Hayatta her şey zamanla değişim gösteriyor. Çoğu sektörde kullanılan aletlerin günümüz teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte ya yapısı değişiyor ya da yerini bambaşka aletler alıyor. Şimdilerde müzik dünyasında yepyeni bir ritim aleti karşımıza çıkıyor. Müzikal borular olarak adlandırılan ritim boruları sektörde yeni bir tür olarak yerini almaya hazırlanıyor.

Müzikal borularla her yerde ritim yapabilme avantajının olması bu ritim aletinin talep görmesini sağlıyor. Ülkemizde henüz üretilemeyen bu borular yurtdışından ithal ediliyor. Yapısına bakıldığında çeşitli uzunluklarda borulardan oluşan bir set karşımıza çıkıyor ve her bir borunun çıkardığı ses birbirinden farklı ve etrafımızda gördüğümüz çeşitli nesnelere vurarak ritim yapmamıza yarıyor. Tasarımda çok hafif malzemeler kullanılıyor olması sebebiyle insanları yormadan ve eğlenceli çalışmalar yapılmasını sağlıyor.

link-silindi

Farklı bir tasarım olarak karşımıza çıkan bu ritim aleti insanların takım halinde farklı ritimler türetmesine yarıyor. Bazı firmalar bu müzikal boruları ritim çalışması eğitimi olarak çalışanlarına sunarken, bazıları da müzikal borularla profesyonel ritim çalışmaları yapıyorlar. İnsanlar gruplar halinde müzikal borularla ilk tanıştıklarında ritim oluştururken zorlansalar da belirli bir çaba sarf edildiğinde bu yeni moda ritim aletleriyle kulağa hoş gelen müzikler ortaya çıkarabiliyorlar. Hatta can acıtacak bir yapısı olmaması sebebiyle bazıları müzikal boruları birbirlerine vurarak da ritim oluşturabiliyor. Çeşitli renklerde karşımıza çıkan bu ritim aleti, yapılan çalışmalara farklı bir hava katıyor.

Eğitim öğretimde de yavaş yavaş yerini almaya başlayan müzikal borular müzik öğretmenleri tarafından yepyeni bir ritim aleti olarak kullanılmaya başlandı. Öğrencilerin gruplar halinde ritim oluşturma kabiliyetinin geliştirilmesi amacına hizmet eden bu ritim aleti aynı zamanda insanların takım halinde çalışma yetisini geliştirmede de önemli bir rol oynamaktadır. Günümüz iş dünyasında takım çalışması gittikçe daha da önem kazanıyorken bu bilincin okullarımızda bu şekilde yerleştirilmeye çalışılması öğrencilerin ileride iş hayatına daha kolay adapte olması açısından büyük önem teşkil etmektedir. Geçmiş yıllarda okullarda bizlere sunulan ritim aletleri daha çok bireysel olarak gelişim sağlarken artık müzikal borular sayesinde hem bireysel hem de takım halinde öğrencilerin uyumlu çalışabilme yetisini güçlendiriyor. Aynı zamanda bu ritim aletlerinin insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisinin olmaması hatta insanları stres ortamından uzaklaştırabilmesi de müzikal boruların bambaşka bir niteliği olarak düşünülüyor.

Ritim dünyasına yenilikçi bir ritim aleti olarak adımını atan müzikal borular bir çok alanda yavaş yavaş yerini almaya başlıyor. Aynı zamanda bazı ritim aletlerine göre fiyatının da uygun olması sebebiyle müzikal borulara olan piyasadaki talep gün geçtikçe artış gösteriyor. Kullanım açısından ekstra bir beceri gerektirmiyor olması ve geniş bir yelpazeye hitap edebilmesi de bu artışın sebepleri olarak karşımıza çıkıyor. Umarız ritim aletleri içerisinde kısa zamanda hak ettiği değere ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2018