WordPress Yorum Güvenlik Kodu Eklentisi

Merhaba değerli arkadaşlar havalar her ne kadar sıcakta olsa Allahın sabrı ile ramazan ve oruç çok güzel ve sağlık açısından faydasını bende sizin gibi görmeye başlayanlardanım.

Bugünkü anlatacağım eklenti wordpress site sahiplerinin %80 oranında mutlaka yaşanan bir sorunun çözümü olacak nedir o sorun spam yorumlar alakasız botların yorum atmasını engellemek adına yapmamız gerekenler bu eklentimize geçmeden bir önceki eklentimizi hemen hatırlayalım inceleme imkanı bulamayanlar aşağıdaki linkten bakabilir.

Bir Önceki Eklentimiz: WordPress Google Translate Eklentisi

Matriphe! KeyCode

Evet arkadaşlar kullanacağımız eklentinin adı başlıktada geçtiği gibi Matriphe! KeyCode eklentinin görevi yorum kısmına güvenlik kod eklemesidir yani botların kolayca aşamayacağı ama diğer kodlar gibi okumakta zorlanılanların aksine bunda okunması kolay ve çıkacak kodlarıda siz belirleyebiliyorsunuz istediğiniz kodu yazın 🙂

WordPress Yorumlarda Spam

Matriphe! KeyCode eklentisi ile spam yorumlara son vereceğiz arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle spam yorum kaçırmaz.

  • Tüm Botlardan Gelen yorumları Engeller
  • Kodları Sizin Seçmenize Olanak Tanır
  • Görünen Kodlar Oldukça Okulanklıdır Zaman Kaybettirmez
  • Kod kısmını yorum bölümün istediğiniz yerine ekleyebilirsiniz.

Matriphe! KeyCode Eklentisi İndir

Eklentiyi yazarı sadece kendi sitesinde yayınlamaktadır arkadaşlar yazarın resmi sitesi: http://blog.matriphe.com

Eklentiyi İndirme Sitesi:  http://blog.matriphe.com/wp-content/uploads/2007/01/matriphe-keycode-1.1.zip

Matriphe! KeyCode Kurulum ve Ayarlar

Eklentiyi indirince ister ftp ile yükleyin plugin klasörüne ister web siteniz üzerinden eklentiler yeni ekle tıklayarak açılan sayfada yükle tıklayınız göz at butonu ile bilgisayarınıza indirdiğiniz eklentiyi bulup şimdi kur tıklayınız.

Etkinleştirdikten sonra wordpress yönetim eklentiler kısmında Matriphe! KeyCode Ayarları şeklinde bir link oluşacak ona tıklayıp ayarlarına göz atalım arkadaşlar

Wordpress Yorumlarda Spam Engelleme
WordPress Yorumlarda Spam Engelleme

Ayar sayfasında önemli sayılacak 3-4 nokta bulunmaktadır değerli arkadaşlar

Keycode Seçimi: kodların standartmı yoksa sizin seçeceğiniz belirleyeceğiniz kodlarmı yayınlansın onu seçebilirsiniz

Standart Kelimeler: olarak yazarın başta eklemiş olduğu kelimeler yer almaktadır

Benim Belirlediğim Kelimeler: burada seçtiğiniz kelimeler gösterilir ziyaretçilere isterseniz ahmet mehmet yazın size kalmış

Kelimelerin Harf Formatı: Bu ksıım ise kodların büyük harfmi küçük harfmı olarak yayınlanmasını belirler

Diğer ayarlarda ise kodların renkleri seçilmektedir çokta önem arzetmeyen bir durum arkadaşlar.

WordPress Yorumlara Güvenlik kodu Ekleme

Eklentimizi kurduk etkinleştirdik ama henüz bitmedi arkadaşlar şimdide yorum sayfamıza küçük bir kod eklemememiz gerekecek yer seçimi size kalmış yorum kısmının en başına ortasına yada url kısmının altına nereye isterseniz koyabilirsiniz ama ben url kısmının yada url kısmını sildiyseniz email kısmının altına ekleyebilirsiniz.

Eklememiz Gereken kod:

<?php if (function_exists(‘matriphe_auto_keycode_form’)) { matriphe_auto_keycode_form(); }  ?>

Eklenmesi Gereken Sayfa:

Görünüm editörden comments.php yani yorumlar sayfasını düzenlemeye açıyoruz arkadaşlar tam olarak nereye görünmesini isterseniz url yada email kısmının altı yada üstüne göre yukardaki kodu ekliyoruz.

Her temanın kodları farklıdır ben size örnek bir kod ekleyeyim ona göre faydalanın.

url kısmını kaldırdığım için email kısmının altına ekledim ve kodları hemen altına sizde url varsa uurl kodlarının altına ekleyin yada seçim sizin

<label for=”email”><?php _e(‘Mail (will not be published)’);?> <?php if ($req) _e(‘(required)’); ?></label>
<input type=”text” name=”email” id=”email” value=”<?php echo $comment_author_email; ?>” size=”22″ tabindex=”2″ />

 

 

 

About SEO Uzmanı Mustafa Gövercin

Merhaba arkadaşlar ben SEO uzmanı Mustafa Gövercin yaklaşık 20 yıldır İnternet siteleri ve SEO konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İnternet siteleri ile tanışmam 1999 yılına uzanmaktadır. Windows 95 işletim sisteminin olduğu ve harici depolama aracı olarak 1.44 MB alanı olan disketli bilgisayarlarla başlamıştım.

Mustafa Gövercin
Esenyurt Belediyesi kültür merkezinde öğrendiğim bilgisayarı o zaman yeni açılan ve hızla yaygınlaşmaya başlayan İnternet kafe türü yerlerde geliştirme imkânı bulmuştum. Çünkü kendime ait ne bilgisayar nede İnternetim vardı. İnternet kafede insanlar o dönemin en ünlü Chat (sohbet) programı Mirc ve ICQ ile vakit geçirirken ben Word ile yazı yazarak parmaklarımı hızlandırmaya çalışıyordum.

Sonrasında İnternet sitelerini incelemeye ve onların nasıl yapıldığını merak etmeye başlamıştım. Karşıma HTML işaretleme dili çıktı. O zaman henüz CSS stil dili bulunmuyordu. Biraz oradan bilgi, biraz bir yerden kod çalma derken site olamayacak kadar kötü siteler yapmaya başlamıştım.

İlk sitem sadece 10MB hosting olan bedavaweb.gen.tr olduğunu söylemeliyim. Eskiden free hosting kelimesi en çok aranan kelimeler arasında yer alıyordu. Çünkü hosting fiyatları gerçekten fahiş fiyatlarla satılıyordu. Depolama alanı ise oldukça azdı. İnsanlar bu nedenle özellikle yabancı kaynaklardan ücretsiz hosting alarak bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Hatta bu hizmeti verenlerin büyük bir bölümü sitenize rahatsız edici reklamlar koyardı. Reklam koymayanlar ise çok kaliteli oldukları söylenemez. Bende Atspace.com sitesinden 50MB fakat MYSQL veritabanı olmayan birkaç hosting aldım. Halen o sitelerin açık olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle Atspace firmasına yürekten teşekkür ediyorum.

Toplistler ve Dizinler Çok Yoğun Kullanılıyordu

Google 1998 yılında kurulmasına karşın tam olarak etkin hale gelmesi 2002 sonrası olmuştur. Biz o süreçte sitelerimize trafik çekebilmek için yerli ve yabancı toplist, dizin sitelerini kullandık, o nedenle sitelerin alt (footer) kısmı toplist ve dizinlerin verdiği banner çöplüğü haline gelirdi. Çünkü bir toplist ya da dizinde siten yer alması için o banneri eklemek zorunda kalıyorsun. Tabii ki şuan bu tür siteler tamamen yok olmasa bile sayıları bir elin parmakları kadar az diyebilirim. Arama motoru olarak Yahoo.com daha eski fakat ABD’den başka ülkelere hayrı yok diyebilirim.

Eskiden SEO Diye Bir Şey Yoktu

Çünkü Google algoritmaları çok amatörce çalışıyordu. Bir kelimede ilk sayfaya gelmek için Title kısmına yazman yeterli olurdu. Daha fazla kelimede yer almak için kelimeler arasına virgül koyman yeterli diyebilirim. Şuan 60-70 karakter olan Title (başlık sınırı) eski sistemde title etkili olduğu için insanlar 600-700 hatta daha fazla başlıklara yer verirdi. Çok iyi hatırlıyorum sitemin biri Hülya Avşar kelimesinde ilk sırada çıkıyordu. Hülya Avşar ile ilgili hiçbir içerik ya da görsel olmadığı halde! Çünkü title Hülya Avşar yazması yeterli oluyordu.

2004 Yılında Google Adsense İle Kazanmaya Başladım

Bu işe başladığım ilk zamanlarda bu işlerden para kazanmayı hedefliyordum. İlk olarak kitapyurdu.com gibi sitelerin reklamını alarak başladım. Fakat biriken paramı hiçbir şekilde ödemediler. Şuan büyük bir şirketiz diye övünseler bile geçmişte benim gibi insanların küçük meblağ olmasına karşın ödemedikleri ve hiçbir şekilde cevap vermedikleri haklarını eminim unutmazlar.

Tabii ki böylesi başarısız Türk sponsorlar sonrası Google Adsense Türkiye’de de başvuru almaya başladı. Bende kayıt oldum ve reklam yayınlamaya başladım. İlk ödemem 1400$ değerinde olmuştu (birkaç aylık reklam yayını sonrası) çek gönderdiler. O zaman Havele vs yoktu, çek gönderdiler ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bankaları dolaşmaya başladım. Çözüm bulan banka neredeyse hiç çıkmadı. Hatta Ziraat Bankasında görevli bir ihtiyar artık sinirimi dayanılmaz hale getirmişti. Koydum önüne bakmadan bile ne bu diyerek artistçe bir yaklaşımda bulunmuştu. Neyse ki Akbank görevlisi durumu anladı ve sorunu çözdü. Çeki bankaya veriyorum 20$’da işlem ücreti ödüyorum. 1 Ay sonra çekin ödemesi hesabıma geçiyordu.

Eğitim, Moda, Turizm Siteleri Yaptım

Google Adsense ile kazanmaya başlayınca artık sitelerimin sayısını artırmaya karar verdim. Bu kapsamda başlıkta da belirtildiği gibi eğitim, moda ve turizm alanında siteler yaptım. Fakat şuan ki kadar başarılı içerik oluşturduğum söylenemez. Bu nedenle sitelerim birçok algoritmadan zarar gördüler. Bunlar benim için aslında engel ve tecrübe oluyordu. Böylece Google’yi daha iyi anlama ve kurallara adapte olmayı öğrendim.

Sağlık Alanında Hizmet Vermeye Başladım

2009 Yılında Webmastersitesi.com yöneticiliği yaparken bir iş ilanı konusu açıldı ve ben başvuru yaptım orada başladım. Tek şubesi olan bir sağlık merkeziydi. Başladığım o işte 10 yıl geçti ve halen devam ediyorum. 1 Olan şube sayısı 3 tanesi İstanbul’da olmak üzere 6’ya yükseldi. Bu süreçte yaklaşık 100 sitenin tasarım ve SEO işlemlerini gerçekleştirdim.

Sağlık Alanında İçerik Oluşturmayı Öğrendim

En sevdiğim şeylerden biri haline gelen sağlık alanında yazı yazmak, öğrenmek, öğretmek daha önce yaptığım işlerin tümünü geride bıraktı diyebilirim. Çünkü bazı hastalıkların çok kolay nüfus ettiğini öğreniyorsun. İnsanlar çok basit, çok kolay önlemlerle hastalıklardan korunabileceğini öğreniyorsun. Bu bilgiyi bir an evvel insanlarla paylaşmak için heyecanlanıyorsun. Bu nedenle sağlık alanında her yazıyı yazabilirim. Tabii ki henüz ilgilenmediğim alanlarda önce araştırma ve öğrenme süreci olacağı için bazen 2-3 saat geç bitebilir.

Bundan Sonraki Çalışma Alanım Sağlık Siteleri

Bugüne kadar yaptığım işler arasında en keyiflisi olan sağlık ve doktorlarla bir arada çalışma güzelliğini devam ettireceğim. Bunda sonra her işi yapmak, her sektörde yer almak yerine sadece sağlık sektöründe olarak, hastaneler, klinikler ve doktorların İnternet siteleri ve SEO çalışmalarını yapacağım. Çünkü severek yaptığım bu işte daha başarılı oluyorum. Böylece hizmet verdiğim kurum, kuruluş ve bireylere faydalı oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir