı eklentilerle sitemizi 85 üzerine çıkaracaz Allahın izniyle.

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

5 comments

 1. Erdinç AKBALIK

  Hocam yazının devamını merakla bekliyoruz. Kolay gelsin

  Erdinç AKBALIK
  makinabizde.com

 2. bazen uzun süre sonra makaleyi okuyan, hocam 2. yazınız nerede diyor, halbuki yazı çıkalı belki 1,2 sene olmuştur 🙂 inşAllah o duruma düşmemişimdir…

  Hocam merakla ve heyecanla o yazınızı bekliyoruz saygılar 😀

 3. n’olcak şimdi
  sorunu taktın kafaya, cevap yok!
  buraya kadar süper de gerisi nerede?

 4. dediğiniz gibi ben yaptım Page Speed Grade: 78 c çıktı sanırım bu iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir