WordPress Twitter Eklentisi

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar faydalı birşeyler paylaşmayalı hayli zaman oldu kaldığımız yerden devam edelim. WordPress faydalı ve kullanılması gereken eklentilerden bahsediyorduk.

Biliyorsunuz son aylarda google sitelerinizin facebook twitter gibi sosyal ağlarda görünmesini istemektedir. Yani yazılarınız linkleriniz bu ortamlarda olmalı hem backlink hem ziyaretçi fenamı olur dimi ama peki birde bunu otomatiğe bağlasak biz yazımızı yazdığı anda twitterdede yayınlansa oh tadından yenmez işte bu yazımızda bunu yapmayı öğreneceğiniz Allahın izniyle inşeAllah.

Wp To Twitter

Siteleriniz ile Twitter arasında bağlantı kurmanızı sağlayacak olan en kullanışlı eklentilerden birisi olan wp to twitter kurulum ve ayarlamasını bu yazımızda resimli olarak detaylı bir şekilde ele alacağız. Eklediğiniz yazıyı çeken ve altına sayfanızın linkini ekleyen bu eklenti ile tüm yazılarınızın başlık ve linkleri belirlediğiniz twitter hesabınızda olacaktır.

Demo: https://twitter.com/avonkatalog

Eklentinin amacı yukardada belirttiğim gibi yazılarınızı başlık ve linki olarak twitter hesabınıza eklemesidir. Odukça önemli ve mutlaka kullanılması gereken eklentilerden biridir. Aşağıda indirmi linki bulabileceğiniz wp to twitter için ayrıca wordpress yönetim panelinizde yer alan eklentiler yeni ekle popüler kısmındada bulunmaktadır. https://wordpress.org/plugins/wp-to-twitter/

Eklentiyi yükleyin etkinleştirin değerli arkadaşlar wordpress yönetim panelinizde ayarlar kısmında Wp to Twitter linki oluşacak ona tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde bir sayfa ile karşılacaksınız.

Twitter Kullanıcı Adınız Olmalı
Bu dakikadan sonra devam etmek için mutlaka bir twitter hesabınız olmalı yoksa bir twitter hesabı açıp emailinize gelen aktivasyon emailini onaylamanız gerekmektedir.

Wp to Twitter Kurulum

Eklenti sayfasına girdiğinizde ki ayar sayfasına girmek için sitenizin yönetim bölümünde kırmızı yazı ile uyarı çıkar oraya tıklayarakta ulaşırsınız. Yukardaki resimde bir link görünüyor Twitter Deweloper sayfası linki olan ve örneği aşağıda yer alan linke tıklıyoruz.

1. Register this site as an application on Twitter’s application registration page

Açılan sayfada twitter kulalnıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanızı isteyen bir ekranla karşılaşacaksınız.

Twitter bilgilerimizle giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimdede gördüğünüz gibi kayıt ekranı çıkacak burda istenen bilgiler sitemiz hakkında bilgilerden oluşmaktadır.  Name Sitenizi kısa bir isimle belirtininiz. Description: siteniz hakkında tanıtıcı metin ekleyin 8 – 10 kelimeden oluşan Web site yazılarınızı aktaracağınız sitenizin adresini ekleyin ve en alttki sözleşeyi onaylayıp güvenlik kodunu girerek onaylayınız.

Bilgilerimizi girip onaylamamıza müteakiben açılan sayfada üst kısımda bulunan butonlar arasında yer alan Settings butonuna tıklıyoruz ve açılan sayfada seçili olan Read only yerine Read and Write seçeneğini işaretleyip onaylıyoruz. Dikkat edin onayladığınız halde halen Read only seçili ise tekrardan aynı işlemi uygulayın işlem geçerli olana kadar tekrarlayın. Aşağıda görünen resimdeki şekilde olmalı mutlaka

Bu işleme müteakiben Settings tıkladığımız yerde bulunan Details butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada alt kısımlada bulunan Create My Acess token tıklıyoruz ve bilgiler çıkmalı çıkmazsa 2. kez tıklayınız aşağıdaki gibi bir görüntü almalısınız tıklama sonrasında.

Twitter ayarlarında sona geldik arkadaşlar şimdi bu sayfa açık kalırken wordpress yönetim paneliden wp to twitter eklentisi ayar sayfasına gelerek 4 adet boşluk bulunan alanlara twitter ayar sayfasında verilen kodları ekleyecez.  aşağıda resimde istenen 4 adet kod blogu twitter ayar sayfanızda yerleri bellidir. hepsini kopyalayıp gerekli alanlara ekliyoruz ve Connect To Twitter Tıklıyoruz.

Ve son bir adım kaldı artık işlemin sonuna gelmek için tıkladığımız butonun altında yer alan seçenekler arasında bulunan New Post kısmını ister silin ister Yeni konu yazın vs size kalmış ayrıca yazılar, bağlantılar, sayfalar hangilerinin yayınlanıp yayınlanmayacağınıda belirleyebilirsiniz. aşağıda yer alan resimde ben sizler için yeni konu yazacağım. ve sayfalarımında twitter hesabımda yayınlanması için işaretleyeceğim.

Düzenleme ve seçeneklerimizi uyguladıktan sonra ve son işlem olan Sawe WP> Twitter Options butonuna tıklayıp katdettiğinizde sayfanızda bulunan kırmızı uyarıda kalkmış ve bağantınız hazır olacak yazdığınız yeni yazılar twitter hesabınızda yer alacak şayet kurulumdan önce yazdığım yazılarda eklensin derseniz yazıyı açıp güncelle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir yazının daha sonuna geldik değerli arkadaşlar uzun bir yazı oldu ama mutlaka yapmanız gereken seo uygulamalarından biri olduğunu unutmayın konu hakkında sorugörüşlerinizi aşağıdaki linkten iletebilirsiniz.

Konuyu alıntı yapmak sitenizde bloğunuzda yada farklı ortamlarda paylaşmak için hiç bir izne ihtiyacınız paylaşınki daha çok insanımız faydalansın başarılı insnalarımızın artmasına vesile olasınız. Allaha Emanet olun

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

7 comments

 1. Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için. Aynen yazdıklarınızı uyguladım ve başarılı bir şekilde twitter hesabını siteye bağlamış oldum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. Kırmızı Bisiklet

  Yazdığınız konu çok ama çok işime yaradı.Kısa sürede eklentiyi kurabildim.Ellerinize sağlık.kolay gelsin 🙂
  http://www.abce.in

 3. tebrikler çok başarılı bir yazı. google aramsında karşıma çıktı kendi bloğumda uygulamasını yaptım şimdi diğer sayfalarına göz atıcam

 4. öncelikle anlatım için teşekkür ederim fakat benim linklerim twitte kısaltılmış olarak çıkıyor sizin linkleriniz gibi çıkmıyor bu ayarı nasıl yaparım ? twit: https://twitter.com/#!/rapislivecom

 5. bende böyle bir eklenti arıyordum teşekkürler.

 6. hocam allah razı olsun senden

 7. Çok güzel bir anlatım olmuş, çok işime yaradı. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir